Ewa Kopacz
Marszałek Sejmu RP
Stanowisko Walnego Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia „Godność”
Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia „Godność” wyraża poparcie dla obywatelskiego projektu ustawy „O powrocie do Rzeczypospolitej osób pochodzenia polskiego deportowanych i zesłanych przez władze Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich”, jednocześnie domaga się zintensyfikowania prac legislacyjnych nad tym projektem. Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia „Godność” wnosi o określenie ram czasowych dla prac nad Obywatelskim Projektem Ustawy.
Państwo Polskie jest zobowiązane do pomocy naszym rodakom, szczególnie tym, którzy zostali poddani represjom. Faktyczne umożliwienie i przyśpieszenie repatriacji naszych rodaków jest aktem sprawiedliwości dziejowej. Jako członkowie polskiej wspólnoty narodowej mamy moralny obowiązek pamiętać o ludziach, którzy zostali deportowani lub zesłani w głąb ZSRR. Naszym obowiązkiem jest współtworzenie społeczeństwa polskiego opartego na solidnym fundamencie pamięci i zadośćuczynienia osobom oraz ich najbliższym poddanym represjom za przynależność do społeczeństwa polskiego.
Dlatego uważamy, że niezbędnym jest przyśpieszenie repatriacji naszych rodaków. Obowiązujące prawo nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, wnosimy o jego zmianę, zgodnie z propozycją zawartą w Obywatelskim Projekcie Ustawy.
Stowarzyszenie „Godność” zbierając podpisy pod projektem obywatelskim popierało wysiłki na rzecz zmian legislacyjnych, tym bardziej, że inicjatorem i pomysłodawcą Obywatelskiego Projektu Ustawy był Maciej Płażyński, działacz społeczny i polityczny, zasłużony w walce o Niepodległą Polskę. Jesteśmy dumni, że przez 18 lat istnienia naszego Stowarzyszenia był z nami i wspierał nas.
Przewodniczący Walnego Zgromadzenia
Czesław Nowak
Czesław Nowak
Do wiadomości:
Bogdan Borusewicz, Marszałek Senatu RP
Donald Tusk, Prezes Rady Ministrów
Jakub Płażyński, pełnomocnik Obywatelskiego Komitetu „Powrót do Ojczyzny”




Napisz komentarz
Komentarze