„Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej czyli Narodowe Czytanie w Tczewie

  • 26.08.2021, 14:43
  • Wawrzyniec Mocny
„Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej czyli Narodowe Czytanie… MBP Tczew

Podziel się:

Oceń:

Prezydent Miasta Tczewa - Mirosław Pobłocki oraz Dyrektor i pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców, miłośników literatury oraz sympatyków tczewskiej książnicy, do udziału w kolejnej odsłonie projektu Narodowe Czytanie! Podczas tegorocznej edycji zaprezentowana zostanie „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Spotkanie odbędzie się w sobotę, 4 września o godz. 11.00.

Teren rekreacyjny przy ulicy Żwirki (osiedle Suchostrzygi).

Podczas dziesiątej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania utwór Gabrieli Zapolskiej „Moralność Pani Dulskiej”. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

 

To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

 

Tekst i grafika MBP Tczewie

Wawrzyniec Mocny

Zdjęcia (1)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe