niedziela, 14 grudnia 2025 02:31
Reklama

Do tczewskiej fary wprowadzono relikwie dwóch wielkich błogosławionych

TCZEW. Tegoroczny odpust w tczewskiej parafii farnej był wyjątkowy. Podczas środowej mszy św. do świątyni uroczyście wprowadzono relikwiarze bł. Jana Pawła II oraz bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Do tczewskiej fary wprowadzono relikwie dwóch wielkich błogosławionych
Relikwie z plebanii do kościoła w uroczystej procesji przenieśli wytypowani parafianie. Liturgię wraz z homilią odprawił ks. infułat. Stanisław Grunt. Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki – kapelana „Solidarności” brutalnie zamordowanego przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa – przyjechały do Tczewa z parafii pw. św. Stanisława Kostki w Warszawie, gdzie znajduje się grób błogosławionego.
Z kolei relikwiarz z niewielkim fragmentem białej sutanny Ojca Świętego bł. Jana Pawła II z Sali Pamięci Papieskiego Kolegium Polskiego w Rzymie przywiózł ks. Wojciech Korzeniak, wikariusz staromiejskiej parafii. To dar od rektora Kolegium ks. Tadeusza  Karkosza. Do sutanny dołączono także specjalny certyfikat podpisany przez ks. Karkosza, poświadczający jej autentyczność. Pozłacany relikwiarz ufundowała młodzież, która w tym roku przystąpiła do sakramentu bierzmowania.
Dodajmy, że w najstarszym tczewskim kościele znajdują się również cztery inne relikwiarze, ze szczątkami św. Jadwigi Królowej (dar kard. Franciszka Macharskiego), św. Faustyny Kowalskiej, założycielki zakonu Pasterek bł. Marii Karłowskiej i patrona Polski św. Andrzeja Boboli. Jak dotąd w Tczewie tylko parafia ze Starego Miasta może się poszczycić relikwią Jana Pawła II. Wyjątkowy dar od osobistego sekretarza Ojca Świętego, metropolity lwowskiego ks. arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego, otrzymał kilka miesięcy temu także biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga. Papieska piuska, bo o niej mowa, trafiła do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 7°C Miasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 28 km/h

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Reklama