a 'la Bigos
Produkty:
● kapusta biała (mała główka),
● kiełbasa zwyczajna,
● kostka rosołowa,
● ziele angielskie,
● pieprz, sól,
● ketchup,
● kapusta kiszona ok. 20 dag,
● pierś z kurczaka,
● liście laurowe.
Wykonanie: Kapustę kiszoną pokroić dość drobno, pogotować by trochę zmiękła. Kapustę białą poszatkować, również pogotować by zmiękła ( w dużym garnku). W międzyczasie podsmażyć pokrojoną w kostkę pierś z kurczaka, posypać lekko przyprawą do kurczaka. Pokroić kiełbasę w plastry,a później w ćwiartki, również podsmażyć. Odcedzić kapustę kiszoną i dodać ją do garnka z kapustą białą. Do tego dodać kiełbasę i kostki z kurczaka. Wymieszać całość. Dodać ziele angielskie, liść laurowy (3 listki). Wrzucić kostkę rosołową, dolać trochę wody i gotować na małym ogniu ok. 30 min. Następnie dodać łyżkę lub dwie keczupu. Dokładnie wymieszać i gotować jeszcze z 10 min. Gotując bigos pilnować, by woda nie wygotowała się. Podajemy z pieczywem.
Zupa pięciominutówka
Produkty:
● 4 szklanki wywaru z warzyw lub rosołu,
● 10 dag szynki lun kiełbasy,
● 4 łyżki drobnego makaronu, ryżu lub kaszy manny,
● garść posiekanej zieleniny,
● 1-2 łyżki tartego sera,
● sól, pieprz.
Wykonanie: Zagotować kostki rosołowe, wrzucić makaron, a po 5 min. drobno pokrojoną szynkę, kiełbasę lub parówki, raz jeszcze zagotować. Przed podaniem dodać posiekaną zieleninę oraz ser.
Chlebianka wójtowska
Produkty:
● 20-30 dag czerstwego żytniego pieczywa,
● 6 szklanek wody,
● 1-2 cebule,
● 1/3 szklanki mleka,
● 2 żółtka,
● 5 dag margaryny,
● przyprawa typu vegeta,
● sól, pieprz, zielenina.
Wykonanie: Chleb pokruszyć, zalać gorącą wodą z dodatkiem jednej łyżeczki warzywnej przyprawy, odstawić do napęcznienia. Cebulę pokroić w kostkę i zeszklić na tłuszczu, dodać do chleba i zagotować mieszając na niewielkim ogniu. Można doprawić vegetą. Żółtka ubić lekko z mlekiem, dodać kilka łyżek ostudzonej zupy i wlać do garnka. Delikatnie wymieszać. Zupę można posypać zieleniną.
Chlebówka resztówka
W praktycznej wersji chlebianki wójtowskiej możemy razem z cebulą zeszklić pokrojone w kostkę domowe resztki wędlin.
Chlebowa grzybowa
W urozmaiconej wersji chlebianki wójtowskiej możemy razem z cebulą zeszklić pokrojone w kostkę 10 dag pieczarek.
Zapiekanka
Produkty:
● 3/4 szklanki ryżu,
● 2 filety z kurczaka,
● włoszczyzna,
● puszka zielonego groszku,
● 3 łyżki startego, żółtego sera,
● olej do smażenia,
● przyprawa ziołowa,
● sól, pieprz.
Wykonanie: Włoszczyznę umyć i pokroić. Filety opłukać, osuszyć. Mięso i warzywa zalać wodą, gotować, aż mięso będzie miękkie. Pod koniec gotowania przyprawić solą i pieprzem. Ryż ugotować na sypko w osolonej wodzie, odsączyć, przestudzić. Na patelni rozgrzać olej, włożyć ryż, rozdrobnione mięso, dodać przyprawy. Smażyć przez kilka minut, często mieszając. Zdjąć patelnię z ognia. Groszek odsączyć z zalewy, marchewkę wyjąć z rosołu, pokroić w kostkę. Do ryżu dodać groszek i marchewkę. Wszystko razem wymieszać, przełożyć do natłuszczonego, żaroodpornego naczynia. Polać potrawę kilkoma łyżkami rosołu, wierzch posypać startym serem. Zapiekać 15 min. Można podawać w naczyniu, w którym przygotowałyśmy zapiekankę.
Pieczona ryba z serem
Produkty:
● 750 g filetów z mintaja,
● 100 g sera żółtego,
● kilka pieczarek,
● sól, pieprz, oregano, tymianek,
● łyżkę oleju,
● folię aluminiową do pieczenia.
Wykonanie: Umyć i osuszyć rybę papierowym ręcznikiem. Podzielić mintaja na porcje i każdą z nich posypać przyprawami. Posolić rybę i posypać tymiankiem lub oregano. W zależności od tego, ile jest porcji tyle naciąć arkuszy folii aluminiowej i posmarować olejem. Następnie na każdym ułożyć kawałek ryby. Poszatkować pieczarki i położyć kilka kawałków na każdej porcji mintaja. Zawinąć folię, położyć rybę na blaszce i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec przez 20 min. w 180 st. C. Po 20 min. rozwinąć folię i ułożyć na każdej porcji ser.
Specjały warte odnotowania
Zapraszamy gospodynie, które chcą podzielić się swoimi kulinarnymi przepisami na łamy „Gazety Tczewskiej”. Wystarczy przesłać przepis (najlepiej z fotką) - mailowo lub za pośrednictwem poczty - na adres redakcji „Gazety Tczewskiej” (ul. Gdańska 32, 83-110 Tczew, e-mail: [email protected]).
Uwaga - redakcja nie odpowiada za treść przepisów prezentowanych w tej rubryce.
Pyszne domowe specjały
Prezentujemy przepisy na smaczne dania, które przesłały do redakcji „Gazety Tczewskiej” nasze Czytelniczki.
- 14.11.2011 00:00 (aktualizacja 01.04.2023 12:40)

Reklama










Napisz komentarz
Komentarze