60-lecie szkoły, Dzień Nauczyciela i mnóstwo życzeń, choć nie bez uwag... A „dwójka” jest wyjątkowa!

  • 15.10.2021, 14:51
  • Wawrzyniec Mocny
60-lecie szkoły, Dzień Nauczyciela i mnóstwo życzeń, choć nie bez uwag...… W. Mocny

Podziel się:

Oceń:

Z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej 19 pedagogów z tczewskich samorządowych szkół podstawowych oraz przedszkola otrzymało nagrody prezydenta Tczewa. Szkolna uroczystość zbiegła się także z 60-leciem Sportowej Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Tczewie.

Nagrody przyznawane są w uznaniu zasług w dziedzinie dydaktyczno- wychowawczej.

W samorządowych szkołach podstawowych w Tczewie pracuje 621 nauczycieli i 171 pracowników administracyjnych, w samorządowym Przedszkolu nr 8 – 20 nauczycieli i 18 pracowników obsługi.

 

Nagrody prezydenta otrzymali:

 

Witold Kuśnierz (SP 1), Alicja Kaczan (SSP 2), Anna Turska (SSP 2), Mariusz Marut (SSP 2), Andrzej Langowski (SP 4), Teresa Jaworska-Góral (SP 4), Tomasz Szulc (SP 4), Anna Olech (SP 5), Wioletta Kowalewska (SP 7), Jan Kur (SP 7), Anna Steinke (SP 8), Marlena Aniołek (SP 10), Izabela Szczodrowska (SP 10), Danuta Dziemińska-Landowska (SP 11), Aldona Bucka (SP 11), Mirosława Kosecka (SP 12), Zofia Szyszka (SP 12). Lidia Zygmunt (Przedszkole nr 8), Barbara Derbis (Przedszkole nr 8).

 

Oprócz nagród prezydenta, dyrektor Robert Kraska przekazał także nagrody dyrektorskie wyróżniającym się nauczycielom.

 

60-lecie szkoły przygotowano niezwykle starannie. Wszystko zaczęło się od hymnu państwowego i hymnu szkoły. Ten ostatni wykonały dzieci z „dwójki”. Szkoła przygotowała na potrzeby uroczystości wywiady z emerytowaną wicedyrektor Zofią Danecką oraz uczniami. Rozmowy te zaprezentowano w formie wideo na uroczystości. Jedno stwierdzenie powtarzano w nich w kazdym wywiadzie czyli: „dwójka jest wyjątkowa”.

Pewnym zaskoczeniem dla zebranych były wiersze, które wyrecytowały nauczycielki „dwójki”. Miały wydźwięk „słodko – gorzki”. Zwrotki w zabawnej formie przekazały sens pracy belfra, ale też z przekąsem nawiązywały - do zdaniem nauczycieli, zbyt niskich płac. (Trudno dotrwać do pierwszego). Szkoła pochwaliła się też pracownikami, którzy najdłużej pracowali w szkole.

A tych z długoletnią kartą pracy nie brakowało. Dla przykładu wuefiści i trenerzy: Sławomir Gdaniec i Mariusz Graczyk przepracowali w „dwójce” 36 lat. Z kolei panie Ludwika Leszkowska – 37 lat, a Hanna Mikiciuk – Dunajska – 41 lat.

Podczas spotkania nie zabrakło starosty Mirosława Augustyna i przedstawicielki Kuratorium Oświaty. Odczytano list kurator Małgorzaty Bielang (który zamieszczamy w pliku zdjęciowym pod tekstem – przyp .red.).

Ks. Antonii Dunajski z par. św. Józefa, który przekazał szkole książkę „Norwidologów portret własny”, mówiąc że jest dumny, że szkoła mieści się na terenie jego parafii.

 

 

Prezydent Mirosław Pobłocki, przekazał gratulacje nagrodzonym nauczycielom, życząc im spokoju i powrotu etosu nauczyciela. Przy okazji skrytykował też liczne zmiany w prawie oświatowym serwowane przez kolejne rządy na przestrzeni wielu kadencji.

 

– Oświata potrzebuje stabilizacji, a nie ciągłych zmian – mówił prezydent. - Mam wrażenie, że gdzieś zginął etos nauczyciela. W tej pracy potrzebne jest powołanie, ale to niestety czasami myli się z wolontariatem. Życzę Wam zrozumienia dla waszej pracy wśród tych, którzy wprowadzają kolejne reformy oświaty.

 

Wawrzyniec Mocny

 

 

Wawrzyniec Mocny

Zdjęcia (22)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe