niedziela, 14 grudnia 2025 07:17
Reklama

Litania Miast po raz czternasty połączyła polską młodzież

TCZEW. 1 listopada myśli Polaków kierują się w stronę bliskich, których już z nami nie ma. Jan Paweł II wielokrotnie apelował – zwłaszcza do młodzieży – żeby w tym dniu nie zapominać również o dziedzictwie męczenników i bohaterów walczących o wolną Ojczyznę.
Litania Miast po raz czternasty połączyła polską młodzież

Zgodnie z tą ideą organizatorzy Litanii Miast starają się od 14 lat pokazywać głębszą perspektywę dnia Wszystkich Świętych. W tym roku na ich zaproszenie odpowiedziało 19 miast – Gdańsk, Gdynia, Sopot, Wejherowo, Elbląg, Malbork, Sieradz, Kartuzy, Starogard Gdański, Częstochowa, Kraków, Łowicz, Ełk, Łomża, Cieszyn, Rzeszów, Płock i Słupsk. Po raz czwarty nie zabrakło i Tczewa.

Modlitwa młodzieży
Tczewska młodzież spotkała się przy pomniku Bohaterów Wolności na pl. Piłsudskiego. Uczestników wydarzenia połączył most telewizyjny poprzez transmisję w TVP3.
- W Tczewie szczególnie pamiętamy, że II wojna światowa zaczęła się tutaj, a na jej frontach nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, walczyli także mieszkańcy tego miasta – przypomniał ks. Jan Gillmeister, wikariusz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Św. - W duchu wdzięczności tym, którym zawdzięczamy wolność, chcemy się dzisiaj spotkać. Ci, którzy odeszli, są z nami tutaj obecni – widzą nasze serca przepełnione wdzięcznością i radują się, że ich życie i trud nie były bezużyteczne.
O oprawę muzyczną spotkania zadbał chór młodzieżowy Juventus, w którego wykonaniu usłyszeliśmy m. in. hymn Litanii Miast – „Niech Pan udzieli mocy swemu ludowi”. Drugą część spotkania wypełniła modlitwa powszechna. Młodzież modliła się m. in. za osoby, które oddały życie za Ojczyznę, o nawrócenie dla niewierzących, o wstawiennictwo świętych, o pokój dla świata, za rządzących Polską, o szybką beatyfikację Jana Pawła II.

Procesja światła
- 1 listopada to dzień szczególny w naszym zabieganym życiu – mówił prezydent Zenon Odya. - W tym dniu wszystkie nasze drogi biegną ku cmentarzom, do tych, którzy nie tak dawno byli jeszcze z nami. To dzień, który skłania do refleksji – co było, co jest i co będzie. W tym dniu nasze myśli muszą być kierowane także ku osobom, które walczyły o wolność Polski.
Wspomniano postacie zasłużonych mieszkańców Tczewa, które odeszły w ciągu ostatniego roku – regionalistę Romana Landowskiego, radnego i społecznika Mieczysława Głowińskiego, wieloletniego komendanta Straży Miejskiej Jerzego Wojszwiłło. Ks. prałat Piotr Wysga dodał także niedawno zmarłego ks. kanonika Mieczysława Więckowskiego, który 40 lat posługi kapłańskiej spędził w Tczewie. Litania Miast zakończyła się odmówieniem dziesiątki różańca, Apelem Jasnogórskim i procesją światła, podczas której harcerze, włodarze miasta, młodzież i mieszkańcy złożyli pod pomnikiem dziesiątki zniczy, oddając hołd i podziękowanie dla tych, którzy nie zawahali się stanąć w obronie niepodległości swego kraju.

Podpatrzone…
Nie wszystkim udzieliła się podniosła atmosfera Litanii Miast. Pewien „kibic” próbował ją zakłócić wykrzykując nazwę ukochanego klubu. Jednak – trzymając się piłkarskiej frazeologii – popełnił błąd taktyczny. Nie zauważył, że w grupie tczewian stoją funkcjonariusze Straży Miejskiej i został przez nich zatrzymany. Jak dowiedzieliśmy się od strażników, podchmielony - jak się okazało – jegomość, tłumaczył się, że namówili go do tego koledzy. Ostatecznie skończyło się na pouczeniu – na szczęście dla „kibica” mandatów za bezmyślność nie dają.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 7°C Miasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Reklama