Kolejne osoby straciły oszczędności oszukani metodą "na zdalny pulpit"

  • 19.01.2022, 20:47
  • Źródło: KPP Kwidzyn
Kolejne osoby straciły oszczędności oszukani metodą "na zdalny pulpit" Policja

Podziel się:

Oceń:

Kryminalni z Komendy Powiatowej w Kwidzynie otrzymali kolejne zgłoszenia dotyczące oszustw na tzw. ,,na zdalny pulpit”. Mieszkaniec Kwidzyna, za namową fałszywego analityka, chciał zarobić na rynku kryptowalut. Zainstalował aplikację podaną przez przestępców i w ten sposób udostępnił im dane do konta. Oszuści, wypłacili z konta bankowego blisko 7 tysięcy złotych. Policjanci po raz kolejny ostrzegają przed oszustami.
Przestępcy posługują się różnymi metodami, aby szybko zdobyć pieniądze. Bardzo często wykorzystują do tego metodę „na zdalny pulpit". Po raz kolejny w tym roku policjanci przyjęli tego typu zawiadomienia. Przestępcy, działając w ten sposób, oszukali 65-letniego mieszkańca Kwidzyna. Jak ustalili funkcjonariusze, mężczyzna chciał zarobić pieniądze na rynku kryptowalut. Postępując zgodnie ze wskazówkami rzekomego konsultanta, zainstalował na swoim telefonie aplikację do zdalnej obsługi urządzenia typu AnyDesk. Następnie mężczyzna, zalogował się do swojej aplikacji bankowej oraz udostępnił kody do transakcji, dając w ten sposób przestępcom dostęp do swoich pieniędzy. Oszuści, wykorzystując uzyskane dane, ukradli z jego konta blisko 6 tysięcy złotych.
Kolejne zgłoszenie dotyczyło kradzieży pieniędzy, poprzez dokonanie dziewięciu nieautoryzowanych transakcji. Pokrzywdzona 47-latka straciła w ten sposób ponad tysiąc złotych.

 
Ostrzegamy – oszuści coraz częściej wykorzystują metodę „na zdalny pulpit”. Kradzież pieniędzy odbywa się dosłownie na oczach pokrzywdzonych. Internetowi przestępcy posługują się różnymi wariantami, chodzi jednak o to, by skłonić ofiarę do zainstalowania programu zdalnej obsługi komputera, a potem polecić jej by zalogowała się do swojego konta w banku. Najczęściej wykorzystywanym przez oszustów wariantem jest namawianie ofiary do skorzystania z pewnej usługi umożliwiającej szybkie pomnożenie gotówki. Gdy zainteresowana osoba napotyka problemy techniczne, fałszywy konsultant ,,wspiera ją” przez zdalny pulpit i dosłownie na oczach ofiary, ,,czyści” jej konto, bądź zaciąga ekspresowe pożyczki. Pokrzywdzeni sądzą, że zainwestowali, a na ich koncie za chwilę pojawi się większa kwota. Tak się jednak nie dzieje. Pokrzywdzeni tego rodzaju przestępstwem, to często wcale nie seniorzy, ale młode osoby, które powinny być dość dobrze zorientowane w kwestii płatności internetowych. Pomimo tego oszustom udaje się ich okradać.
 
Co robić, by nie paść ofiarą oszusta?
• Pamiętaj, tylko posiadacz konta może się do niego logować i wykonywać transakcje. NIGDY NIKOMU nie udostępniaj swojego konta bankowego, danych logowania oraz kodów jednorazowych;
• Jeśli „konsultant” proponuje Ci zainstalowanie oprogramowania typu AnyDesk, możesz być pewien, że to oszustwo. Pracownik banku nie prosi o zainstalowanie tego typu oprogramowania;
• Jeśli osoba podająca się za pracownika banku żąda zweryfikowania Twoich danych i danych konta lub zainstalowania jakiegokolwiek oprogramowania rozłącz się i zadzwoń do biura obsługi klienta Twojego banku.

 
Podstawowe zasady Cyberbezpieczeństwa !
• Nidy nie otwieraj załączników z niepewnych źródeł i nie klikaj w podejrzane linki.
• Zawsze sprawdzaj adresy stron, na których się logujesz, a także ich certyfikaty.
• Regularnie aktualizuj urządzenia i oprogramowanie na komputerze i telefonie (system, aplikacje, przeglądarkę, antywirusy).
• Wymyśl, załóż i zapamiętaj skomplikowane hasła do kont, które będą trudne do odgadnięcia przez postronne osoby.
• Nie używaj jednego hasła do różnych kont oraz nie zapisuj go na kartkach ani w żądnych plikach na komputerze.
• Nie podawaj i nie wysyłaj swoich loginów i haseł innym osobom.
• Nie loguj się przez publiczne i niezabezpieczone Wi-Fi do banku.
• Czytaj treść SMS przed potwierdzeniem każdej transakcji.
• Nie podłączaj zewnętrznych nośników danych do swojego urządzenia, jeśli nie masz pewności co do ich bezpieczeństwa.
Źródło: KPP Kwidzyn

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe