[GALERIA ZDJĘĆ] Kramy rzemieślnicze, odtwórstwo historyczne koncert i wystawy. Weekend Muzeów na 761. urodziny Tczewa

  • 19.05.2021, 12:52
  • Wawrzyniec Mocny
[GALERIA ZDJĘĆ] Kramy rzemieślnicze, odtwórstwo historyczne koncert i…

Podziel się:

Oceń:

W tym roku zamiast tradycyjnej nocy muzeów Fabryka Sztuk zaprosiła mieszkańców na Weekend Muzeów, który przypadł na 15 i 16 maja. Tczewianie i turyści skorzystali z licznych atrakcji. Przewodnicy oprowadzali po wystawie „Ze Skultetem i Kopernikiem przez XVI wiek”.

Do dyspozycji zwiedzających były także dwie wystawy sztuki współczesnej Iwony Szpak-Pawłowskiej, profesor UMK w Toruniu oraz fotografie Wojtka Moskwy, opatrzone autorskim komentarzem.

 

Co ciekawe w tych dniach na ulicach Starego Miasta można było spotkać się Krzyżaków oraz żołnierzy cesarskich z doby epoki napoleońskiej, damy dworu, a nawet braci kurkowych – obowiązkowo w strojach szlacheckich.

A w kamienicy przy ul. Podmurnej 12 na uczestników gry czekał marynarz. W tym momencie warto zaznaczyć, że kilka tygodni temu w placówce Fabryki Sztuk pojawiła się nowa wystawa opowiadająca o powstaniu Szkoły Morskiej w Tczewie i jej 10-leciu w Grodzie Sambora.

 

Wisienką na torcie atrakcji Fabryki Sztuk był koncert online oraz na żywo zespołu Cuarteto Re!Tango, który tworzą klasycznie wykształceni muzycy: Paweł A. Nowak – bandoneon, Łukasz Perucki – skrzypce, Paweł Zawada – fortepian i Sebastian Wyszyński – kontrabas.

 

Dziedziniec wypełniały kramy rzemieślnicze: szewski, kowalski, zielarski oraz rękodzielniczy.

W średniowiecznym skryptorium dzieci malowały gęsim piórem, a na koniec można było sobie zrobić zdjęcie w fotobudce.

 

Jak napisali organizatorzy: „weekend Muzeów miał również wirtualną odsłonę. Temat przewodni wydarzenia dotyczył 761. urodzin naszego miasta. Tczew ma długą i bogatą historię, którą można poznać poprzez pryzmat artefaktów zgromadzonych w różnych instytucjach. Pokazane one zostały w filmach dostępnych na fanpage’u i kanale YouTube Fabryki Sztuk.”.

 

(tomm)

Fot. Z. Mocny

Wawrzyniec Mocny

Zdjęcia (35)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe