Do 3 maja mieszkańcy Pomorza mogą zgłaszać zabytki. Nawet 1 mln zł dla zwycięskiego projektu w konkursie Nasz Zabytek

 • 25.04.2022, 22:58
 • Źródło: Martyna Krawczonek-Kosior
Do 3 maja mieszkańcy Pomorza mogą zgłaszać zabytki. Nawet 1 mln zł dla…

Podziel się:

Oceń:

To już ostatni dzwonek! Tylko do 3 maja mieszkańcy Pomorza mogą zgłaszać do Fundacji Most the Most zabytki, którym chcą dać nowe życie! Nawet 1 mln zł dla zwycięskiego projektu w konkursie Nasz Zabytek.

Dwory, pałace, wieże, czy wiatraki – to kilka przykładów zabytków, które już zgłoszono. A Ty dostrzegasz w pobliżu miejsca, którym warto dać nowe życie? Nie zmarnuj szansy, by odmienić ich los. Zwycięski projekt może otrzymać od Fundacji Most the Most nawet 1 mln zł. Wyślij zgłoszenie w konkursie Nasz Zabytek. To tylko kilka prostych kroków. Fundacja czeka na zgłoszenia do 3 maja.

Nasz Zabytek to konkurs, w którym to Ty, Twoi bliscy i sąsiedzi możecie przyczynić się do stworzenia wyjątkowego miejsca wspólnych spotkań i inicjatyw. Dzięki Waszemu zaangażowaniu i Waszym zgłoszeniom, bliski Wam zabytek może zyskać nawet 1 milion złotych na rewaloryzację i nadanie mu nowej funkcji społecznej.

Dlaczego warto się zaangażować?

W Konkursie Nasz Zabytek każdy ze zgłaszających będzie wysłuchany. To Wy – mieszkańcy – możecie dać impuls do pozytywnych zmian w okolicy. Możecie wykonać pierwszy krok, by wdrożyć w życie swoje pomysły.

Fundacji Most the Most zależy na tym, aby zrewaloryzowany zabytek żył i żeby mieszkańcy mogli z niego aktywnie korzystać. To wiąże się również z propozycją inicjatyw i wydarzeń kulturalnych i artystycznych, których organizatorem i współorganizatorem jest Fundacja. Przykładem jest recital Jakuba Kuszlika w pałacu w Kiełczynie (zwycięzca konkursu Nasz Zabytek na Dolnym Śląsku), który odbył się 25 marca 2022 r. dla mieszkańców Gminy Dzierżoniów. Wydarzenie to było efektem współpracy Fundacji oraz Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

Jak przebiega konkurs?

Konkurs Nasz Zabytek jest podzielony na dwie części:

 • I Konkurs – wybór jednego zabytku w województwie (nabór zgłoszeń od 4 kwietnia do 3 maja 2022 r.);
 • II Konkurs – wybór pomysłów na sposób użytkowania / nową funkcję społeczną zwycięskiego zabytku (start pod koniec czerwca 2022 r. - po rozstrzygnięciu I Konkursu). 

Jak zgłosić zabytek?

 1. Znajdź zabytek* w Twojej okolicy.
 2. Zrób zdjęcie lub nakręć film.
 3. Wypełnij i wyślij zgłoszenie. Zachęć innych, żeby również zgłosili ten sam zabytek. To zwiększy jego szanse na wygraną.

* zabytek nieruchomy (z wyjątkiem miejsc upamiętniających wydarzenia historyczne, cmentarzy, kurhanów, mauzoleów, zabudowań w obrębie cmentarzy), wpisany do rejestru zabytków, wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków, który jest własnością publiczną, np. jednostki samorządu terytorialnego – gmina, powiat, województwo; Skarb Państwa (kościoły i inne świątynie, które należą do parafii lub wspólnot wyznaniowych nie spełniają kryterium własności publicznej).

Więcej informacji, wskazówki oraz formularz zgłoszeniowy znajdziesz na stronie: https://mostthemost.pl/nasz-zabytek-opolskie-pomorskie-zachodniopomorskie/.

Weź sprawy w swoje ręce, wyślij zgłoszenie w konkursie Nasz Zabytek i zostań lokalnym bohaterem! Fundacja czeka na zgłoszenia do 3 maja.

Jeśli znasz osobę, która chciałaby wysłać zgłoszenie, a nie ma dostępu do internetu, może zgłosić zabytek przez telefon: +48 517 884 088 lub + 48 22 47 55 111. Fundacja przyjmuje zgłoszenia od poniedziałku do piątku (z wyłączeniem 3 maja) w godzinach 9:00-17:00. Pamiętaj, żeby wcześniej przygotować podstawowe informacje na temat zgłaszanego zabytku.

Komu już się udało?

Uczestnicy dotychczasowych edycji konkursu, w innych województwach, pokazali, że chcą i potrafią zaangażować się w wybór lokalnych zabytków do rewaloryzacji i wykreowanie dla nich nowych funkcji społecznych. W konkursie Nasz Zabytek wzięło udział już ponad 2 000 osób, zgłaszając przeszło 240 zabytków. Zgłoszone miejsca można zobaczyć na mapie zabytków na stronie internetowej fundacji.

Dotychczasowi zwycięzcy:

 • Pałac w Kiełczynie (woj. dolnośląskie)
 • Dwór w Niećkowie (woj. podlaskie)
 • Zespół pałacowo-parkowy w Kruszynie (woj. kujawsko-pomorskie)
 • Dworek w Uniejowie (woj. łódzkie)

W połowie maja 2022 r. fundacja ogłosi zwycięskie zabytki w województwach: lubuskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim.

O Fundacji Most the Most

Fundacja Most the Most jest organizacją non-profit powołaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego, by współrealizować misję banku jaką jest wsparcie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego Polski. Fundacja Most the Most angażuje się w te działania realizując zadania w obszarze związanym z kulturą. Jej misją jest bowiem budowanie kapitału społecznego poprzez wspieranie kultury, twórców i międzypokoleniowej współpracy. Fundacja inicjuje zaangażowanie lokalnych społeczności wokół odnowy zabytków i nadawania im nowych funkcji społecznych. Fundacja Most the Most wspiera projekty, które są odpowiedzią na lokalne potrzeby, w których tworzenie i realizację włączona jest społeczność lokalna.

Źródło: Martyna Krawczonek-Kosior

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe