sobota, 27 kwietnia 2024 06:07
Reklama

Dla kogo faktura, a dla kogo paragon?

Będzie paragon czy faktura? Takie pytanie na pewno wielokrotnie słyszałeś podczas płacenia za swoje zakupy. Oba wydruki stanowią dowód zakupu, do którego wystawienia sprzedawca zobligowany jest prawnie na mocy obowiązującej ustawy. Czym jednak różni się faktura od paragonu? Czy możliwe jest ujednolicenie obu dokumentów? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.
  • Źródło: Artykuł sponsorowany
Dla kogo faktura, a dla kogo paragon?

Paragon

Prowadząc działalność gospodarczą, zmuszony jesteś rejestrować wszelkie transakcje, niezbędne do tego urządzenia znajdziesz w ofercie zaufanego dostawcy, klikając w ten link: https://cyfryzacjafirm.pl/. Najlepiej znanym dokumentem zakupu, z którym do czynienia ma nawet małe dziecko, kupujące lody w upalny dzień jest paragon fiskalny. Zawiera on informacje na temat sprzedawcy (wraz z jego NIPem), numer wydruku, dokładną datę i godzinę sprzedaży, informacje na temat rodzaju i cen produktów, walutę i wysokość podatku. Paragon wydrukowany z urządzenia fiskalnego (https://cyfryzacjafirm.pl/kasy-fiskalne-drukarki-fiskalne-terminale-platnicze/) stanowi podstawę do reklamacji, dlatego wydanie go nabywcy jest obowiązkowe. W tej kwestii interweniował nawet polski rząd, organizując Narodową Loterię Paragonową, która trwała w latach 2015-2017.

Faktura VAT

Wystawienia faktury zażądać może teoretycznie każdy, dlatego po dokonaniu zakupu na witrynie sprzedażowej, otrzymujesz na swój adres mailowy fakturę, nawet jeśli nie posiadasz firmy. Ten dokument tak naprawdę potrzebny jest jednak głównie przedsiębiorcom, którzy dokonując zakupów, zamierzają wrzucić je w koszty. Faktura VAT jest bowiem niezbędna do umieszczenia informacji o transakcjach w książce przychodów i rozchodów, a także w pełnej dokumentacji księgowej. Co powinno znaleźć się na fakturze elektronicznej lub papierowej, do której wydrukowania niezbędna będzie na przykład kserokopiarka (https://cyfryzacjafirm.pl/kserokopiarki/)? Oprócz numeru identyfikacyjnego, daty wystawienia, danych sprzedawcy i informacji dotyczących ceny i rodzaju zakupionych produktów, a także obowiązującej je stawki vat, na fakturze powinny znaleźć się dane nabywcy, czyli NIP i dane osobowe i adresowe.

Innym rodzajem faktury, który przypomina zwykły paragon, jest tzw. faktura uproszczona. Zawiera ona mniej danych niż jej pierwotna, rozbudowana wersja. Jeśli zakupione produkty, na jakie opiewa paragon, nie przekraczają kwoty brutto równej 450 zł lub 100 euro, to umieszczenie na takim dokumencie NIPu nabywcy, czyni z niego fakturę uproszczoną.


Podziel się
Oceń

bezchmurnie

Temperatura: 6°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 2 km/h

Reklama