Dorabiasz do świadczeń przedemerytalnych - musisz powiadomić ZUS o przychodach

  • 26.05.2021, 11:26
  • Źródło: ZUS Gdańsk
Dorabiasz do świadczeń przedemerytalnych - musisz powiadomić ZUS o przychodach

Podziel się:

Oceń:

Do końca maja, osoby, które dorabiają do świadczenia przedemerytalnego lub zasiłku przedemerytalnego powinny przekazać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych informację o swoich przychodach w okresie od 1 marca 2020 roku do 28 lutego 2021 roku.

Osoby, które korzystają ze świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego mogą dodatkowo pracować, muszą jednak pamiętać o limitach i rozliczaniu przychodów w ZUS. Jeśli przychód nie przekracza 25 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym waloryzację, to świadczenie czy zasiłek przedemerytalny należy się w pełnej wysokości. Jeżeli natomiast przekroczy on 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia to wówczas ZUS będzie musiał wstrzymać wypłatę świadczenia.

Do 31 maja osoby, które pobierają świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny muszą złożyć w ZUS dokument potwierdzający przychód za rok rozliczeniowy. Jest to okres od 1 marca 2020 r. do 28 lutego 2021 r. Dokument ma formę zaświadczenia lub, gdy sami dla siebie są płatnikiem składek, oświadczenia. Na tej podstawie ZUS ustali, czy świadczenie było wypłacane        w prawidłowej wysokości, czy też powinno być zmniejszone lub zawieszone. ZUS może rozliczyć świadczenie w formie miesięcznej lub rocznej, w zależności od tego, które rozwiązanie jest korzystniejsze dla klienta.

Nie ma oficjalnego druku, na jakim trzeba podać dane. Powinien on zawierać: dane płatnika, dane świadczeniobiorcy i numer świadczenia, osiągnięte zarobki, pieczątkę płatnika składek i podpis upoważnionej osoby. W dokumencie tym trzeba wskazać składniki przychodu, które podlegają oskładkowaniu, a także wynagrodzenie chorobowe i zasiłki z ubezpieczenia społecznego. Przychód należy podać w kwocie łącznej oraz w rozbiciu na poszczególne miesiące, od marca do lutego. Osoba na świadczeniu przedemerytalnym, która prowadzi własną działalność gospodarczą                w oświadczeniu powinna wykazać zadeklarowaną w ZUS podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Źródło: ZUS Gdańsk

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe