Od piątku 30 lipca rozpocznie się 25. Festiwal Szekspirowski

  • 28.07.2021, 13:21
  • Źródło: Dorota Kulka / UMWP
Od piątku 30 lipca rozpocznie się 25. Festiwal Szekspirowski

Podziel się:

Oceń:

Podczas tegorocznego festiwalu widzowie zobaczą spektakle z m.in.: Portugalii, Włoch, Litwy, Belgii, Stanów Zjednoczonych oraz Polski. W programie głównym będzie dziewięć przedstawień, a w nurcie SzekspirOff 13 wydarzeń. Odbędą się też: prezentacje spektakli na dużym ekranie i on-line, performatywny wernisaż wystawy ShakeART!, promocja jubileuszowej publikacji „Z pomocą Muz. 25 lat Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku" oraz spotkanie w ramach cyklu Bezradność filozofa. Jubileuszowy, bo 25. festiwal, rozpocznie się 30 lipca i potrwa do 8 sierpnia 2021 r.

Tegoroczny festiwal odbędzie się w formule hybrydowej. Jego organizatorami są Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense.

Bogaty program festiwalu

Festiwal zainauguruje pierwsza własna produkcja Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego – „Burza” Williama Szekspira w reżyserii Szymona Kaczmarka. Ważnym punktem programu 25. edycji festiwalu będzie też dzieło jednego z czołowych litewskich twórców teatralnych Oskarasa Koršunovasa, zdobywcy najważniejszych europejskich nagród teatralnych. Kolejnym wydarzeniem tegorocznej imprezy będzie dzieło portugalskiego reżysera Tiago Rodriguesa zrealizowane z zespołem Teatro Nacional D. Maria II – spektakl „Antoniusz i Kleopatra”. To poetycka i rozbudowana adaptacja sztuki Szekspira inspirowana po części tekstem Plutarcha o Marku Antoniuszu w „Żywotach Sławnych Mężów”, po części filmem Josepha L. Mankiewicza „Kleopatra” (1963), a także innymi historiami zebranymi na temat tych postaci. Tiago Rodrigues, jeden z najbardziej fascynujących autorów i reżyserów współczesnego teatru, podaje nam swoją własną wizję mitu. Miłośników teatru na najwyższym światowym poziomie ucieszy też najnowszy spektakl słynnego belgijskiego zespołu Needcompany „Billy’s Violence” zrealizowany przez flamandzkiego reżysera i artystę wizualnego Jana Lauwersa na podstawie 13 tragedii Szekspira, który zobaczymy tuż po premierze w Barcelonie. Zadaje on pytania o to, co we współczesnym świecie oznacza przemoc w sztuce i dlaczego tak lubimy ją oglądać. Czy jest dziś postrzegana inaczej, niż na przełomie XVI i XVII wieku?
Podczas festiwalu będzie też miała miejsce światowa premiera najnowszego spektaklu włoskiej grupy ImPerfect Dancers, której pełne ekspresji, piękne wizualnie taneczne spektakle spotkały się z dużym uznaniem gdańskiej publiczności podczas ostatnich edycji festiwalu. Po zrealizowanych wcześniej spektaklach: „Lady Makbet” i „Hamlecie”, trylogii dopełni najsłynniejsza historia miłosna na świecie: „Romeo i Julia”.

Konkursy SzekspirOff

Podczas Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, oprócz nurtu głównego będą też wydarzenia w nurcie SzekspirOff, który od 6 lat odbywa się w formule konkursowej. W ramach SzekspirOff prezentowane są dzieła niezależnych i alternatywnych artystów w twórczy sposób interpretujących dzieła Williama Szekspira. W dwóch konkursach organizowanych w ramach tego nurtu – SzekspirOff Produkcje i SzekspirOff Prezentacje – mogły wziąć udział offowe, niezależne zespoły teatralne, a także twórcy indywidualni z Polski i zagranicy – artyści teatru, tańca, performerzy oraz twórcy form multimedialnych.
W konkursie SzekspirOff produkcje nagrodą jest dofinansowanie produkcji wydarzenia artystycznego opartego na twórczości Williama Szekspira oraz jego premierowa prezentacja podczas 25. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. Kwota wsparcia dla każdej z artystycznych produkcji to 10 tys. zł. W konkursie wyłoniono troje laureatów.
Konkurs SzekspirOff prezentacje dotyczy wydarzeń artystycznych, których twórcy, powalczą o nagrody finansowe o łącznej puli 15 tys. zł. W konkursie SzekspirOff prezentacje wyłoniono 10 laureatów.  Laureaci obydwu konkursów mogą również otrzymać nagrodę publiczności oraz nagrodę festiwalowej gazety „Shakespeare Daily”.

– To już druga edycja w nowej formule Konkursu SzekspirOff podzielonego na dwa moduły i dającego wsparcie produkcyjne wybranym spektaklom. Mamy w tym roku przedstawienia dramatyczne, lalkowe, taneczne i muzyczne, a każde z nich odważnie dialoguje z twórczością Szekspira – mówi kuratorka Nurtu SzekspirOff Katarzyna Knychalska.

O Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku

Organizowany nieprzerwanie od 1997 r. festiwal jest jednym z największych międzynarodowych wydarzeń teatralnych w Europie, jedynym tego typu w Polsce i szeroko rozpoznawalnym w świecie. Jego historia sięga 1993 r., kiedy Fundacja Theatrum Gedanense zorganizowała pierwsze Gdańskie Dni Szekspirowskie, przekształcone w festiwal z okazji 1000-lecia Gdańska. Gdański festiwal jest też jednym z najbardziej utytułowanych w kraju – otrzymał prestiżową EFFE Award 2017/2018 – najważniejszą europejską nagrodę dla festiwali przyznawaną przez Stowarzyszenie Festiwali Europejskich.
Festiwal Szekspirowski ma na swoim koncie prawie 800 wydarzeń zaprezentowanych przez 220 różnych zespołów teatralnych z ponad 40 krajów m.in. realizacje takich twórców, jak: Peter Brook, Luk Perceval, Lew Dodin, Eimuntas Nekrošius, Oskaras Koršunovas, Roberto Ciulli, Robert Sturua i wielu innych (łącznie podczas dotychczasowych edycji swoje produkcje pokazało ponad 250 reżyserów z całego świata). Jest międzynarodową platformą wymiany i dyskusji środowisk skupionych wokół teatru. Spotkaniem twórców, publiczności, teatrologów i krytyków z całego świata.
Festiwal łączy prezentacje spektakli z całego świata z działaniami artystycznymi, warsztatami, spotkaniami z twórcami. Jest platformą wymiany myśli ludzi kultury z różnych stron świata.

W ramach głównego nurtu 25. Festiwalu Szekspirowskiego widzowie zobaczą:

  • „Burza”, reż. Szymon Kaczmarek, Gdański Teatr Szekspirowski,
  • „Antoniusz i Kleopatra” reż. Tiago Rodrigues, Teatro Nacional D. Maria II, Lizbona, Portugalia,
  • „Romeo i Julia” Walter Matteini & Ina Broeckx,  imPerfect Dancers, Włochy,
  • „Otello” reż. Oskaras Korsunovas, OKT, Wilno, Litwa,
  • „Billy’s Violence” reż. Jan Lauwers, NeedCompany, Belgia.
Źródło: Dorota Kulka / UMWP

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe