80. rocznica powstania TOW „Gryfa Pomorskiego”. Pamiętamy!

  • 11.07.2021, 19:05
  • Wawrzyniec Mocny
80. rocznica powstania TOW „Gryfa Pomorskiego”. Pamiętamy! ZKP OK Tczew

Podziel się:

Oceń:

Członkowie i sympatycy Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego oddział Kociewski w Tczewie oddali hołd i pamięć członkom TOW „Gryfa Pomorskiego”. Warto pamiętać, że zasłużonym partyzantem i działaczem tej organizacji był śp. Józef Weltrowski z Czarlina.

W tym roku przypada 80. rocznica powstania tej pomorskiej organizacji konspiracyjnej.

 

Powstała ona 7 lipca 1941 r. w Czarnej Dąbrowie niedaleko Bytowa z przekształcenia „Gryfa Kaszubskiego”. Funkcjonowała na terenie Kaszub, Borów, Kociewia, w tym również na terenie Tczewa. Partyzanci „Gryfa Pomorskiego” – kolejarze na terenie Zajączkowa Tczewskiego wsypywali piasek w koła pociągów niemieckich kierowanych z zaopatrzeniem na front, uniemożliwiając im jazdę. Mylnie podłączali wagony do innych składów pociągów, aby z opóźnieniem trafiały w miejsce docelowe. Wysadzali pociągi z żywnością dla wojska niemieckiego. Prowiant przekazywali partyzantom w oddziałach leśnych. Podpalili magazyn sprzętu wojskowego na stacji Zajączkowo Tczewskie.

 

Wysyłali też paczki żywnościowe do więźniów w obozach koncentracyjnych: Stutthof i Dachau. Kontaktowali się z przebywającymi w Tczewie jeńcami angielskimi. Partyzanci z „Gryfa Pomorskiego” zajmowali się również zbieraniem wiadomości wywiadowczych. Zwłaszcza w Tczewie, ważnym punkcie komunikacji kolejowej.

 

- Członkowie „Gryfa Pomorskiego” pochodzili m.in. z Tczewa, okolic, Kociewia, Kaszub i Borów Tucholskich – podkreślił Tomasz Jagielski, prezes ZKP OK w Tczewie. - Synowie i córki tej ziemi w trudnych czasach okupacji niemieckiej bronili siebie, swoich rodzin i sąsiadów. Należy czcić i utrwalać pamięć o tych bohaterskich ludziach i ich czynach. Szczególnym uczestnikiem spotkania była Maria Kania córka Józefa Weltrowskiego jednego z żołnierzy Gryfa. Lech Zdrojewski przedstawił uczestnikom publikację pt. „Głos Serca Polskiego”, która jest zbiorem wspomnień o losach partyzantów Pomorza i działalności podziemnej drukarni.

 

Na cmentarzu starym w Tczewie 7 lipca (środa) br. hołd poległym i zmarłym partyzantom i działaczom Gryfa Pomorskiego oddali:

 

Adam Urban – wiceprezydent Tczewa,

Mirosław Augustyn - Starosta Powiatu Tczewskiego,

Andrzej Demski – Radny Powiatu Tczewskiego,

dr Krzysztof Korda dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie,

dr Michał Kargul wiceprezes Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego,

ks. Wojciech Gliniecki – Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie.

 

Opr. (tomm)/ZKP Oddział Kociewski w Tczewie

 

Wawrzyniec Mocny

Zdjęcia (3)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe