Daruma – mnich owiany tajemnicą. Legenda kultowej postaci

  • 10.05.2022, 08:36
  • Źródło: Artykuł partnera
Daruma – mnich owiany tajemnicą. Legenda kultowej postaci

Podziel się:

Oceń:

Według legend, Daruma był mnichem, który żył w V lub VI wieku naszej ery. Pierwotnie nazywał się Bodhidharma; uznawany jest po dziś dzień za pierwszego patriarchatę zen. To właśnie on udał się w podróż z ojczystych Indii do Chin, gdzie stał się stwórcą buddyzmu chan, w Japonii przyjmującego nazwę zen. Jedna z licznych legend na jego temat głosi, że odbył on dziewięcioletnią medytację w okolicach klasztoru Shaolinssu. Podczas niej nie poruszył ani razu nogami oraz rękami, przez co te odmówiły mu posłuszeństwa, po czym odpadły. Mnich ani razu nie zmrużył oka – wszystko przez pozbycie się powiek; dzięki czemu odniósł zwycięstwo w walce z sennością. Bodhidharma uchodzi za jeden z najważniejszych elementów kultury japońskiej. Dlatego do dziś Japończycy odtwarzają jego wizerunek, tworząc tak zwane lalki Daruma.

Lalki, które nigdy nie upadną. O symbolice darumy

Laleczka Daruma przedstawiana jest w niezwykły sposób, który można określić nieco karykaturalnym. Aby upamiętnić treść legendy, lalki te nie posiadają ani rąk, ani nóg. Mają okrągły kształt – kulista forma i odpowiednie obciążenie powodują formę polskiej „wańki-wstańki”, czyli figurki, której nie da się przewrócić, gdyż zaraz wraca ona na swoją pierwotną pozycję. Przez taką formę, japońskie lalki mają symbolizować nieprzerwane dążenie do obranego wcześniej celu, pomimo napotykania na swojej drodze niepowodzeń. Daruma ma wyraźnie zarysowaną brodę, która często przypomina żółwia, oraz krzaczaste brwi, które symbolizują żurawie – oba te zwierzęta w kulturze cechują się przede wszystkim długowiecznością. Najczęściej wyraz twarzy figurki można określić jako niebywale zacięty – ma on podkreślać determinację w każdym aspekcie życia. Laleczka Daruma ma bowiem jedno zadanie; przynieść szczęście i pomoc w osiągnięciu swoich marzeń. Otrzymując tego rodzaju podarunek, powinniśmy jednak wpierw dokładnie zastanowić się, czego chcemy. Figurka zazwyczaj nie posiada oczu, nawiązując w ten sposób do legendy; jednocześnie jest to celowy zabieg, służący do nawiązania z lalką swoistej umowy. Kiedy już wiemy, czego chcemy, domalowujemy naszej darumie lewe oko – przez co staje się ona skupiona na danym celu. Gdy go osiągniemy, możemy obdarzyć figurkę prawym okiem. Należy pamiętać, że nie można trzymać jej przy sobie dłużej niż rok, bowiem po tym czasie zacznie przynosić nieszczęście.

Niekończąca się opowieść. Gdzie zdobyć swoją laleczkę?

Oczywiście, po pozbyciu się jednej lalki (najczęściej poprzez spalenie) możemy zaopatrzyć się w drugą, gotową na nowe wyzwania. Zazwyczaj po pierwszej darumie, kupuje się większą rozmiarowo lalkę. Zależy to jednak od zadania, w jakim ma nam pomóc posiadanie tej pamiątki po legendarnej postaci japońskiej. Lalka Daruma jest do kupienia praktycznie na każdym japońskim stoisku. Jeżeli jednak nie wybieramy się w najbliższym czasie w podróż, możemy dokonać zakupu w Małej Japonii, posiadającej w swojej ofercie kilka rodzajów tego szczególnego talizmanu. Różnią się od siebie kształtem, kolorem czy przeznaczeniem – przez co z pewnością możesz samodzielne podjąć decyzję, jednocześnie ustanawiając swoją lalkę o wiele bardziej spersonalizowaną. Podczas wyboru nie zapomnij o kolorach – czerwony przynosi szczęście, złota sukces i pieniądze, różowa sprzyja miłości, natomiast zielona pomoże w utrzymaniu dobrego zdrowia.

Źródło: Artykuł partnera

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe