Od jutra nowe zasady sanitarne. Limity m.in. w restauracjach, kościołach i dyskotekach. Kwarantanna dla podróżujących z krajów afrykańskich

  • 30.11.2021, 11:31
  • Wawrzyniec Mocny
Od jutra nowe zasady sanitarne. Limity m.in. w restauracjach, kościołach… twitter.com/MZ_GOV_PL

Podziel się:

Oceń:

Od 1 grudnia pakiet alertowy i nowe obostrzenia. Wracają limity osób i ograniczenia w podróżowaniu Jesteśmy teraz w apogeum IV fali epidemii - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. A wszystko przez nowy bardziej niebezpieczny wariant koronawirusa Omicron SARS-CoV-2.

Nowe wytyczne zakładają zmniejszenie limitu osób mogących brać udział w weselach, bawiących się na dyskotekach, czy biorących udział w spotkaniach. Ograniczenia mają dotknąć hotele, gastronomię, obiekty sportowe, placówki kultury i kościoły. Nowe obostrzenia mają na razie obowiązywać do 17 grudnia.

 

W ostatnim czasie odnotowujemy wysokie wskaźniki dziennych zachorowań na COVID-19. Oprócz tego na świecie pojawiła się nowa groźna mutacja koronawirusa. Dlatego od 30 listopada do 13 grudnia wprowadzamy zakaz lotów z krajów szczególnego ryzyka – Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA, Zimbabwe. Dodatkowo osoby wracające z tych krajów będą musiały odbyć 14-dniową kwarantannę. Wydłużona kwarantanna będzie dotyczyła również osób wracających z krajów spoza strefy Schengen. W trosce o nasze wspólne bezpieczeństwo od 1 grudnia zmienią się także limity osób m.in. w restauracjach, obiektach sportowych, hotelach czy kościołach.

 

Od 1 grudnia pakiet alertowy i nowe obostrzenia. Wracają limity osób i ograniczenia w podróżowaniu

Jesteśmy teraz w apogeum IV fali epidemii - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział w poniedziałek zmianę limitów m.in. w instytucjach kultury, kościołach, hotelach, lokalach gastronomicznych i na weselach.

Nowe regulacje będą obowiązywały od 1 do 17 grudnia.

 

Od 1 grudnia wprowadzone zostają także dodatkowe ograniczenia dla osób podróżujących z krajów non-Schengen.

Wiadomość o powrocie obostrzeń nie jest zaskoczeniem. Już rano 29 listopada minister zdrowia Adam Niedzielski sygnalizował, że w związku z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa (określonego przez WHO nazwą Omicron), co do którego istnieją podejrzenia, że nie chronią przez nim szczepienia, możliwe jest wprowadzenie od 1 grudnia pewnych obostrzeń. I tak też się stanie.

 

W przypadku placówek kultury, obiektów sportowych, gastronomicznych, hoteli oraz kościołów limity dostępnego obłożenia zostaje zmniejszony z 75 do 50 proc. miejsc (w tym limicie nie mieszczą się osoby zaszczepione). Zwiększona natomiast zostaje (z 10 do 15 m kw) obowiązkowa powierzchnia przypadająca na jedną osobę w siłowniach, klubach i centrach fitness, muzeach, galeriach sztuki, na targach, wystawach, kongresach, konferencjach oraz placówkach handlowych.

 

Dla podróżujących z krajów non- Schengen wprowadzone zostaje wydłużenie kwarantanny do 14 dni i zwolnienie testem PCR wykonanym po upływie 14 dni od przekroczenia granicy. Osoby w pełni zaszczepione preparatami uznanymi na terenie Unii Europejskiej, które przyjeżdżają do Polski, nie podlegają kwarantannie.

 

Opr. (tomm)/Ministerstwo Zdrowia

 

Wawrzyniec Mocny

Zdjęcia (2)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe