poniedziałek, 29 kwietnia 2024 11:57
Reklama

Kontrowersyjna prywatyzacja szpitala tczewskiego - cd

TCZEW. Nowy szef przekształcanego w spółkę szpitala. 28-latek może decydować o 42 mln zł! Akt notarialny Tczewskiego Centrum Zdrowia sp. z o.o. budzi wątpliwości.
Kontrowersyjna prywatyzacja szpitala tczewskiego - cd
Kilka dni temu z rąk starosty tczewskiego Witolda Sosnowskiego otrzymaliśmy akt notarialny Tczewskiego Centrum Zdrowia – spółki powołanej w miejsce przechodzącego proces prywatyzacji Zespołu Opieki Zdrowotnej w Tczewie. Niektóre zapisy w tym dokumencie wzbudzają wątpliwości.
 
Poniżej do oceny czytelników przedstawiamy paragrafy umowy, które budzą nasz niepokój (także niektórych radnych powiatu). Mówią one o tym w jaki sposób można zbyć udziały lub oddać je w zastaw. Znaleźliśmy dwa sprzeczne zapisy.
O szczegółową ekspertyzę dotyczącą tego aktu wystąpimy do prawników i zamieścimy ją w przyszłym numerze „Gazety Tczewskiej” oraz na naszym portalu – www.portalpomorza.pl.  Poprosimy też o ustosunkowanie się do tych zapisów członków zarządu powiatu.
Dowiedzieliśmy się też, że prezesem Tczewskiego Centrum Zdrowia został niespełna 28-letni Filip Ceynowa, kandydat PiS do Rady Powiatu w ostatnich wyborach. Obecnie w tczewskim ZOZ pełni on funkcje kierownika działu organizacyjno-administracyjnego. Informację tę potwierdził nam Henryk Nowicki, członek zarządu starostwa. Według zapisów aktu notarialnego (patrz paragraf 16) zarząd spółki może podjąć zobowiązanie na kwotę 42 mln zł. W przypadku zarządu jednoosobowego (zgodnie z par. 15 pkt. 1) samodzielnie. W następnym numerze „GT” postaramy się znaleźć odpowiedź o powody tego „nadmiernego”, naszym zdaniem, zaufania ze strony zarządu powiatu do zarządu nowej spółki.
Powołano też pierwszą radę nadzorczą spółki w składzie: przewodniczący - Roman Marek Sosnowski (nie ma żadnego pokrewieństwa między nim, a obecnym starostą – przyp. red.), z-ca przewodniczącego - Tadeusz Jackowski i członek rady nadzorczej - Andrzej Czapiewski.  
Zdaniem Henryka Nowickiego osoby te powołane są na krótki okres, nie pobierają wynagrodzenia za pełnione funkcje i są powołane do czasu wyłonienia inwestora strategicznego. Wtedy to ma zawiązać się nowa rada nadzorcza z nowym prezesem.
- Do tego czasu obecny zarząd nie będzie podejmował żadnych kluczowych decyzji – zapewnia Henryk Nowicki.

Fragmenty Aktu Notarialnego

& 10.
1. Udziały są zbywane.
2. Zbycie oraz zastawienie udziału nie wymaga zgody Zgromadzenia Wspólników.
& 16.
Rozporządzenia prawem lub zaciąganie zobowiązań do świadczeń o wartości dwukrotnie przewyższającej wysokość kapitału zakładowego wymaga uchwały wspólników.
& 26.
Uchwały Zgromadzenia Wspólników, oprócz spraw wymienionych w kodeksie spółek handlowych i niniejszym akcie, wymaga:
(...)
19. Wyrażanie zgody na zbycie lub oddanie udziałów w zastaw.

Podziel się
Oceń

bezchmurnie

Temperatura: 21°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama