Strażacy już szykują się do częstszych wyjazdów. A padać na razie nie będzie. Nadleśnictwa zastanawiają się nad wprowadzeniem zakazu wstępu do lasu.
Nie padało od 9 kwietnia, ale tamte opady trudno nawet nazwać deszczem. – Ósmego kwietnia spadły 2 milimetry deszczu, dziewiątego 0,2 milimetra. To nie był deszcz, tylko symboliczny opad – mówi Piotr Pokrzywiński z chojnickiej stacji hydrologiczno-meteorologicznej.
Uwaga na pożar
Szczególnie sucho jest w lasach. Tu jest największe niebezpieczeństwo pożarowe. – We wtorek o 9.00 rano ściółka miała wilgotność zaledwie 12 procent. W godzinach południowych będzie pewnie poniżej 10 – alarmuje rzecznik Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Chojnicach Dariusz Folerzyński. Strażacy obawiają się najbliższego weekendu. – Zjedzie do nas dużo turystów, zagrożenie pożarowe będzie większe – dodaje Folerzyński. Strażacy za naszym pośrednictwem alarmują o rozwagę i ostrożność. Uważajmy w lesie i nad jeziorami, szczególnie teraz, w pierwszy majowy weekend.
Prognoza zła
A prognozy pogody nie są optymistyczne. We wtorek strażacy dostali z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozę pogody, że padać nie będzie na pewno do 2 maja. Meteorolodzy przewidują, że deszcz spadnie najszybciej w środę lub czwartek w przyszłym tygodniu. W najbliższych dniach temperatura ma oscylować wokół 17-22 stopni Celsjusza. Do tego będzie wiało. – Wiatr będzie miał prędkość od 4 do 6 metrów na sekundę. To wysusza trawy i ściółkę w lesie. Takie podmuchy sprzyjają też rozprzestrzenianiu się pożaru – mówi Dariusz Folerzyński.
Nadleśnictwa zastanawiają się
– Jest zagrożenie, bardzo duże zagrożenie – mówi zastępca nadleśniczego w Rytlu Jerzy Borkowski. Nadleśnictwa w regionie zastanawiają się nad wprowadzeniem na swoim terenie zakazu wstępu do lasu. Decyzja ma zapaść najpóźniej dziś, w czwartek. – Nie chcielibyśmy zakazywać ludziom wstępu do lasu, ale wygląda na to, że będziemy musieli. Jak na razie nie mieliśmy poważnych pożarów, ale niebezpieczeństwo jest duże – dodaje Jerzy Borkowski.
Reklama
Strażacy obawiają się długiego weekendu. Uważajmy, jest bardzo sucho
POMORZE. W godzinach południowych wilgotność ściółki w lesie spada poniżej dziesięciu procent. Jest bardzo sucho. Pojawiło się duże zagrożenie pożarowe. Szczególnie niebezpiecznie będzie w ten weekend, kiedy w rejonie pojawi się sporo turystów.
- 01.05.2009 00:00 (aktualizacja 01.04.2023 12:05)

Reklama





Napisz komentarz
Komentarze