niedziela, 28 kwietnia 2024 11:17
Reklama

5 defibrylatorów dla Kwidzyna

–Pięć defibrylatorów na 25-lecie Jabila – to nazwa projektu, który zwyciężył w finale programu grantowego „Razem dla Kwidzyna”. Podsumowanie akcji połączone z przekazaniem defibrylatorów gospodarzom miejsc wskazanych we wniosku grantowym odbyło się w kwidzyńskim Kinoteatrze. Nie zabrakło także pokazu obsługi zakupionych urządzeń, które już niedługo zaczną służyć mieszkańcom, zwiększając szansę przeżycia w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. –W naszym powiecie w latach 2002-2013 choroby układu krążenia były powodem blisko 50% zgonów. Ta statystyka pokazuje, jak ważny jest cel projektu – podkreśla Krzysztof Skoczek, autor zwycięskiego projektu.
5 defibrylatorów dla Kwidzyna

W uroczystości podsumowującej Program Grantowy Razem dla Kwidzyna udział wzięli Andrzej Krzysztofiak, Burmistrz Miasta i patron honorowy projektu, Krzysztof Skoczek – autor zwycięskiego wniosku, członkowie Kapituły Programu oraz osoby odpowiedzialne za realizację akcji ze strony Jabil Kwidzyn. Wartość grantu przyznanego przez firmę, tj. 25 tys.  zł, nawiązuje do tegorocznego 25. jubileuszu zakładu w Kwidzynie.

-Program Grantowy Jabil był otwarty na pomysły wszystkich mieszkańców. W naszej ocenie są oni najlepszym partnerem w poszukiwaniu rozwiązań służących dalszemu rozwojowi miasta. Gratuluję autorowi zgłoszenia wartościowego projektu, który zebrał najwyższe noty również wśród członków Kapituły – stwierdził Krzysztof Mioduszewski, przewodniczący Kapituły Programu oraz szef operacyjny zarządzania produkcją w Jabil Kwidzyn.

Do pierwszego etapu programu „Razem dla Kwidzyna” zgłoszono 23 projekty. Następnie Kapituła Programu złożona z osób wyróżniających się działaniami na rzecz miasta wybrała 10 wniosków, na które można było głosować na stronie www.dlakwidzyna.pl.

-To kolejna cenna inicjatywa firmy Jabil oraz jej pracowników. Ćwierć wieku obecności firmy Jabil w Kwidzynie to nie tylko liczne miejsca pracy, inwestycje, ale również ciekawe projekty społeczne. Mam nadzieję, że AED nie zostaną nigdy użyte i będą postrzegane jako symbol łączących nas dobrych relacji – dodał Andrzej Krzysztofiak, Burmistrz Miasta Kwidzyna i Patron Honorowy programu grantowego.

Pięć automatycznych defibrylatorów zewnętrznych AED trafi do Kwidzyńskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, Kinoteatru, hali widowiskowo-sportowej przy ul. Wiejskiej, zakładu Jabil Kwidzyn oraz na Tereny Rekreacyjno-Wypoczynkowe „Miłosna”.

Podczas podsumowania akcji odbył się również pokaz obsługi defibrylatorów. Wbrew pozorom uratowanie życia z ich pomocą nie jest trudne (zobacz instrukcję poniżej).

-80% przypadków nagłego zatrzymania krążenia daje się „wyleczyć” impulsem z automatycznego defibrylatora zewnętrznego AED. Niestety w naszym mieście do niedawna nie było ogólnodostępnych defibrylatorów. Sytuację odmienił I Kwidzyński Budżet Obywatelski, ale nadal ilość defibrylatorów ratujących życie w miejscach publicznych była niska. Program grantowy „Razem dla Kwidzyna” okazał się świetną okazją, by zmienić tę sytuację. Dajemy mieszkańcom bezpieczne i skuteczne narzędzie, znacznie zwiększające szanse na uratowanie osób z nagłym zatrzymaniem krążenia, a co najważniejsze znajdujące się niezwłocznie na miejscu zdarzenia – mówi Krzysztof Skoczek, strażak, ratownik medyczny i propagator idei udzielania pierwszej pomocy.


Instrukcja użycia defibrylatora AED
Jeśli stwierdzisz, że osoba poszkodowana nie reaguje i nie oddycha prawidłowo, jak najszybciej wezwij pomoc (112 lub 999) i rozpocznij resuscytację (30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 oddechy ratownicze).
Wyznacz osobę postronną by przyniosła defibrylator AED.
1. Gdy dotrze AED - włącz urządzenie i przyklej elektrody do odsłoniętej klatki piersiowej osoby poszkodowanej zgodnie z rysunkiem na elektrodach. Następnie wykonuj polecenia wydawane przez AED.
2. Upewnij się, że nikt nie dotyka poszkodowanego gdy AED dokonuje analizy rytmu serca.
3. Jeśli AED wyda komendę, że defibrylacja jest zalecana, upewnij się, że nikt nie dotyka poszkodowanego i naciśnij migający przycisk defibrylacji.
4. Po przeprowadzeniu defibrylacji, a także gdy AED wyda komendę, że defibrylacja jest niezalecana - niezwłocznie wznów resuscytację i prowadź ją zgodnie z zaleceniami głosowymi / wizualnymi.



Podziel się
Oceń

bezchmurnie

Temperatura: 17°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama