Każda z grup przemierzy własną trasę, wszyscy spotkają się 19 lipca przed katedrą częstochowską i stamtąd przejadą do jasnogórskiego sanktuarium. Pielgrzymka organizowana jest pod patronatem Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek Episkopatu Polski.
Pielgrzymi na rowerach spotkają się w częstochowskiej katedrze 19 lipca, w ostatnim dniu pątniczego rajdu. Każda z grup rozpoczyna pielgrzymkę w innym terminie i będzie jechać na Jasną Górę odmienną trasą. Spotkanie w katedrze będzie okazją do zapoznania się i zawiązania wspólnoty modlitwy.
- Na Jasnej Górze mile widziani są też pielgrzymi bez rowerów – mówi bp Edward Janiak. - Z otwartymi sercami powitamy w Częstochowie także sympatyków pielgrzymowania na rowerach i ich rodzin -zachęca biskup.
Udział w Pielgrzymce Rowerowej zapowiedziało 15 grup. Ks. Jerzy Grochowski, główny koordynator pielgrzymki, zaznacza, że z pewnością będzie ich więcej, bo wiele grup zgłasza się niemal tuż przed wyruszeniem w trasę. Z roku na rok widać zwiększone zainteresowanie pielgrzymką na rowerach. W pierwszej wzięło udział 150 osób, w zeszłorocznej - już 290.
- Jeśli ktoś o pielgrzymce rowerowej dowiedział się dopiero teraz i nie zdoła już włączyć się w nią w pełni, to znaczy przejechać na rowerze ze swojej miejscowości na Jasną Górę, może podjechać pociągiem i dalej - do Częstochowy rowerem - zachęca ks. Grochowski.
Hasłem towarzyszącym tegorocznej pielgrzymce są słowa „Panie, do kogo pójdziemy...”. Choć pielgrzymi jadą na rowerach, to zawarta w haśle prawda nie traci na znaczeniu, a uwypukla eucharystyczny wymiar wspólnoty. Poszczególne grupy pielgrzymki codziennie biorą udział w Mszy św., wspólnie się modląc, a także zwiedzają różne kościoły i mają okazję poznawać życie wspólnot zakonnych nawiedzanych na trasie klasztorów. Każde z takich miejsc to również okazja, by zdobyć pieczątki i wpisy, potrzebne później, by otrzymać Kolarską Odznakę Pielgrzyma. O miejscach sakralnych na trasie i przebiegu pielgrzymki pątnicy opowiedzą też podczas prezentacji grup w częstochowskiej katedrze.
19 lipca z pielgrzymami spotka się w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny częstochowski biskup pomocniczy Antoni Długosz. Obecny będzie także Lech Drożdżyński, prezes Związku Głównego PTTK, który patronuje pielgrzymce. Pątnicy w książeczkach i albumach odbiją okolicznościową pieczątkę z pielgrzymki i staną do pamiątkowego zdjęcia. Bp Długosz pobłogosławi pielgrzymów. W kaplicy Matki Bożej o godz. 13.30 biskup będzie przewodniczył Mszy św., podczas której pielgrzymi i ich rodziny zostaną zawierzeni Matce Bożej.
Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa po raz pierwszy przybyła na Jasną Górę w 2006 r. Wówczas pielgrzymi reprezentowali diecezje gliwicką, pelplińską, siedlecką, toruńską, warszawsko-praską i archidiecezję częstochowską. Jak przypomina ks. Grochowski, myśl o takiej pielgrzymce zrodziła się na wspólnym spotkaniu przedstawicieli Episkopatu Polski i władz Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Ks. Grochowski, który jest także kapelanem oddziału siedleckiego PTTK - podkreśla, że inicjatywa spotkania wyszła od strony świeckiej.
Warto dodać, że Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze przyznaje Kolarską Odznakę Pielgrzyma. Aby zdobyć pierwszą odznakę - popularną, należy odwiedzić 25 kościołów. Kolarska Odznaka Pielgrzyma ma charakter ekumeniczny, bo uwzględnia nie tylko katolickie obiekty sakralne, ale również pozostałych Kościołów chrześcijańskich, a najwyższy stopień odznaki nosi nazwę ”Chrześcijański Pielgrzym Świata”. Rowerzyści mogą zdobyć także odznakę „Miejsca Święte w Polsce”, „Szlakiem Architektury Sakralnej” czy „Szlakiem Cystersów w Polsce”.
Reklama
Na rowerze na Jasną Górę
POMORZE. III Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa dotrze na Jasną Górę 19 lipca. Na trasę rowerową wybrali się także pielgrzymi z Pomorza.
- 16.07.2008 00:00 (aktualizacja 01.04.2023 09:59)

Reklama






Napisz komentarz
Komentarze