Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej
List Otwarty
W ostatnich dniach kilku z nas, członków Stowarzyszenia Godność, byłych działaczy NSZZ Solidarność i więźniów politycznych z lat 1980-89 (Czesław Nowak, Alojzy Szablewski, Stanisław Fudakowski, Józef Raszewski, Krzysztof Wyszkowski) otrzymało pisma z Oddziału IPN w Gdańsku informujące nas, że po uzyskaniu naszej zgody Prezes IPN wystąpi do Prezydenta RP z wnioskiem o nadanie nam odznaczenia Krzyża Wolności i Solidarności. Ten problem, ważny dla naszego środowiska, omówiliśmy na zebraniu Stowarzyszenia Godność w dniu 12 maja br. Jednogłośnie ustalono, że nie możemy wyrazić zgody na upoważnienie Prezesa IPN do zgłaszania wniosku do Prezydenta o odznaczanie nas, członków Godności z kilku powodów.
1. Nie został jednoznacznie przez Trybunał Narodowy osądzony okres PRL, o co upominaliśmy się w Liście Otwartym z dnia 23 05 1994 r.
2. Obecny Prezydent Bronisław Komorowski, który miałby nam przyznać odznaczenia - jako polityk PO i Marszałek Sejmu a przede wszystkim członek Solidarności - nie zachował należytego szacunku dla byłego działacza Solidarności, byłego Wiceprzewodniczącego Komisji Krajowej, byłego Prezydenta RP, który zginął w katastrofie smoleńskiej wypełniając swoje obowiązki wobec narodu.
Prezydent Lech Kaczyński poprzez przyznawanie odznaczeń pierwszy docenił "szarych żołnierzy" Solidarności.
3. Pan Prezydent Bronisław Komorowski zaprosił jako eksperta na posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego gen. Wojciecha Jaruzelskiego. oskarżonego w procesach za krwawe stłumienie buntu robotników na Wybrzeżu w grudniu 1970 r. i za wprowadzenie stanu wojennego 13 12 1981 r., podczas którego doszło mordowania górników, internowania i skazania przez sądy cywilne i wojskowe tysięcy działaczy związkowych. Służba Bezpieczeństwa dopuszczała się zbrodni na działaczach Solidarności. Nie oszczędzano nawet księży. Protestowaliśmy przeciwko temu zaproszeniu. Gen Jaruzelski wykorzystując życzliwie mu sądy przez kilkanaście lat unika wyroku.
4. Pan Prezydent Bronisław Komorowski nie wytłumaczył się dotąd ze znajomości z Tomaszem Turowskim, PRL- owskim szpiegiem, inwigilującym Papieża Jana Pawła II, a wolnej Polsce wysokim rangą dyplomatą, który dziwnym zbiegiem okoliczności był w imieniu MSZ organizatorem wizyty polskiej delegacji do Katynia na której czele stał Prezydent Lech Kaczyński.
W ostatnim czasie obserwujemy powrót na różne stanowiska w administracji państwowej i w służbach specjalnych dawnych funkcjonariuszy SB i WSI, którzy tworząc różne stowarzyszenia deklarują poparcie dla Pana Prezydenta (np., „Stowarzyszenie Sowa'')
5. Pan Prezydent jako Marszałek Sejmu, przychylając się do stanowiska Rządu wstrzymał procedowanie ustawy "O uprawnieniach kombatantów i osób represjonowanych" złożoną przez Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość w dniu 8.02.2008 r. Projekt ustawy opracował w konsultacji ze stowarzyszeniami osób represjonowanych tragicznie zmarły w katastrofie smoleńskiej Janusz Krupski Minister-Kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Ustawa ta zamykała okres prześladowań i represji za działalność opozycyjną w PRL na czerwiec 1989 r.
Oświadczamy ponadto, że dotąd aż nie zostaną wydaleni z administracji publicznej, szkolnictwa wyższego, mediów publicznych, wymiaru sprawiedliwości agenci służb specjalnych i tajni współpracownicy tych służb a także sędziowie i prokuratorzy, którzy brali udział w procesach politycznych w PRL nie będziemy przyjmować żadnych odznaczeń państwowych. Walczyliśmy o Polskę wolną i demokratyczną. Obecna Polska i jej Rządy jednoznacznie nie odcięły się od dawnych struktur i powiązań, także tych zagranicznych. Nadal nasze państwo tkwi w wielu dziedzinach życia w postkomunistycznych układach. Świadczy o tym także "zbiór zastrzeżony" w IPN, dotąd utajniony.
Nasz list prosimy traktować jako sprzeciw wobec istniejącej sytuacji w Polsce.
Czesław Nowak
Poseł z lat 1989-93
Prezes Stowarzyszenia Godność. Działacz NSZZ Solidarność Portu Gdańskiego, dwukrotnie skazany i więziony za działalność związkową w stanie wojennym.
Alojzy Szablewski
Poseł z lat 1991-93
Członek Stowarzyszenia Godność, były Przewodniczący NSZZ Solidarności w Stoczni Gdańskiej, skazany i więziony w stanie wojennym za organizację strajku w swoim zakładzie.
Stanisław Fudakowski
Sekretarz Stowarzyszenia Godność. Skazany i więziony za zorganizowanie Regionalnego Komitetu.
Strajkowego w Stoczni Gdańskiej po wprowadzeniu stanu wojennego.
Józef Raszewski
Członek Stowarzyszenia Godność, trzykrotnie więziony za działalność związkową.
(Ostatni raz za pomalowanie świnki, na której były namalowane hasło wyborcze. Świnka miała być wypuszczona w Gdyni przed wyborami w1885 r. Wyrok 2,5 roku, sędzia A. Węglowski)
Krzysztof Wyszkowski
Współorganizator Wolnych Związków Zawodowych na Wybrzeżu. Internowany w stanie wojennym
Do wiadomości
Bronisław Komorowski-Prezydent RP
Dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku
Środki przekazu
Reklama
Nie chcą od prezydenta Komorowskiego Krzyża Wolności i Solidarności
GDAŃSK. Dotąd aż nie zostaną wydaleni z administracji publicznej, szkolnictwa wyższego, mediów publicznych, wymiaru sprawiedliwości agenci służb specjalnych i tajni współpracownicy tych służb a także sędziowie i prokuratorzy, którzy brali udział w procesach politycznych w PRL nie będziemy przyjmować żadnych odznaczeń państwowych. Walczyliśmy o Polskę wolną i demokratyczną czytamy w Liście otwartym członków Stowarzyszenia Godność, byłych działaczy Solidarność i więźniów politycznych z lat 1980-89.
- 16.05.2011 21:01 (aktualizacja 23.08.2023 08:22)

Reklama




Napisz komentarz
Komentarze