wtorek, 17 lutego 2026 07:15
Reklama
Reklama
Reklama

Bałagan, niechlujstwo, śmierdzące przesypy. Wiata to nie śmietnik

Najczęstszą przyczyną bałaganu panującego wokół wiat śmietnikowych jest niechlujne gospodarowanie odpadami. W ciągu najbliższych dni strażnicy rejonowi przeprowadzą kompleksowe kontrole sanitarno-porządkowe punktów gromadzenia odpadów.
Bałagan, niechlujstwo, śmierdzące przesypy. Wiata to nie śmietnik

Zgodnie z § 10 Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Gdańska właściciele nieruchomości są zobowiązani m. in. do zapewnienia czystości i właściwego stanu sanitarnego punktu gromadzenia odpadów.

- Firmy odbierające odpady usuwają je z pojemników, a punkty gromadzenia odpadów sprzątają tylko w sytuacjach pojawienia się przesypów - wyjaśnia Miłosz Jurgielewicz, rzecznik Straży Miejskiej w Gdańsku. - Jeżeli w wiacie śmietnikowej panuje nieporządek, zaś kontenery na odpady są puste lub tylko częściowo zapełnione, to obowiązek uprzątnięcia leży po stronie właściciela.

Niestety, wielu mieszkańców nie wrzuca śmieci do kontenerów – mówi Dorota Gwizdalska Inspektor ds. Ochrony Środowiska Straży Miejskiej w Gdańsku. Śmieci zamiast w pojemniku, często lądują obok wiaty śmietnikowej – dodaje. Do punktu gromadzenia odpadów nie powinny też trafiać śmieci nietypowe i wielkogabarytowe, których nie wolno wyrzucać do pojemników na śmieci bytowe. Tego typu odpady zabierane są od mieszkańców w ramach objazdowej zbiórki organizowanej przez ZUT Szadółki (szczegółowy harmonogram dostępny jest na stronie internetowej ZUT-u). W ramach zbiórki odbierane są następujące rodzaje odpadów:

  • termometry, lampy rtęciowe, świetlówki;
  • środki ochrony roślin i ich opakowania;
  • rozpuszczalniki, odczynniki chemiczne;
  • farby, lakiery oraz opakowania po nich;
  • smary, środki do konserwacji drewna i metali;
  • zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny: niesprawne telefony komórkowe, roboty kuchenne, suszarki, żelazka itp.;
  • zużyte baterie i akumulatory;
  • przeterminowane lub częściowo wykorzystane leki;
  • przepracowane oleje.

Odbieranie odpadów nietypowych i wielkogabarytowych (w tym opon) odbywa się metodą tzw. wystawek, wyłącznie w określonym dniu i pod warunkiem, że są one wystawione:

  • przed posesją – w przypadku nieruchomości zabudowanych budynkami jednorodzinnymi;
  • przy punktach gromadzenia odpadów – w przypadku nieruchomości pozostałych.

Zanieczyszczone wiaty nadają podwórkom niechlujny wygląd i negatywnie wpływają na wizerunek dzielnicy i miasta. Zaplanowane na 11 i 12 lutego działania kontrolne strażników rejonowych prowadzone będą we wszystkich dzielnicach administracyjnych miasta. W związku z zaśmiecaniem i zanieczyszczaniem miejsc publicznych strażnicy miejscy podjęli w 2013 roku 8 789 interwencji wystawiając 980 mandatów na kwotę 61 070 zł.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Reklama
Reklama
słabe opady śniegu

Temperatura: -9°C Miasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: rolTreść komentarza: Ryś - król kociewskich lasów. Oby się mnożył.Źródło komentarza: Jeden z dwustu: Wyjątkowy gość w Bukowinach uchwycony na nagraniuAutor komentarza: Bob sandersTreść komentarza: A Pan M.Morawiecki dawał w takiej sytuacji dotacje do opału. ale Tusk lepszy co?Źródło komentarza: Pellet drogi i praktycznie nie do zdobycia. „Jak tylko się pojawi, znika od razu”Autor komentarza: wolontariuszka chodzi w białych drewniakach na nogachTreść komentarza: A to terza będą jeździć do Gdyni do kinaŹródło komentarza: Multikino w Sopocie ogłosiło zamknięcie!Autor komentarza: wolontariuszka chodzi w białych drewniakach na nogachTreść komentarza: To szkoda że zamykają kinoŹródło komentarza: Multikino w Sopocie ogłosiło zamknięcie!Autor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: Bardzo inspirujący artykuł 👍 Urządzanie małego salonu fryzjerskiego to spore wyzwanie, ale dobrze zaplanowana przestrzeń, ergonomiczne meble i jasna kolorystyka naprawdę potrafią zdziałać cuda. Świetnie, że zwrócono uwagę na funkcjonalność i komfort pracy – w małym salonie to podstawa. Przy kompletowaniu wyposażenia warto stawiać na sprawdzone rozwiązania i dobrej jakości meble, które nie tylko ładnie wyglądają, ale też są praktyczne na co dzień. Ciekawą bazą inspiracji i zakupów jest również 👉 https://getfull.pl, gdzie można znaleźć wyposażenie dobrze dopasowane także do niewielkich salonów.Źródło komentarza: Jak zaaranżować mały salon fryzjerski? Inspiracje i gotowe rozwiązania od polskiej marki Ayala
Reklama