piątek, 26 kwietnia 2024 21:11
Reklama

Powstanie centrum edukacji pszczelarskiej

Przy rolniczej szkole w Bolesławowie powstanie Centrum Szkolenia dla Pszczelarzy z Polski Północnej. To wspólny pomysł Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Gdańsku i dyrekcji szkoły.
Powstanie centrum edukacji pszczelarskiej

Spotkanie pszczelarzy.
W sali kryształowej pałacu Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego im Józefa Wybickiego w Bolesławowie obradowali pszczelarze. Wśród gości byli przedstawiciele zarządów wojewódzkich i regionalnych związków pszczelarzy z Polski północnej (woj kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego), władz samorządowych kliku powiatów (starogardzkiego, tczewskiego, kościerskiego, gdańskiego), Politechniki Gdańskiej (wydział chemii), Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego (Katedra Pszczelnictwa) i kierownictwa szkoły.
 
Prezes „za”
Leszek Pękala, wiceprezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy, powiedział „Rolnikowi Pomorskiemu”, że WZP współpracę z uczelniami i jest jedynym wojewódzkim związkiem, gdzie przy współpracy uczelni opracowano zestaw roślin miododajnych (na tle innych województw pomorskie jest ubogie w rośliny miododajne).
Pomorski WZP jest jednym z największych beneficjentów grantów UE dla pszczelarstwa.
- Pomorskie Centrum Pszczelarstwa to realizacja naszego programu, umożliwi realizowanie go poprzez edukację. Pragniemy zerwać z opinią, że większość pszczelarzy zajmuje się tym na emeryturze. Kształcenie w zawodzie jest ważne. Powstanie kadra profesjonalistów.
Zakres działania PCP będzie otwarty na potrzeby pszczelarzy i wykorzystania produktów pszczelich, stąd współpraca z Polskim Związkiem Pszczelarskim, Stowarzyszeniem Pszczelarzy Zawodowych, dyrekcją  Technikum Pszczelarstwa w Pszczelej Woli, Politechniką Gdańską oraz Uniwersytetami w Olsztynie i Gdańsku.
- To będzie stała, niezależna baza od Zarządów związków pszczelarskich. To co tu rozpoczynamy jest pracą na dwa pokolenia. Liczę, że przy wsparciu urzędów ościennych gmin. To będzie centrum fachowców, sprzedaży i przetwarzania produktów pszczelich. Ważna tu jakość, a nie ilość.
Taka inicjatywa, to ratunek dla małych gospodarstw rolnych, w tym pasiecznych.
 
Cenny pomysł
W imieniu samorządowców inicjatywę poparł Błażej Konkol, prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Gmin Wiejskich i wójt Gminy Trąbki Wielkie.
- Kwestia rozwoju obszarów wiejskich musi następować. Pszczelarstwo jest pewną symbiozą dla pracy rolniczej. Każdą taka inicjatywa jest cenna. To propozycja nowych miejsc pracy dla absolwentów. Wiem, że jeżeli dyrektor Porte'e się za coś weźmie, to na pewno to wyjdzie. Powinniśmy poprzeć pomysł, też ze względów ambicjonalnych, aby takie Centrum było nie tylko w Lublinie ale także w naszym województwie. Trzeba młodym ludziom stworzyć nowe możliwości. Potrzeba nam naturalnych, tradycyjnych zawodów.
Krzysztof Pałkowski, zca dyr PODR, mówił o bardzo dobrej współpracy Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego ze szkołą.
- Ta szkoła zagospodarowuje kolejną niszę. Deklaruję chęć i naszą aktywność w tworzeniu PCP. Mamy specjalistów zakładowych, mamy 50 uli, sprzedajemy matki pszczele, ogr. konferencje, spotkana i szkolenia. Czynnie będziemy uczestniczyć w tej inicjatywie.
 
Mamy fachowców
Jan Przychoda, prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Gdańsku przyznał, że nie wstydzi się poziomu naszego pszczelarstwa.
- Mamy wspaniałych fachowców, współpracuje z nami wielu profesorów. Mamy pasieki z dobrym, nieskażonym towarem, nasz miód stoi wieki (...) Starzy ludzie mają ten rozum, dlatego zajmują się pszczelarstwem i z ula czerpią życie i zdrowie. Byłoby wspaniale aby wśród samorządowców zawiązać związek gmin popierających tą ideę. Dobrze, że tworzy się takie zawodowe technikum aby pszczelarze byli ludźmi wykształconymi. Deklarujemy, że przyjmiemy na praktyki uczniów z klas pszczelarstwa zapewniając „wikt i opierunek”. Pomożemy też w zorganizowaniu szkolnej pasieki.
 
Głos Prezydenta PZP
Bazyli Chomiak, członek Zarządu Polskiego Związku Pszczelarstwa, przekazał poparcie dla inicjatywy od prezydenta PZP.
- Kształcenie i wiedza w tym zawodzie jest ważna. Trzeba zaczynać od wiedzy. Jesteśmy dumni z Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli pod Lublinem i poprzemy waszą inicjatywę w woj. pomorskim. Liczę, że ten zawód będzie tu coraz bardziej popularny.
 
Pełne uprawnienia
Dyrektor ZSR CKP Alfred Porte'e potwierdził, że jeżeli szkoła się w coś angażuje, to do końca, i to się udaje.
- Cieszę się, że jest akceptacja dla naszego pomysłu. Współpracujemy ze szkołą w Pszczelej Woli pod Lublinem. Nasz technik pszczelarz będzie miał pełne uprawnienia rolnicze i będzie mógł aplikować o wszystkie dotacje i pieniądze z UE. Będą także kursy dla dorosłych. - zapowiedział Porte'e.

Kierunki
pszczelarskie w ZSR CKP w Bolesławowie, realizowane od września 2013: zawód technik pszczelarz (314206 - kwalifikacja R.4. prowadzenie prod pszczelarskiej + kwalifikacja R.17. Organizacja i nadzorowanie prod rolniczej i pszczelarskiej) i zawód pszczelarz (612302 - kwalifikacja R.4. prowadzenie prod pszczelarskiej).



Podziel się
Oceń

bezchmurnie

Temperatura: 10°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama