"To zmiana pokoleniowa" - rozmowa z nowym przewodniczącym Rady Nadzorczej S.M. Kociewie

  • 01.08.2014, 14:37
  • KG
"To zmiana pokoleniowa" - rozmowa z nowym przewodniczącym Rady Nadzorczej S.M. Kociewie

Podziel się:

Oceń:

O rewolucji w Spółdzielni Mieszkaniowej Kociewie rozmawiamy z Maciejem Kalinowskim, przewodniczącym Rady Nadzorczej SM Kociewie i prezem Stowarzyszenia Nasz Starogard.

- Za nami wybory, które przyniosły duże zmiany w strukturach Spółdzielni Mieszkaniowej Kociewie. Jak poinformował nas Czytelnik, zwycięstwo w wyborach należy do osób, które działają w stowarzyszeniu Nasz Starogard. Na czym Wam zależy, jakie działania planujecie podczas swej kadencji?
- Jest to dość drastyczna zmiana w strukturach spółdzielni. Na 38 mandatów, nowe osoby zdobyły 37. Są to młode osoby, z zapałem podchodzące do swojej pracy. Aktualnie jesteśmy na etapie tzw. dokonywania analiz, musimy po prostu, jako nowa Rada Nadzorcza, poznać jak funkcjonuje spółdzielnia. Dlatego przez pierwsze tygodnie będziemy poznawać spółdzielnię i badać jej dotychczasową działalności. Natomiast 4 sierpnia br. Prezes ma nam przedstawić strategię rozwoju spółdzielni mieszkaniowej oraz sprawozdanie finansowo – gospodarcze. Na tej podstawie podejmiemy decyzję, co należy zmienić.

- Słyszeliśmy o propozycji czy też rozważaniach nad tym, aby obniżone zostały czynsze mieszkaniowe. Jest to pana zdaniem wykonalne w tak trudnych czasach?
- Na dzień dzisiejszy jest mi oczywiście dość trudno rozmawiać o jakichkolwiek konkretach w tej sprawie. Wobec nas, jako nowej Rady Nadzorczej, pojawiły się bardzo wysokie oczekiwania. Te oczekiwania dotyczą dwóch stron. Pracowników, którzy chcą zarabiać więcej, jak i członków spółdzielni, którzy chcieliby płacić mniej. Wbrew pozorom nie tak łatwo jest te dwa interesy ze sobą pogodzić. Z pewnością czeka nas bardzo dużo pracy. Po dokonaniu niezbędnych analiz będziemy zapewne musieli podjąć bardzo dużo uchwał. Więc dla osiągnięcia optymalizacji kosztów musimy skonfrontować założenia z możliwościami obniżenia opłat eksploatacyjnych. Na chwilę obecną nie mamy pełnego obrazu sytuacji, więc trudno jest mi odpowiedzieć na to pytanie. Mogę jednak zapewnić, że działamy w tym właśnie kierunku i to jest jeden z głównych celów naszej pracy.
- Jak udało się zmienić osoby zasiadające w radach spółdzielni, które tworzyły strukturę, jak się zdawało do tej pory, nie do ruszenia przez kilka kadencji?
- Było to trudne, ale z obserwacji tego, co się działo, mogę powiedzieć, że ludzie potrzebują zmian i nie chodzi tu tylko o spółdzielnię, ale też o cały Starogard Gdański. Mieszkańcy potrzebują innego spojrzenia na wiele otaczających nas spraw. Na zebraniu na os. Kopernika starsza osoba wstała i powiedziała: „Ludzie przestańcie głosować na tych samych, bo oni nic nie zmienią! Głosujcie na młodych ludzi, bo oni mają tą energię i zupełnie nowe spojrzenie”. To chyba zadziałało w największym stopniu. Członkowie spółdzielni, którzy byli na tych zebraniach głosowali właśnie na osoby młode. Efektem tego są zmiany, które w spółdzielni zaszły podczas ostatnich wyborów. Wybrani zostali Ci, którzy mają po 30-40 lat, a nie jak wcześniej Ci, którzy mieli po 60-70 lat. To zmiana pokoleniowa.

(Prezentowany powyżej fragment wywiadu pochodzi ze strony pn. "Stolik Kociewski" publikowanej na łamach Gazety Kociewskiej z dn. 23 lipca)

KG

Komentarze (64)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ZYGA
ZYGA 20.11.2019, 21:20
ile zarabia prezes SM Kociewie???ile zarabiają jego zastepcy i inni pracownicy SM.????..to....POWINNO BYĆ JAWNE!!!!!
leśny dziadek
leśny dziadek 13.08.2014, 10:14
Jest takie powiedzenie"zamienił stryjek siekierkę na kijek".Stowarzyszenie na razie popisuje się,chcą być zauważalni.W Spółdzielni już zwalniają etaty ,ale dla swoich.Czerwona gwardia to gorsze od karaluchów.Nie mam złudzeń wraca stare!
gość
gość 08.08.2014, 15:59
Z rozmowy wynika,ze pan Kalinowski nie zna się na funkcjonowaniu Spółdz.Mieszk., a jak wszystko rozwali to może sam się czegoś nauczy. Niestety nie tędy droga. Podstępne działania mają krótkie nogi.
gość
gość 08.08.2014, 15:58
Z rozmowy wynika,ze pan Kalinowski nie zna się na funkcjonowaniu Spółdz.Mieszk., a jak wszystko rozwali to może sam się czegoś nauczy. Niestety nie tędy droga. Podstępne działania mają krótkie nogi.
04.08.2014, 14:02
Panie Macieju niech pan nie zwraca uwagi na te niskiej inteligencji wpisy. Mam 3 dzieci i to co sie dzieje w Starogardzie mnie zalamuje. To miasto przez te partyjne przepychanki umiera. Nie dajcie sie
04.08.2014, 15:50
nie ma czegoś takiego jak polityczne przepychanki, bo zycie polityczne w Stg już dawno obumarło właśnie ze szkodą dla Stg. Póki to życie istniało to jeszcze byla nadzieja. Obecnie jest jej znacznie mniej.
04.08.2014, 10:56
Cóż pozostaje tylko pogratulować Kalinowskiemu to była jedna z bardziej spektakularnych akcji, którą ostatnio widziałem swoją drogą patrząc na spółdzielnie w innych miastach starogardzka spółdzielnia wcale źle nie wygląda i to pod względem czynszu ale też stanu substancji mieszkaniowej przecież w większości te osiedla budowano za czasów komuny, remontowano docieplano, kostka na parkingach itd. Nie mieszkam w bloku ale widać różnicę miedzy SM a na przykład miejskim ZBM zrobiono na prawdę dużo. Nie znam układów nie wiem czy rządzili młodzi czy starzy i jak mocno przywiązali się do stanowisk, ale pamiętajmy że Kalinowski i inni też nie przyszli dla idei.., . Dobrze że chociaż zostawili pana Wrzesińskiego bo to bardzo mądry człowiek i będzie pilnował aby sprawy spółdzielni nie zeszły na zły tor. Ja tam nikomu władzy nie zazdroszczę, każdy mówi,że walczy dla ludzi, że jest młodszy...a te stanowiska to.. to tak przy okazji się jakoś obsadziło...
05.08.2014, 08:23
Wyguglaj sobie trzy nazwiska - "jest byłym radnym RM Starogard z SLD, przyjacielem Stachowicza - zagorzałym komunistą. On załatwił u kolegi - też komunisty - robotę w komunistycznej spółdzielni. A dlaczego? A dlatego, że jest córką komunisty.
Tak oto NASZ STAROGARD promuje się przez swoich liderów z komunistycznego układu!" Nie wiem, czy to prawda, ale skoro zięciunio kamerzysta pozazdrościł innemu kamerzyście, mówił o innym klanie, wygląda na to, że układ walczy z układem o korytko?
05.08.2014, 12:52
(cytat)"...Z pewnością czeka nas bardzo dużo pracy. Po dokonaniu niezbędnych analiz będziemy zapewne musieli podjąć bardzo dużo uchwał. Więc dla osiągnięcia optymalizacji kosztów musimy skonfrontować założenia z możliwościami obniżenia opłat eksploatacyjnych. Na chwilę obecną nie mamy pełnego obrazu sytuacji, więc trudno jest mi odpowiedzieć na to pytanie. Mogę jednak zapewnić, że działamy w tym właśnie kierunku i to jest jeden z głównych celów naszej pracy. .."(koniec cytatu wypowiedzi M. Kalinowskiego)
Czytając wypowiedź pana Kalinowskiego, właściwie, to po przeczytaniu, moja wiedza na temat przyszłości spółdzielni nie uległa zmianie?
ted
ted 04.08.2014, 07:46
ciekawe dlaczego nigdy nic nie było słychać o porzrzedniej radzie nadzorcze i sprawach spóldzielnij, nie chcieli medialnej reklamy, czy nikt nie chciał im jej robić...? za to teraz media mają rękę na pulsie... a My obserwujemy i na jesień swoje powiemy, a reklama w gazecie to nie wszystko... p.s. pozdrowienia dla ekipy odpisującej na komentarze
obserwator
obserwator 04.08.2014, 10:24
Tylko kase i siedzieli cicho robili to co im Prezes kazal.
04.08.2014, 10:05
Wlasnie bo nic nie robili.
03.08.2014, 22:46
Pamiętacie sprawę z boiskiem do koszykówki przy Szumana? Kalinowski ze swoim NS stanąli po stronie dzieciaków-rozrabiaków, a w rzeczywistości tuszowano złe posunięcia dziadków-decydentów ze SM Kociewie, którzy przed wybudowaniem boiska nie zapytali mieszkańców, czy chcą mieć kraty przed swoimi oknami. Wyszło szydło z worka.
03.08.2014, 23:04
Racja z twojego :-)
saszka
saszka 03.08.2014, 22:19
Chłopie, nie widzisz, że to czerwoni manipulują tym układem? Kalinowski to syn prominentnego działacza czerwonych. Udaje nowo myśliciela, a korzenie Edowsko-Teodorowskie mówią wszystko...Jaka to alternatywa? Zamiana Eda na Teda? Czerwono, aż boli.
11.10.2015, 17:07
Jaki prominentny działacz Ted" to.raz solidarność a raz.lewica.....
03.08.2014, 23:03
I takim poziomem przegracie wszystko. Brawo NS wyplencie to buractwo i chamstwo ze Starogardu. Ales sie chlopie napocil intelektem sam wystawiles sobie swiadectwo. Zreszta wiadomo jaka partia w Stsrogardzie ma taki poziom
saszka
saszka 03.08.2014, 20:17
Trafiłeś kobra w sedno, jestem z Ukrainy. U nas był Majdan żeby wykurzyć wszystkie lisy...stare, młode i farbowane. Ciekawe jaki status ma D.O....lisek chytrusek?;-)
kobra47
kobra47 03.08.2014, 21:46
Cię wykurzyli tylko w złą strone .
saszka
saszka 03.08.2014, 19:24
Kobra, a kto prócz ciebie jest w NS ze starego układu? Daniel O., twój zięć? No może tak, bo przecież tkwił w spółdzielni tyle lat i jakoś nie reagował na to co tam się dzieje...kret?
KOBRA47
KOBRA47 03.08.2014, 20:03
TY TO CHYBA Z UKRAINY CO ? i nic nie kumasz.
Nojman
Nojman 03.08.2014, 11:50
ja głosóje na PO, bo jestem gupi i hce mieć dobrom posade
kobra47
kobra47 03.08.2014, 11:04
Nasz Starogard Nie wpuszczajcie kreta z starego układu Zaczynajcie od nowa - Nowe otwarcie a zyskacie jeszcze większą sympatie wśród młodych Czas zacząc zmiany !!!!
weed
weed 03.08.2014, 04:01
I bardzo dobrze, czasy już dawno się zmieniły. Czas na nowe pokolenie, bardziej otwarte na nowe technologie i ich motywy działania. Ludzie, którzy zasiadają do wyborów po sześćdziesiątce, to ludzie ograniczeni (emerytura się należy, a nie dowodzenie ludźmi, którzy mają inne oczekiwania i priorytety). W samorządach ten sam przedział powinien rządzić lub nawet bardziej młodsi, ponieważ, oni wiedzą na pewno więcej jak to działa w innych spółdzielniach w powiecie, kraju, na świecie, głównie dzięki wiedzy z internetu. Cieszę się sam jako młody facet, że młodzi ludzie przejmują stery nad tym miastem, bo czasy komunizmu już dawno minęły. Dajmy świeży pogląd na obecną sytuację! Nawet ludzie w złotym wieku chcą ludzi młodych, ponieważ oni są bardziej obeznani i wiedzą, co obecnie jest dla każdego dobre! Mój nieoficjalny "sondaż" temu dowodzi, iż przede wszystkim ludzie starsi chcą zmian na stołkach, bo Ci obecni włodarze, powinni już tylko interesować się własnymi podwórkami czy działkami i to dosłownie, ponieważ wpojone im zasady w czasach PRL'u są zbyt zaściankowe i wprost śmieszne w obecnych czasach. Myślę, że w tym mieście nie liczy się partia z której kandydaci będą wychodzić, a indywidualny program zmian i przede wszystkim wiek kandydujących. Im młodszy, ale też równie doświadczony będzie naprawdę dobrym kandydatem na objęcia ważnych stanowisk. W tym mieście potrzeba świeżych umysłów! To miasto ma się rozwijać, a nie cofać i nabierać komunistycznych nawyków! Dziadzie, pamiętajcie, że pokolenia szybko się zmieniają i choć Was nie będzie, to nadal będą żyć tu Wasze dzieci czy wnuki. Odpuście Wasze stare metody działania i zarobienia kilka groszy więcej nie dadzą tu żadnej przeszłości. Idźcie na zasłużoną emeryturę i dajcie działać ludziom, którzy w dzisiejszym czasie znają potrzeby społeczeństwa. Przed wyborami zapoznam się z każdym odpowiadającym mi programem i nie zagłosuję na nikogo w wieku 45-50 plus i wyżej. Odpuście koryto i dajcie przyszłość i odpowiednie zarządzanie ludziom którzy nadążają za rzeczywistością i z własnego doświadczenia wiedzą, co potrzeba ludziom w Naszym mieście!! Dziadkowie wychowują wnuki, które będą za kilkanaście lat żyć w tym mieście, a nie udawają zajebistych włodarzy i zabijają nasze kochane miasto! Ludzie, przed wyborami znajdźcie odpowiednich kandydatów, bo inaczej nie dacie dobrej przyszłości NAM MŁODYM. Od samorządów się zaczyna.
03.08.2014, 13:58
Kiedy słyszę, że ktoś, kto jest młody zna lepiej potrzeby społeczeństwa, to jestem pewien, że nic się nie zmieni. Koryto trzeba zlikwidować, a świnie przy korycie przestaną się paść.
obserwator
obserwator 03.08.2014, 06:48
Popieram - Popieramy Młodzi do rządzenia dość starszyzny w naszym mieście Dość zmian partyjnych Dośc zmian poglądów i układów przed wyborami Teraz będzie rządził NASZ STAROGARD.
Ja
Ja 02.08.2014, 22:58
Badziewie z SM Kociewie!
PS. Nawet mi się "rymnęło". Super!
old
old 20.11.2019, 21:54
Czynsze mamy większe niż w Gdansku...Elblągu...Malborku i nie tylko... od wielu lat...niestety
02.08.2014, 14:36
Odnośnie obietnic to były. Nie na głosowaniu ale dzień przed nim. Obiecano mi i moim sąsiadom z os.60-lecia obniżki czynszu o 100zł jeżeli zagłosuję na ludzi z karteczki, którą otrzymałam. Proszę więc teraz nie mydlić mi oczu wyliczeniami i analizami kosztów tylko dotrzymać obietnicy bo jeśli nie to okażecie się Państwo być identyczni do poprzedników.
gość
gość 03.08.2014, 06:40
Stara gwardia nauczyła się że musi siedzieć do końca na stołkach przyspawała się a tu młodzi ruszyli i zrobili co chcieli BRAWOI TYLKO TAK DALEJ nie których strach obleciał.
02.08.2014, 17:00
Kłamca i wiadomo kto to pisze.
Jajko
Jajko 02.08.2014, 23:41
Jakie kłamstwo ?!
Na osiedlu Piastów też nam to obiecano, a teraz się wykęcają.
Jak widać jedna banda za drugą!
obserwator
obserwator 03.08.2014, 06:37
Stary wyga i wyjadacz partyjny dałeś się na to nabrać ha ha ha ale z ciebie mieszkaniec kupa smiechu .
03.08.2014, 01:03
Jajko klamca napisz kto obiecal z imienia i nazwiska. Piszecie na zlecenie tych co przegrali i swoich partyjnych mocodawcow. Mlodzi wywalcie Wrzesinskiego
gość
gość 03.08.2014, 08:22
całe życie kłamałeś a teraz obwiniasz innych nikt nic nie obiecal Stre wyjadacze już czas na ławeczkę i na mamrota.
02.08.2014, 23:08
Jeśli to kłamstwo, to proszę podać, w której kwestii. No i proszę podać z imienia i nazwiska lub pseuda kto to pisze.
kora
kora 02.08.2014, 11:56
Jestem pewna, że dni Zarządu spółdzielni z Panem Wrzesińskim na czele są policzone. Kalinowski i spółka nie zrobili tego skoku na spółdzielnię ze względów ideowych czy z troski o mieszkańców;-) Ile tam jest etatów do podziału... Może niebawem on sam zasiądzie w pokoju prezesa, a pewien zasłużony pracownik SM w pokoju obok;-) Pożyjemy, zobaczymy...i rozliczymy;-)
Edmund
Edmund 03.08.2014, 11:47
sam się rozlicz Gabriel
kobra47
kobra47 02.08.2014, 13:25
Nastapić totalna zmiana wszystkich i zaczać od nowa tego oczekują mieszkańcy precz z starym układem.
02.08.2014, 12:47
Was juz rozliczyli spoldzielcy i nie mierz wszystkich swoja miara. Napisz jak kierownik SCK Manikowski z Platformy zostal dyrektorem finansowym szpitala.
tomek
tomek 03.08.2014, 14:30
A może nam opowiesz jak dyrektor SCK - w-ce NS remontował kino . Jak przeputał możliwość załapania się na fundusz norweski ( 1mln euro ) , który funkcjonował do września a nie do kwietnia 2013 roku . A może powiesz jak pozyskiwał fundusze z UM Starogard , Spytaj go jak mocno zabiegał o zewnętrzne fundusze na remont sali widowiskowej SCK - ilu pozyskał sponsorów . Hahahahaha - idzie nowe !!!!!!!!!!!!!!
kobra47
kobra47 02.08.2014, 09:09
Należy dokładnie sprawdzić finanse poprzedników i podac do publicznej wiadomości.Powinna to zrobić nowa Komisja Rewizyjna tak abyście wiedzieli od czego zaczynacie i jaka jest kondycja finansowa Spółdzielni
ja
ja 02.08.2014, 08:44
" Po dokonaniu niezbędnych analiz będziemy zapewne musieli podjąć bardzo dużo uchwał. Więc dla osiągnięcia optymalizacji kosztów musimy skonfrontować założenia z możliwościami obniżenia opłat eksploatacyjnych"
Pierdu pierdu nawijka na okrągło żeby później nie powiedzieli że coś obiecałem, a mówią na osiedlu że obietnice za głosy były, więc do roboty!!!
V jak Vendetta
V jak Vendetta 02.08.2014, 10:46
Mowi odpowiedzialnie.Ale widac, ze tacy jak pan wola obietnice bez pokrycia, bez analiz, bez planowania. Brawo..i mamy kraj jaki mamy, miasto, na ktore tylko narzekamy.
Finansami rzadzi twarda matematyka, a procesami zdrowy rozsadek - to niestety dla ludzi rzadzacych i ich poplecznikow kosmos -wolice glupie obietnice.
obserwator
obserwator 02.08.2014, 09:11
dobra przepowiednia wybory samorządowe już blisko nigdy nic nie wiadomo kto zasiądzie na fotelu Prezydenta i za stołami radnych.
02.08.2014, 09:05
Byłam na glosowaniu i nikt nie musiał nic obiecywać. Plotki tego typu pojawiły sie po wyborach to wiadomo kto je rozsiewa aby od razu oczerniac nowo wybranych. Mieliśie swoją szanse i jak dziłałeś jeden z drugim. Widac poziom jaki reprezentujesz etatowy pismaku
Ja
Ja 02.08.2014, 09:16
tak sobie myślę że gorzki to orzech do zgryzienia dla przegranych ale trudno zostali odcięci od kasy i ciepłych stołków
ja
ja 02.08.2014, 13:46
wyszło szydło z worka
obserwator
obserwator 03.08.2014, 11:01
szydlo z worka raczej z starego układu
obserwator
obserwator 02.08.2014, 08:07
Strach niektórych obleciał tak , tak idzie zmiana pokoleniowa już ktoś napisał czas dziadków się skończył to prawda.Młodzi do roboty to wasz czas.Starogardzianie Was popierają i będą na was głosować.

Pozostałe