niedziela, 14 grudnia 2025 02:33
Reklama

Trujące dymy z tczewskich kominów

TCZEW. Z niepokojem i wielką troską przeczytałam artykuł w „Gazecie Tczewskiej” z dn. 2.10.2008 r. „Rozpoczęcie sezonu grzewczego to znowu problem z zanieczyszczeniem powietrza, Trujące dymy z tczewskich kominów”.
Trujące dymy z tczewskich kominów
Jako prezes Zakładu Energetyki Cieplnej Tczew Spółka z o.o. pozwoliłam sobie na napisanie odpowiedzi na zamieszczony artykuł.

Regulacja dopływu ciepła do budynków
Przywołany przez autora tekstu Zakład Energetyki Cieplnej Tczew Spółka z o.o. jest największym dostawcą ciepła w Tczewie, gdzie ogrzewamy zdecydowaną większość budynków mieszkalnych. Ogrzewamy nie tylko mieszkania, ale również obiekty użyteczności publicznej, centra handlowe, a także szkoły i przedszkola. Nasze ciepło dociera do mieszkańców poprzez miejską sieć ciepłowniczą zasilaną z największej kotłowni zlokalizowanej w Rokitkach, ale także posiadamy kotłownie lokalne, gdzie wytwarzane jest ciepło na potrzeby lokalne. Dynamiczny rozwój naszego miasta i spółki sprawia, że ciepło jest coraz łatwiej dostępne.
Czy musimy czekać na sezon grzewczy? Otóż nie. Pojecie „sezon grzewczy” jest przestarzałe. Aby poczuć ciepło w swoim mieszkaniu, wystarczy zgłosić się do administratora swojego budynku, który zgłasza nam tę potrzebę.
ZEC zapewnia dostawę ciepła przez cały rok na wniosek klientów (np. Spółdzielni Mieszkaniowej, Zarządcy). Przez dostawę ciepła przez cały rok, zapobiegamy także wychłodzeniu i zawilgoceniu mieszkań naszych klientów, a utrzymanie całorocznego ogrzewania budynków zabezpiecza przed destrukcyjnym wpływem wilgoci, pojawianiem się grzyba oraz zapobiega niszczeniu budynków. To komfort cieplny, a automatyka pogodowa zainstalowana w węzłach reguluje dopływ ciepła do budynku w zależności od temperatury zewnętrznej, co oznacza, że gdy temperatura powietrza wzrasta powyżej ustalonej granicy, następuje automatyczne odcięcie dopływu ciepła. Odwrotnie działa w przypadku obniżenia temperatury zewnętrznej - węzeł automatycznie włączy się.
Dzięki nam można korzystać z ogrzewania i ciepłej wody w każdym momencie i w dowolnej ilości. Ciepło sieciowe to m.in. czystość i łatwość w eksploatacji, bez popiołu, dymu, konieczności magazynowania opału, unikanie kosztów związanych z konserwacją. Jednak najważniejsze jest, że nasze ciepło jest bezpieczne dla zdrowia i życia. Nic ma zagrożenia wybuchem ani niebezpieczeństwa zatrucia czadem.

Bezpieczeństwo miejskiej sieci ciepłowniczej
Działalność ZEC-u skupia się nie tylko na wytwarzaniu i sprzedaży ciepła. Dbamy także o środowisko naturalne. Kotłownia w Rokitkach, z której zasilana jest sieć cieplna, spełnia wszelkie normy unijne w zakresie ochrony środowiska. Zaangażowaliśmy w ostatnich latach znaczne środki finansowe w inwestycje proekologiczne celem zmniejszenia emisji substancji szkodliwych dla środowiska. Osiągnęliśmy zamierzony cel w tym zakresie.
Czy trujące dymy z tczewskich kominów muszą zatruwać nam życie i miasto? Otóż nie, nie musi tak być i nic może. Czy ZEC coś robi w tym kierunku? Tak. Zarząd ZEC pracował nad strategią rozwoju  Spółki,  która we wrześniu została zaakceptowana przez Radę Nadzorczą. Strategia Rozwoju Spółki opracowana została w oparciu o „Założenia do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe miasta Tczewa”. Celem strategicznym jest rozwój obszaru produkcji, przesyłu i dystrybucji ciepła, w tym w kierunku Starego Miasta i osiedla Czyżykowi, przejecie odbiorców 7. kotłowni lokalnych.
Przyczyni się to do wzrostu bezpieczeństwa miejskiej sieci ciepłowniczej, lepszego zaspokojenia
dotychczasowych i przyszłych odbiorców ciepła oraz dalszej poprawy ochrony środowiska i co
najistotniejsze zlikwidowanie trujących dymów i kominów w Tczewie. Pozwoli to na całkowite zlikwidowanie pieców, nie ekologicznych lokalnych kotłowni węglowych, nie ekonomicznych kotłowni zasilanych innymi paliwami i podłączenie do centralnego systemu ciepłowniczego, który jest ekologiczny i ekonomiczny.

Ważna - szeroka konsultacja społeczna
W Radzie Nadzorczej ZEC Tczew zasiada przedstawiciel miasta, przyszłościowo, aczkolwiek optymistycznie nastawiony na rozwiązanie problemu zanieczyszczenia starego miasta. Postawa taka sprzyja bezpośrednio merytorycznej i bieżącej współpracy, a fakt ten pozwoli na przeprowadzenie szerokiej konsultacji społecznej.
Mamy nadzieję, że przy współpracy wszystkich zatroskanych i zainteresowanych (problemem zanieczyszczenia miasta) stron, w tym samych mieszkańców i władz samorządowych, wspólnie
odpowiemy na pytanie „Czy trujące dymy z tczewskich kominów muszą zatruwać nam życie i    
miasto?” oraz wspólnie podejmiemy trud rozwiązania problemu zanieczyszczenia powietrza w
mieście.
Zarząd ZEC Tczew Sp. z o.o deklaruje daleko idącą współpracę w władzami samorządu i nowo
powołaną przez Prezydenta m. Tczewa Radą Strategii Rozwoju Tczewa w zakresie dostaw ciepła i
rozwiązania problemu z zanieczyszczeniem powietrza.

Barbara Stanuch, prezes ZEC Tczew Sp. z o.o.
Tczew, 6.10.2008 r.

Uwaga – śródtytuły pochodzą od redakcji.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

kk 17.10.2008 21:20
Niezła REKLAMA ZEC - u!! jaki to ma związek z niepaleniem w piecach śmieciami?? uderz w stół... czyżby pani prezes-ZEC palił w swojej kotłowni śmieciami??

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 7°C Miasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 28 km/h

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Reklama