ZUOS walczy ze smrodem. Trwa modernizacja zakładu, a mieszkańcy czekają i... zatykają nosy

  • 15.05.2021, 12:44
  • redakcja
ZUOS walczy ze smrodem. Trwa modernizacja zakładu, a mieszkańcy czekają… ZUOS Tczew Hala przykryje cały plac, gdzie dotąd dojrzewał kompost. Wizualizacja przedstawia zakładany efekt końcowy po zrealizowaniu projektu.

Podziel się:

Oceń:

Rozszerzoną częścią obszernego projektu: „Rozbudowa Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Tczewie o sekcję wytwarzania kompostu i polepszaczy glebowych z odpadów ulegających biodegradacji wraz z rozbudową punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych” będzie specjalna hermetyczna hala. Całkowita wartość całego finansowanego z Unii projektu netto po zmianie wynosi ok. 20 mln zł.

Projektowana hala stanowi zabudowę wspomnianego segmentu podawania ww. frakcji, służącego do automatycznego załadunku materiału z boksów i placu do kompostwani. Jednak nie tylko recykling odpadów jest tu istotny. Ważne jest także wyizolowanie instalacji.

 

Powierzchnia hali wedle projektu wynosi ok. 1074 m kw. Termin wyznaczony na realizację zadania upływa 30 września 2021 r., o czym powiadomiono Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Dodajmy,że prace postępują zgodnie z harmonogramem i nie odnotowano opóźnień, nawet biorąc pod uwagę tegoroczną zimę, która nie była łaskawa dla robót wykonywanych na zewnątrz.

Sama tylko budowa hali pochłonie ponad 1,8 mln zł.

Całość kosztów poszerzenia wspomnianego projektu, zawierającego także nadzór inwestycyjny, doradztwo ekonomiczno – finansowe,wynagrodzenia pracowników oraz zakres nieprzewidzianych wydatków zamknie się w kwocie ok. 2,214 mln zł.

 

Ograniczy, nie zniweluje...

Zakład na swoje stronie tłumaczy, że bardzo nieprzyjemny zapach, był wyczuwalny za sprawą drugiego etapu – tzw. stabilizacji, który odbywał się dotąd na odkrytym placu dojrzewania kompostu. Zdaniem ZUOS uciążliwości pojawiały się okresowo. Niestety zdaniem mieszkańców zdecydowanie zbyt często.

 

Czy nowa hala zniweluje lub ograniczy nieprzyjemny zapach, który często jest wyczuwalny na os. Bajkowe i części osiedla Suchostrzygi?

 

- (...) Obecnie realizowana inwestycja ograniczy emisję nieprzyjemnych zapachów powstających w momencie rozdrabniania i podawania do kompostowni odpadów zielonych i bio. Całkowicie przykryta halą zostanie zewnętrzna bionadawa. Dzięki temu zasilanie kompostowni będzie mogło odbywać się w dowolnych czasie bez negatywnego wpływu na otoczenie.

 

(...)

 

Nie tylko magazyn bioodpadów

Zgodnie z przesłanym do nas dokumentem: „zadaniem projektowanej hali jest zabezpieczenie i odizolowanie od czynników zewnętrznych systemu podawania frakcji bio do kompostowni. Cała instalacja (przenośniki, napędy i komora rozluźniania i rozdrabniania odpadów) znajdzie się w pomieszczeniu zamkniętym, co ograniczy negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych na elementy elektryczne i mechaniczne stacji. Projektowana hala będzie również stanowiła magazyn odpadów bio przeznaczonych do kompostowania. Odpady nie będą narażone na nadmierne zawilgocenie (a co się z tym wiąże – zagniwanie) oraz przesuszenie. Podawanie odpadów do kompostowni poprzez zamkniętą halę zhermetyzuje proces – nie będą wydzielały się poza halę nieprzyjemne zapachy, a podawane odpady nie będą ulegać rozwiewaniu.”

 

(...)

 

Cały Projekt realizowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i środowisko 2014-2020. Dofinansowanie unijne wynosi 68 proc. wartości całego Projektu. Realizacja Projektu zapewni optymalizację funkcjonowania Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Tczewie poprzez zmniejszenie ilości odpadów komunalnych podlegających składowaniu.

 

(...)

 

Wawrzyniec Mocny

_redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe