Windy na tczewskim dworcu mają zacząć działać do końca października
Budowa Lokalnego Centrum Sterowania Tczew, odbywająca się w ramach modernizacji linii kolejowej E-65 z Trójmiasta do Warszawy, zbliża się do finału. To właśnie częścią tej wielkiej inwestycji jest rozbiórka nastawni kolejowej na tczewskim dworcu, przez mieszkańców nazywanej z racji kształtu „grzybkiem”.
- Zakończenie prac rozbiórkowych zaplanowane jest na ten tydzień – wyjaśnia nam Damian Makowski, kierownik kontraktu LCS Tczew. - Zadania nastawni przejął już nowy budynek, który stanął obok niej. W samym Tczewie prace przy budowie LCS po rozbiórce nastawni zostały ukończone. Pozostała nam już tylko budowa tunelu pod linią kolejową w Pszczółkach.
Tymczasem pasażerowie czekają na oddanie do użytku wind prowadzących z pasażu tczewskiego dworca na perony. Miały one zostać uruchomione wg wstępnych zapowiedzi przedstawicieli PKP PLK na początku wakacji. Tak się jednak nie stało. Czekają na nie zwłaszcza osoby starsze i niepełnosprawne.
- Windy są obecnie przedmiotem odbioru – tłumaczy Damian Makowski. - Były wobec nich drobne zastrzeżenia, ale wszystko wskazuje na to, że zostaną uruchomione do końca października.
Przypomnijmy, że w ramach LCS Tczew na odcinku 28 km wymieniono 78 km szyn, podkładów i rozjazdów, zbudowano sześć nowych wiaduktów, przejścia podziemne i przepusty oraz przebudowano urządzenia łączności i sterowania ruchem kolejowym. Na odcinku między Pruszczem a Szymankowem zmodernizowano wszystkie stacje i przystanki osobowe, budując 16 nowych peronów. Zadbano także o bezpieczeństwo zwierząt, z myślą o których zaprojektowano przepusty pełniące funkcję przejść. Na tczewskim dworcu wyremontowano perony i pasaż nad nimi, przebudowano i rozbudowano nawierzchnię torową i podtorza. Wymieniono także przejazdy i obiekty inżynieryjne, sieć trakcyjną i urządzenia elektroenergetyki, urządzenia telekomunikacyjne oraz sterowania ruchem kolejowym. W Tczewie i Pszczółkach powstały nowe nastawnie. W sumie prace kosztowały 257 milionów euro. Generalny remont przeszedł też za ok. 65 mln euro most kolejowy na Wiśle w Tczewie – najdłuższy taki obiekt w kraju. 84 proc. środków pochodzi z funduszy unijnych, resztę pokrywa budżet państwa.
Reklama
I już po „grzybku”...
TCZEW. Cegła po cegle znika stara nastawnia na tczewskim dworcu kolejowym. Rozbiórka popularnego „grzybka” zakończy się już za kilka dni.
- 26.09.2011 00:00 (aktualizacja 06.05.2023 20:16)

Reklama





Napisz komentarz
Komentarze