Zdjęcia przedstawiają klimaty z imprezy w Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej. Na dziedzińcu uczelni zorganizowano wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży. Na Biskupią Górkę przybyły liczne grupy dzieci z okolicznych szkół. Na zielonym dywanie z naturalnej trawy bawiły się dzieci a także studenci GWSH, którzy przygotowali atrakcje - zabawy, gry a także prezentacje proekologiczne. Wiele zabaw dla licznie przybyłych najmłodszych mieszkańców dzielnicy, pokazy filmów, występ znanego m.in. z udziału w telewizyjnym konkursie "Mam talent" Adriana Lipińskiego (ma 22 lata, jest z Gdańska, tańczy w stylu electric boogie, popping i locking) oraz przedstawienia teatralne.
Oklaski dla Adriana
Dla dzieci i młodzieży niezwykłą atrakcją był występ na zielonej murawie Lipskee'go. - Od dziecka taniec był moją pasją - powiedział Adrian Lipiński. - Miałem łatwość w odwzorowywaniu ruchów robota. Pasjonowały mnie wszelkie filmy, kreskówki, w których głównymi bohaterami były właśnie roboty. Poniekąd wzorowałem się na ich ruchach bo wówczas nie miałem wiedzy o Poppingu.
"Magiczne miejsce"
Biskupia Górka nie bez powodu nazywana jest gdańskim "miejscem magicznym". Przepiękna architektura, położenie - górujące nad Starym Miastem. Warto te miejsce odkryć i spowodować i rewitalizację Biskupiej Górki. W starych, zabytkowych murach znajduje się uczelnia - Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna, która stara się ożywić te bardzo atrakcyjne miejsce pod względem historycznym i użytkowym.
Budynki mieszkalne znajdujące się na Biskupiej Górce wymagają rewitalizacji, społeczność lokalna potrzebuje wspomagania ze strony samorządowców - w zakresie infrastruktury. Warto o tym wspomnieć także przy okazji takiej akcji "Cała Polska Chodzi Boso"
Studenci GWSH - działający w Kołach Naukowych, Parlamencie Studenckim klubach zainteresowań przygotowali wiele atrakcji dla społeczności Biskupiej Górki. Na zielnym dywanie zaprezentowano swoje pasje - odbyły się pokazy parkouru i tańca hiphopowego oraz rozmaite warsztaty, w tym także dla studentów - związane z różnymi formami relaksu przed egzaminem.
Zorganizowano konkurs poetycki pod hasłem „Zielono mi w głowie” oraz happening poetycki.
Być i czuć się dobrze
Cała Polska Chodzi Boso to pierwsza tego typu akcja w Polsce, która mówi o poprawie jakości życia dzięki zachowaniu równowagi pomiędzy człowiekiem, środowiskiem a przemysłem, nie ograniczając się tylko do kwestii ekologii. Podmiotem akcji Cała Polska Chodzi Boso jest człowiek, a przedmiotem, wyrażana pojęciem „być”, nie „mieć”, jakość życia. Chcemy, aby bose chodzenie po trawie stało się symbolem połączenia z naturą i pretekstem do dyskusji na temat jakości naszej przestrzeni życiowej, nie tylko miejskiej, ale także społecznej i kulturowej. Finał akcji odbywa się 5 czerwca w Światowy Dzień Środowiska Naturalnego.
* * *
W Trójmieście akcja przybierze wyjątkową i rozbudowaną formę.
W sobotę, 28 maja wraz z Fundacją „Nasza Przestrzeń” odbyły się warsztaty graffiti jam dla małych i dużych vol. 2 „Write your rights”, w myśl idei, że każdy z nas ma prawo do życia w przyjaznej, zielonej atmosferze. W ramach akcji zazieleniono podwórko przy ul. Ks. Zator Przytockiego 4 we Wrzeszczu.
„Zielono mi w głowie” na Biskupiej Górce
W czwartek, 2 czerwca, zazielenimy dziedziniec Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej. Na swoim własnym dywanie z naturalnej trawy studenci poruszą nie tylko ważne kwestie kształtowania i rewitalizacji Biskupiej Górki, ale także zaprezentują swoje pasje: odbędą się pokazy parkouru i tańca hiphopowego oraz rozmaite warsztaty, w tym związane z różnymi formami relaksu przed egzaminem. Planowany jest konkurs poetycki pod hasłem „Zielono mi w głowie”, w którym wystartują studenci GWSH, a którego rozstrzygnięcie nastąpi w dniu imprezy. Towarzyszyć będzie mu happening poetycki. Znajdzie się tam także miejsce dla zabawy dla najmłodszych mieszkańców dzielnicy, pokazy filmów i przedstawienie teatralne.
W piątek, 3 czerwca, akcja rusza pełna parą w całej Polsce. W Trójmieście, główne działania odbędą się na Targu Węglowym w Gdańsku, gdzie zostanie rozłożonych ponad 1000m2 naturalnej trawy. Natomiast w Sopocie na pl. Zdrojowym zostanie stworzona zielona strefa relaksu. Rozpoczniemy o godzinie 12.00 śniadaniem prasowym. Później wraz z przedstawicielami władz Trójmiasta, mieszkańcami i urbanistami będziemy dyskutować o problematyce kształtowania przestrzeni miejskiej. Przez całe trzy dni na naszym zielonym dywanie dziać będą się wszelkiego rodzaju atrakcje. Miejsce dla siebie znajdą zarówno najmłodsi, jak i starsi, sportowcy jak i miłośnicy rękodzieła. Zbudujemy wspólnie „Śmieciorzeźbę”, poćwiczymy jogę, wymienimy się ubraniami i innymi dodatkami. Wieczorem zrelaksować się będzie można, oglądając filmy podróżnicze telewizji PLANETE i słuchając słuchowisk czasopisma „Bluszcz”. Akcję zakończymy w niedzielę wieczorem, puszczając w niebo mnóstwo kolorowych latających lampionów z życzeniami.
Przyjdź, zdejmij buty i stwórz z nami zieloną przestrzeń!
FUNDACJA AGICO ORAZ GDAŃSKA WYŻSZA SZKOŁA HUMANISTYCZNA ZORGANIZOWALI SPOTKANIE POD HASŁEM „ZIELONO MI W GŁOWIE” W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI „CAŁA POLSKA CHODZI BOSO”
Partnerem i współorganizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Waga.
Miejsce: dziedziniec GWSH, ul. Biskupia 24b, 80-875 Gdańsk
Czas: 10.00−17.00
PROGRAM IMPREZY
10.00−10.20 Powitanie − dr Adriana Frączak - dziekan Wydziału Adminstaracji i Nauk o Polityce (imieniu rektora GWSH prof. dr hab. Zbigniew Machaliński)
Wprowadzenie - na temat akcji „Cała Polska Chodzi Boso” – przedstawicielka Fundacji Agico Dominika Kulczyńska
10.20−10.40 pokaz parkouru – Trójmiejski Klub Sportowy Parkour & Freerun Movement
10.45−11.00 pokaz tańca; grupa taneczna SO FLY – New Boogie Down School z Gdańska
11.00−11.15 pokaz aikido − dzieci z Autonomicznej Akademii Aikido prowadzonej przez mistrza Roberta Gembala (pokaz technik polegających na poszukiwaniu estetyki gestów, braku przemocy, doskonaleniu ciała i umysłu, lepszym poznaniu siebie i innych oraz czerpaniu energii z ruchu opartego na harmonii)
11.15−12.00 warsztaty parkouru dla dzieci, młodzieży i wszystkich chętnych prowadzone przez członków Trójmiejskiego Klubu Sportowego Parkour & Freerun Movement; warsztaty psychologiczne „Sztuka relaksu na trawie – odstresuj się przed sesją” zorganizowane przez Międzywydziałowe Psychologiczne Koło Naukowe „Nosce te ipsum”
11.30−12.00 kilka słów o historii Biskupiej Górki; kilka słów o Biskupiej Górce dziś oraz o potrzebie rewitalizacji dzielnicy – Krystyna Ejsmont, mieszkanka i radna dzielnicy, działaczka Koalicji Biskupia Górka, przedstawicielka Stowarzyszenia Waga; ogłoszenie konkursu na hasło promujące potrzebę rewitalizacji Biskupiej – najlepsze propozycje zostaną nagrodzone koszulką z logo Biskupiej Górki
12.00−12.15 pokaz poppingu – New Boogie Down School z Gdańska
12.15−13.00 studenci dzieciom: wspólne tradycyjne zabawy na trawie i na podwórku (zośka, skakanka, guma, fikołki, hula-hop); poczęstunek (czerwona i żółta oranżada, pączki).
12.30−13.00 rozstrzygnięcie konkursu poetyckiego „Zielono mi w głowie”, publiczne odczytanie nagrodzonych wierszy; happening literacki pod tytułem „Gra w zielone” w wykonaniu Barbary Piórkowskiej, gdańskiej poetki i powieściopisarki oraz Ewy Banieckiej, autorki dwóch powieści dla młodzieży.
13.00−13.30 akcja teatralna Teatru Studenckiego GWSH „Dotknąć chmur” w reżyserii Jarosława Rebelińskiego.
13.00−14.30 warsztat na temat zrównoważonego rozwoju i ekologii z udziałem studentów politologii GWSH oraz wszystkich zainteresowanych, prowadząca – Grażyna Knitter, trenerka z wieloletnim doświadczeniem w zakresie szkoleń biznesowych (doświadczenie m.in. w budowaniu relacji z klientami biznesowymi, mediami, samorządem lokalnym, organizacjami pozarządowymi)
14.00−15.00 podsumowanie konkursu na hasło promujące potrzebę rewitalizacji Biskupiej oraz podsumowanie warsztatów, rozdanie nagród
15.00¬−17.00 „kino na trawie” − dokumenty podróżniczo-społeczne kanału Planete
Podczas imprezy będzie też można lepić z gliny. Warsztat pod kierunkiem gdańskich artystów ma na celu stworzenie w ramach wspólnych zajęć i wspólnej zabawy rzeźby zatytułowanej „Biskupia – Góra Sztuki”.
Impreza pod patronatem biura Gdańsk i Metropolia Europejska Stolica Kultury 2016 – Kandydat.
Patronat medialny: Portal Pomorza
Partnerzy: Parkadia, Audiowave, Herold Group, Piekarnia Warmińska, Greenway.
* * *
Biskupia Górka - magiczne miejsce w Gdańsku
Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna mieści się w centrum Gdańska, w zabytkowej reducie na szczycie Biskupiej Górki. Imponujący dziedziniec uczelni to wymarzone miejsce na letnią imprezę, dlatego GWSH czynnie włącza się w ogólnopolską akcję pod hasłem „Cała Polska Chodzi Boso”. 2 czerwca br. plac przed budynkiem szkoły na ulicy Biskupiej 24b zazieleni się dzięki wielkiemu dywanowi z naturalnej trawy. W ten sposób uczestnicy imprezy będą zachęcani do zdrowego spędzania czasu wolnego, dbania o ekologię i o zrównoważony rozwój własnego otoczenia oraz do rozmaitych kreatywnych działań. Młodzi ludzie, w tym studenci GWSH, zaprezentują swoje pasje – będą pokazy parkouru i tańca hiphopowego oraz rozmaite warsztaty, na przykład związane z różnymi formami relaksu przed egzaminem, gdyż impreza zbiega się z sesją egzaminacyjną na uczelni.
W planach jest konkurs poetycki pod hasłem „Zielono mi w głowie” skierowany do studentów GWSH, którego rozstrzygnięcie nastąpi w dniu imprezy w połączeniu z poetyckim happeningiem. Wystąpi też Teatr Studencki GWSH w akcji teatralnej „Dotknąć chmur”, której ideą jest poszanowanie przestrzeni wokół nas, zwrócenie uwagi na nie zawsze korzystne skutki ludzkiego ingerowania w otaczającą przestrzeń oraz refleksja nad współczesną cywilizacją miejską. W formie symbolicznych, odrealnionych figur, obrazów i działań teatralnych zostanie wyrażony przekaz o tym, że pełnia naszego bycia w świecie kłóci się z chęcią zawładnięcia przestrzenią dla osiągania zysków.
Akcja teatralna studenckiej grupy teatralnej GWSH w pewien sposób będzie nawiązywała do historii Biskupiej Górki. Chodzi mianowicie o to, że w okresie międzywojennym, po demilitaryzacji Wolnego Miasta Gdańska w 1920 roku, wzgórze stanowiło jeden z najciekawszych terenów rekreacyjnych dla mieszkańców miasta. Dziś Biskupia Górka jako bezpośrednie otoczenie uczelni to niestety dzielnica zaniedbana, wymagająca pilnej rewitalizacji. Niewątpliwie kwestię rewitalizacji tej niezwykłej okolicy o bardzo ciekawej historii trzeba jak najprędzej nagłośnić, czemu ma służyć spotkanie na dziedzińcu GWSH, w którym będą uczestniczyć również dzieci z pobliskiej szkoły podstawowej. W tym miejscu warto podkreślić, że w organizację imprezy na dziedzińcu GWSH angażuje się gdańskie Stowarzyszenie Waga działające na rzecz równości, w tym między innymi na rzecz zrównoważonego rozwoju regionu.
Pozostaje zaprosić wszystkich do odwiedzenia uczelni w ten szczególny dzień – do wspólnej zabawy, a także po to, by wspólnym głosem upomnieć się o sprawy ważne zarówno globalnie, jak i lokalnie.
Reklama
W czwartek GWSH, w piątek Targ Weglowy - także w Trójmieście akcja Cała Polska Chodzi Boso. Być i czuć się dobrze
GDAŃSK. Tworzymy zieloną przestrzeń! − to hasło promujące pierwszą edycję ogólnopolskiej akcji Cała Polska Chodzi Boso, która trwa dzisiaj także Trójmieście. Przedsięwzięcie ma charakter otwartej imprezy, główne wydarzenia rozgrywają się na olbrzymich platformach utworzonych z naturalnej trawy. Wiele atrakcji przygotowano na magicznej Biskupiej Górce - siedzibie Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej. Wystąpił m.in. Lipskee tańcząc w stylu electric boogie. Dzisiaj atrakcje na Targu Węglowym.
- 03.06.2011 00:00 (aktualizacja 01.04.2023 12:32)

Reklama







































Napisz komentarz
Komentarze