poniedziałek, 29 kwietnia 2024 15:36
Reklama

Autobus pełen krwi

TCZEW. Autobus-laboratorium przystosowany do poboru krwi zajechał do Tczewa. Wszyscy chętni mogli w sobotę, 28 czerwca, oddać krew w… autobusie. Niestety, lokalnych VIP-ów nie widzieliśmy w tej kolejce z darem serca.
Autobus pełen krwi
Dodatkową atrakcją była też możliwość nauczenia się udzielania pierwszej pomocy od najlepszych z najlepszych, czyli mistrzów Polski w ratownictwie medycznym – ekipy tczewskiego pogotowia. Chętnych było, ku zaskoczeniu, niemało, ale nie każdy krew mógł oddać…

Mieszkańcy Tczewa i powiatu chętnie angażują się w akcje prospołeczne. Szczególnie wiele pań, od pierwszych minut postoju autobusu w Tczewie specjalnie przystosowanego do poboru krwi (jednego z dwóch, jakimi dysponuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku), deklarowało chęć oddania krwi.
Nad wszystkim w autobusie czuwają wykwalifikowane pielęgniarki i lekarz Anna Jaźwińska – Curyłło.

Po raz pierwszy
- Jednorazowo można oddać 450 ml krwi - wyjaśnia lek. med. Anna Jaźwińska-Curyłło. - Uzyskuje się z tego ok. 220 ml koncentratu krwinek czerwonych, 200 ml osocza oraz preparat płytkowy. Kobiety mogą oddawać krew cztery razy w roku, natomiast mężczyźni sześć razy na rok. Człowiek chcący oddać krew powinien wypić uprzednio dużo płynów, najlepiej 1,5 litra, i być po posiłku. Absolutnie nie trzeba być na czczo. Najlepiej też, gdyby był wyspany i wypoczęty.
- W kwietniu, w Tczewie po raz pierwszy oddałam honorowo krew - śmieje się 24-letnia Agnieszka Szwedo, mieszkanka Pelplina, która jako pierwsza oddała krew w autobusie. - Cieszę się, że znowu mogę to zrobić. Motyw jest prosty - pomoc drugiemu człowiekowi. Zawsze chciałam to robić i zamierzam kontynuować. Nie boję się ani widoki igieł, ani krwi.

Deficyt krwi
Autobus w trakcie roku szkolnego parkuje w szkołach-uczelniach, także w Stoczni Gdynia. W trakcie tegorocznych wakacji autobus często będzie zaparkowany (i będzie można oddawać w nim krew przed) restauracją Cristal w Gdańsku-Wrzeszczu. Jednak Regionalne Centrum Krwiodawstwa jest otwarte na propozycje i chętnie wpisuje do swojego grafiku nowe miejsca, tak jak to w Tczewie.
- Dwa lata temu, gdy byłem dyrektorem w naszej placówce w Bydgoszczy, pierwszy raz wpadłem na pomysł, by zorganizować taką „białą sobotę”, zapraszając społeczeństwo do oddawania krwi w porozumieniu z Centrum Krwiodawstwa  - mówi Cezary Gregorczyk dyrektor hipermarketu Carrefour w Tczewie. -  Stąd, gdy jestem dyrektorem w Tczewie stwierdziłem, że warto i tu zorganizować taką akcję społeczną. Udało się. Jestem też pełen podziwu i wdzięczności dla tczewskich służ, czyli policji, Straży Pożarnej i pogotowia, bo gdy organizujemy jakieś akcje i imprezy społeczne, zawsze są gotowi do udziału, możemy liczyć na różne pokazy i udział tych służb. Tak samo było teraz w przypadku mistrzowskiej drużyny pogotowia. Gdy zwróciłem się do nich z taką propozycją, pani Ewa Koszyk i kierownik lek. Marek Klusek od razu zgodzili się.  
Dyrektor zdradził nam, że także przygotowuje się od jakiegoś czasu na oddanie krwi, tymczasem jedna z pracownic hipermarketu – 24-letnia A. Szwedo - odważne i  bez namysłu oddała krew deklarując, że będzie to robić tak długo, jak będzie mogła.
- Ludzie potrafią zgłaszać się sami do oddawania krwi, tak jak ma to miejsce właśnie w Tczewie -dodaje lek. A. Jaźwińska –Curyłło. - Chętnie też pełnoletnia młodzież licealna i studenci oddają krew. Często zmienia się to w nawyk. Jest notoryczny deficyt krwi. Dlatego apelujemy, by zdobyć się na ten gest. Każdy z nas przechodził przecież jakąś operację w życiu lub może ją przejść lub miał styczność z wypadkiem samochodowym czy innymi zdarzeniami losowymi. Łatwo więc sobie wyobrazić, jak duża jest potrzeba krwi.

Kto może oddać krew?
By móc to zrobić, trzeba mieć ukończone 18 lat i być osobą zdrową. Należy na początku wypełnić szczegółową, ale nieskomplikowaną ankietę oraz mieć przy sobie do okazania dowód osobisty. Następnie panie pielęgniarki po przeczytaniu ankiety decydują, czy pobiorą krew do próbki, czyli oznaczenia hemoglobiny. Gdy wynik jest prawidłowy, dawca kierowany jest na specjalny fotel, gdzie „podłączony” zostaje do igły i „upuszcza” się mu krew. Jeśli ktoś przechodził operacje lub zabieg chirurgiczny, krew może oddać po upływie czterech miesięcy od zabiegów.


Podziel się
Oceń

bezchmurnie

Temperatura: 19°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama