Przypomnijmy, że 15 lipca starosta tczewski Józef Puczyński wydał pozwolenie na budowę elektrowni węglowej w Rajkowach (gm. Pelplin). Od tej decyzji stronom postępowania przysługuje prawo wniesienia odwołania do wojewody pomorskiego za pośrednictwem Starostwa Powiatowego w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia. I wszystko na to wskazuje, że mieszkańcy gminy, nastawieni przeciwko inwestycji, skorzystają ze ścieżki odwoławczej.
Dlaczego są przeciwni?
Część mieszkańców obawia się negatywnego wpływu elektrowni na zdrowie i środowisko. Rolnicy z kolei uważają, że sąsiedztwo elektrowni niekorzystnie odbije się na jakości i ilości produkowanych przez nich płodów rolnych oraz że spadną ceny nieruchomości. Czy zarząd Elektrowni Północ obawia się fali protestów? W końcu już sama decyzja Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku o uzgodnieniu warunków elektrowni spotkała się z zażaleniem 118 osób, 64 osoby wniosły o uznanie za stronę postępowania, a 264 osoby podpisały wniosek osoby wnoszącej zastrzeżenia do procedury ponownej oceny oddziaływania na środowisko.
- Nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć jak zachowają się strony postępowania po wydaniu decyzji o pozwoleniu na budowę elektrowni – informuje Marta Wysocka, rzecznik prasowy Kulczyk Investments SA, do którego należy spółka Elektrownia Północ. Z naszej strony dopełniliśmy wszystkich procedur wymaganych prawem, a także prowadziliśmy i prowadzimy dialog ze wszystkimi zainteresowanymi stronami. Otrzymanie pozwolenia na budowę zamyka ważny etap przygotowań w realizacji inwestycji.
Burmistrz zaprasza na debatę
Wstępnie na 20 września władze gminy Pelplin zaplanowały debatę z udziałem inwestorów, ekologów oraz mieszkańców gminy, którzy mają poznać opinie o inwestycji niezależnych ekspertów.
- Od samego początku inwestycji prowadzimy konsultacje społeczne, na które zapraszamy wszystkie zainteresowane strony, również te, które mają wątpliwości związane z projektem – mówi Marta Wysocka. - Ostatnią taką debatę z organizacjami ekologicznymi przeprowadziliśmy w kwietniu. Organizatorem wrześniowej debaty jest burmistrz Pelplina, od którego otrzymaliśmy zaproszenie, i w którym chętnie weźmiemy udział.
Budowa elektrowni w Rajkowach może się rozpocząć w drugiej połowie przyszłego roku. Pierwszy blok ma być uruchomiony w połowie 2016 r., drugi dwa lata później. Oba mają mieć po 1050 megawatów. W ramach elektrowni powstanie 127 obiektów. Inwestorzy zapewniają, że obiekt będzie spełniać wymagania środowiskowe nie tylko obowiązujące dzisiaj, ale i te które zostaną wprowadzone w 2020 r. Koszt budowy szacowany jest na 10 – 12 mld zł. Pracę przy budowie ma znaleźć 3 tys. osób, a przy jej eksploatacji 300 oraz tysiąc z firm zewnętrznych.
Energetycznych protestów ciąg dalszy?
PELPLIN. Czy inwestorzy Elektrowni Północ spodziewają się odwołań od otrzymanego w miniony piątek pozwolenia na budowę? - Z naszej strony dopełniliśmy wszystkich procedur wymaganych prawem – słyszymy od przedstawicieli firmy.
- 21.07.2011 00:00 (aktualizacja 23.08.2023 12:33)

Reklama






Napisz komentarz
Komentarze