czwartek, 19 lutego 2026 02:18
Reklama
Reklama
Reklama

Czy w Starym Lesie powstanie cmentarz dla zwierząt i grzebowisko padliny?

Do Redakcji Gazety Kociewskiej zgłaszają się zaniepokojeni mieszkańcy wsi sąsiadujących z Zakładem Utylizacji Odpadów w Starym Lesie, którzy skarżą się, że nie chcą rozbudowy ZUOK-u.
Czy w Starym Lesie powstanie cmentarz dla zwierząt i grzebowisko padliny?

Autor: źródło: kociewiak.pl

Ogniwem zapalnym ma być przedłożona radnym gminnym uchwała, która dopuszcza usytuowanie na terenie wsi m.in. grzebowiska dla zwierząt i produktów ubocznych na wypadek epizootii oraz cmentarza dla zwierząt. – Boimy się o nasze zdrowie, nie chcemy cmentarzyska padliny pod naszymi oknami – mówią nasi Czytelnicy. Prezes Zakładu Stary Las dementuje jednak informacje i mówi, że w obecnych planach żadnej rozbudowy zakładu ani cmentarzyska nie ma.

Wzmożony niepokój mieszkańców wzbudziła informacja o przedłożeniu radnym gminy wiejskiej Starogard Gd. uchwały dotyczącej zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla wsi Stary Las.

Choroby ze zwierząt przedostaną się do wód i gruntów? 
- Kwatery, które miały starczyć na wiele lat są już od dawna zapełnione, toczy się śledztwo w sprawie nieprawidłowości w ZUOK Stary Las a teraz funduje nam się dodatkowe problemy z rozbudową zakładu – mówi Sławomir Nalborski, sołtys wsi Stary Las. – Według tych zmian na terenie Starego Lasu będzie można stworzyć cmentarzysko i grzebowisko dla padłych zwierząt. Mieszkańcy już teraz cierpią z powodu odoru, który unosi się wokół zakładu. Przy poszerzeniu jego działalności będzie to dramat. Boimy się, że choroby z martwych zwierząt przedostaną się do wód, do gruntów, że poważnie odbije się to na naszym zdrowiu. Nie chcemy takiej działalności na terenach, gdzie mieszkają ludzie, mają dzieci, zwierzęta domowe. Zdecydowaliśmy też o zbiórce podpisów pod protestem przeciwko rozbudowie, nie chcemy dopuścić, by nas truto – dodaje Sławomir Nalborski. 
Jak zaznacza Stanisław Benert ze stowarzyszenia Bezprawiu i Korupcji Stop, problem fetoru z ZUOK Stary Las dotyczy nie tylko mieszkańców Starego Lasu.
- Odór produkowany przez ZUOK dociera również do Rokocina, Piesienicy  a nawet i starogardzkiego Łapiszewa. Przyjmowanie martwych zwierząt nie poprawi tej sytuacji, wprost przeciwnie. Są zakłady utylizacji odpadów, przy których da się mieszkać. I to całkiem niedaleko – proszę spojrzeć na Tczew. Tam nikt się nie skarży na uciążliwości związane ze smrodem. Dlaczego w Starym Lesie nie można dochowywać takich samych procedur? – pyta Stanisław Benert. 
Głosów sprzeciwu mieszkańców w sprawie rozbudowy ZUOK w Starym Lesie jest znacznie więcej. Największy strach wzbudza grzebowisko zwierząt i produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego na wypadek epizootii (występowanie zachorowań na jedną z chorób zakaźnych, wśród zwierząt domowych lub dzikich) na obszarze do 1,0 ha oraz cmentarz dla zwierząt. 

więcej na stronie http://www.kociewiak.pl/wiadomosci/8872,mieszkancy-w-strachu-czy-w-starym-lesie-powstanie-


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: -7°C Miasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 4 km/h

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: rolTreść komentarza: Ryś - król kociewskich lasów. Oby się mnożył.Źródło komentarza: Jeden z dwustu: Wyjątkowy gość w Bukowinach uchwycony na nagraniuAutor komentarza: Bob sandersTreść komentarza: A Pan M.Morawiecki dawał w takiej sytuacji dotacje do opału. ale Tusk lepszy co?Źródło komentarza: Pellet drogi i praktycznie nie do zdobycia. „Jak tylko się pojawi, znika od razu”Autor komentarza: wolontariuszka chodzi w białych drewniakach na nogachTreść komentarza: A to terza będą jeździć do Gdyni do kinaŹródło komentarza: Multikino w Sopocie ogłosiło zamknięcie!Autor komentarza: wolontariuszka chodzi w białych drewniakach na nogachTreść komentarza: To szkoda że zamykają kinoŹródło komentarza: Multikino w Sopocie ogłosiło zamknięcie!Autor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: Bardzo inspirujący artykuł 👍 Urządzanie małego salonu fryzjerskiego to spore wyzwanie, ale dobrze zaplanowana przestrzeń, ergonomiczne meble i jasna kolorystyka naprawdę potrafią zdziałać cuda. Świetnie, że zwrócono uwagę na funkcjonalność i komfort pracy – w małym salonie to podstawa. Przy kompletowaniu wyposażenia warto stawiać na sprawdzone rozwiązania i dobrej jakości meble, które nie tylko ładnie wyglądają, ale też są praktyczne na co dzień. Ciekawą bazą inspiracji i zakupów jest również 👉 https://getfull.pl, gdzie można znaleźć wyposażenie dobrze dopasowane także do niewielkich salonów.Źródło komentarza: Jak zaaranżować mały salon fryzjerski? Inspiracje i gotowe rozwiązania od polskiej marki Ayala
Reklama