80. rocznica powstania Gryfa Pomorskiego. Uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem ich pamięci

  • 05.07.2021, 09:23
  • Wawrzyniec Mocny
80. rocznica powstania Gryfa Pomorskiego. Uroczyste złożenie kwiatów pod… Domena publiczna

Podziel się:

Oceń:

Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Tczewie zaprasza na wspólne złożenie kwiatów w celu uczczenia 80. rocznicy powołania Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”. Spotkanie odbędzie się w środę 7 lipca br. o godzinie 18.00 w Tczewie na cmentarzu starym przy ulicy 30 stycznia, przy pomniku upamiętniającym ofiary II wojny światowej – mieszkańców Tczewa, partyzantów i innych bohaterów.

Tajna Organizacja Wojskowa „Gryf Pomorski”, kontynuatorka „Gryfa Kaszubskiego” utworzonego na przełomie 1939 i 1940. Była największą na Pomorzu Gdańskim niezależną, podziemną, regionalną organizacją konspiracyjną o charakterze wojskowo-cywilnym. Działała od połowy 1941 r. do końca marca 1945 r. Szczególną aktywność przejawiała na terenach wiejskich i leśnych, prowadząc działania sabotażowe i walkę zbrojną przeciw niemieckiemu okupantowi.

„Gryf Pomorski” to jedna z największych organizacji partyzanckich na Pomorzu. Powstała 7 lipca 1941 roku w Czarnej Dąbrowie niedaleko Bytowa. Funkcjonowała na terenie Kaszub, Borów, Kociewia, w tym również na terenie Tczewa.

Jak przypominają historycy ze Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego Oddziału Kociewskiego partyzanci „Gryfa” – kolejarze na terenie Zajączkowa Tczewskiego wsypywali piasek w koła pociągów niemieckich kierowanych z zaopatrzeniem na front, uniemożliwiając im jazdę .

Mylnie podłączali wagony kierowane na front do innych składów pociągów, aby z opóźnieniem trafiały w miejsce docelowe. Wysadzali pociągi z żywnością dla wojska niemieckiego. Następnie żywność przekazywali partyzantom w oddziałach leśnych. Podpalili magazyn sprzętu wojskowego na stacji Zajączkowo Tczewskie. Wysyłali paczki żywnościowe do więźniów w obozach koncentracyjnych: Stutthof i Dachau. Kontaktowali się z przebywającymi w Tczewie jeńcami angielskimi. Ponadto partyzanci także na terenie Tczewa zajmowali się wywiadem.

 

Opr. (tomm)/ZKP OK w Tczewie

 

 

Wawrzyniec Mocny

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe