W dniach 16 – 18 września 2011 roku, po raz osiemnasty, odbyła się akcja „Sprzątanie Świata”. I tym razem udało się włączyć do tego przedsięwzięcia osoby pozbawione wolności.
1. Dbanie o środowisko naturalne to rzecz dobrej woli, a tej personelowi zakładów karnych i aresztów śledczych oraz skazanym nie brakuje. Dlatego udaje się realizować tak wiele pomysłów, które są pożyteczne i uczą odpowiedzialności, pozytywnych nawyków. To też jest socjalizowanie i resocjalizowanie.
W jednostkach organizacyjnych Służby Więziennej okręgu gdańskiego segregacja odpadów to już norma od kilku lat. Tak jak i zajęcia edukacyjne dla osadzonych przekonujące do proekologicznych zachowań. Edukujemy tych, którzy trafiają do więzienia, jak postępować ze zużytymi bateriami, co robić z pustą butelką typu PET, jaki jest sens i jakie są korzyści z segregowania śmieci. Nie tylko dowiadują się tego teoretycznie. Są zobowiązani wykorzystywać to praktycznie. Dlatego na oddziałach mieszkalnych spotkamy specjalne pojemniki oraz osoby, które się tym zajmują.
Ale segregacja odpadów to nie jedynie działania pro – eko inicjowane przez Służbę Więzienną. Skazani pracują jako wolontariusze pomagając w codziennych pracach w schroniskach dla zwierząt, opiekują się końmi, które służą potem dzieciom podczas hipoterapii. Pomagają także w gdańskim zoo. Sprzątają ulice miast, plaże. Od kilku miesięcy zostali włączeni także do działań przeciwpowodziowych – wycinają krzaki z międzywałów, koszą i oczyszczają wały oraz rowy odwadniające. Ich praca ma charakter nieodpłatny, jednak nie trudno oprzeć się wrażeniu, że bezcenny. Liczy się bowiem nie tylko nominalna wartość wykonywanych prac, ale także bezpieczeństwo ludzi, a tego w żaden sposób wycenić nie można.
Wobec powyższego przyłączenie się jednostek penitencjarnych okręgu gdańskiego do akcji „Sprzątanie świata” naturalnie wpisuje się w codzienną aktywność proekologiczną. Przecież nie chodzi tylko o to, aby jeden dzień w roku sprzątać, ale o to, by nauczyć się przez pozostałe dni nie śmiecić.
2. W skali całego Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Gdańsku do porządkowania terenów zielonych miast oraz obszarów leśnych zaangażowaliśmy ponad 200 więźniów. To dość spora grupa.
Do akcji „Sprzątanie świata” włączono skazanych zarówno z zakładów karnych jak i aresztów śledczych. I tak w Kwidzynie skazani porządkowali tereny koło szpitala, w okolicach stanicy ZHP, trzech kwidzyńskich szkół, domów pomocy społecznej i hospicjum, przy fundacji zajmującej się dziećmi niepełnosprawnymi, Komendzie Powiatowej Policji i Starostwie Powiatowym.
Dodatkowo – w związku z akcją – 15 osadzonych dozorowanych przez funkcjonariuszy SW wykonywało prace porządkowe na rzecz Nadleśnictwa Kwidzyn.
W sumie sprzątało 66 skazanych.
Podobnie w Gdańsku – w piątek 48, a w sobotę 25 skazanych z gdańskiego zakładu karnego sprzątało okolice szkół, szpitali, hospicjum, cmentarzy i obiektów sportowych. Jedna z grup sprzątała również ulice na jednej z nadmorskich dzielnic miasta.
Skazanych z Aresztu Śledczego w Gdańsku było tylko dwóch, ale sprzątając zalesione tereny miasta zebrali aż 40 worków śmieci i odpadów. Zlikwidowali przy tym dzikie wysypisko śmieci. Kolejnych 30 worków zebrało sześciu skazanych z zakładu karnego w Braniewie, którzy zajęli się oczyszczaniem linii brzegowej rzeki Pasłęki. Trzeba tu dodać, że chodzi o duże, 120 litrowe worki.
Parki i tereny zielone sprzątali skazani w Elblągu – we współpracy z Referatem Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego. Tu również skazani pracowali przez 2 dni – w piątek pracowało 6, a sobotę 4 więźniów.
Kilkunastu skazanych ze starogardzkiego aresztu śledczego na co dzień sprząta ulice Tczewa. Jest to owoc współpracy z Przedsiębiorstwem Usług Komunalnych STARKOM. Również w dniu akcji dwunastu osadzonych sprzątało tereny zielone. Dodatkowo 7 skazanych zostało włączonych do tych prac w związku z akcją.
Z wejherowskiego aresztu śledczego grupa 4 skazanych została skierowana w rejon lasów okalających cmentarz koło Piaśnicy oraz na teren doliny rzeki Redy. Prace przebiegały sprawnie i wykonywane były fachowo za sprawą doświadczenia, jakie w tego typu działaniach zyskali osadzeni biorąc udział w programie readaptacyjnym pt. „ Dbamy o środowisko ”. Niejednokrotne szkoleniowe odwiedziny w zakładach przetwarzania odpadów „ Eko Dolina ” zaowocowały prawidłową segregacją zabranych śmieci, które zostaną skierowane do ponownego przetworzenia lub wykorzystane w działalności bioekologicznej.
Zakład Karny w Malborku w porozumieniu z Urzędem Miasta sprzątało siedmiu skazanych, którzy zebrali łącznie 9 worków śmieci. Sztumski zakład karny zaangażował 8 osadzonych do sprzątania miasta na terenie bulwaru nad jeziorem. Zbierali oni śmieci oraz usuwali gałęzie i nieczystości przy brzegu jeziora. Dla pozostałych osadzonych w radiowęźle nadawane były audycje poświęcone działalności Fundacji „Nasza Ziemia” oraz samej akcji „Sprzątanie świata”. Ponadto skazani wykonali gazetki dotyczące tematyki oszczędzania surowców naturalnych i energii, a także zmian klimatycznych i potrzeby aktywnego udziału w recyklingu. Odbył się również konkurs ekologiczny, który szczególnie zwracał uwagę na problem konieczności ochrony środowiska oraz efektu cieplarnianego.
mjr Robert Witkowski
rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Gdańsku
Reklama
Skazani w "sprzątaniu świata"
POMORZE. Do akcji „Sprzątanie świata” włączono skazanych zarówno z zakładów karnych jak i aresztów śledczych. W Kwidzynie porządkowali m.in. tereny koło szpitala, szkół, domów pomocy społecznej i hospicjum. W Gdańsku więźniowie sprzątali okolice szkół, szpitali, hospicjum, cmentarzy i obiektów sportowych.
- 20.09.2011 00:00 (aktualizacja 01.04.2023 12:40)

Reklama








Napisz komentarz
Komentarze