Piątek, 12 sierpnia 2022 07:56
WAŻNE!
Reklama
Reklama
Reklama

Majówka w Gdyni - Otwarcie sezonu na placu Kaszubskim

Długi majowy weekend zbliża się wielkimi krokami. Jeśli nie macie jeszcze pomysłu jak spędzicie ten czas, podpowiadamy…w Gdyni na pewno nie będziecie się nudzić. W tym roku majówkę w Gdyni rozpoczniemy już w kwietniu. Sezon zainauguruje uruchomienie nowej gdyńskiej fontanny na placu Kaszubskim. Zapraszamy w piątek 28 kwietnia o godz. 21.00.
Majówka w Gdyni - Otwarcie sezonu na placu Kaszubskim
Autor: Zespół prasowy UM Gdynia

Atrakcją wieczoru będzie pokaz woda, dźwięk, światło, podczas którego zostanie uruchomiona nowa gdyńska fontanna. Wydarzeniu będą towarzyszyć pokazy artystyczne i muzyka w tle. Odpalenia gdyńskiej fontanny dokona prezydent Wojciech Szczurek. Piątkowy wieczór na placu Kaszubskim uatrakcyjnią występy zespołu MIRA ART.

W weekend, 29 i 30 kwietnia w tym samym miejscu odbywać się będzie piknik rodzinny. Początek o godz. 12.00. W programie m.in. warsztaty regionalne dla najmłodszych, zwierzaki z balonów, animacje, stoiska z produktami regionalnymi, food-trucki. Odpocząć będzie można na ustawionych wokół fontanny leżakach.

W sobotę i niedzielę zaplanowane są kolejne pokazy woda, dźwięk, światło. Każdego wieczoru odbędą się dwa pokazy - pierwszy o godz. 21.00, kolejny o godz. 21.30.

W mieście odbędą się również oficjalne uroczystości.
Oprócz tego instytucje kultury i rady dzielnic przygotowały propozycje aktywnego, twórczego i ciekawego spędzenia majówki.

Błyskawiczna Majówki  

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni i ORP Błyskawica zapraszają na „Błyskawiczną Majówkę”. ORP Błyskawica jest najstarszym istniejącym okrętem klasy niszczyciel na świecie, a w tym roku obchodzi 80. rocznicę podniesienia bandery.

Uroczyste otwarcie kolejnego sezonu turystycznego odbędzie się 1 maja o godz. 12.00 na skwerze Kościuszki. Imprezę rozpocznie występ Orkiestry Reprezentacyjnej MW. Będzie można podziwiać musztrę paradną w wykonaniu uczniów klasy o profilu wojskowym z XII LO w Gdyni, występ zespołu wokalnego Akademii Marynarki Wojennej oraz grupę podchorążych w mundurach historycznych.


Na pokładzie okrętu rozmawiać będą zaproszeni goście, którzy przypomną historię MW, zasady ceremoniału morskiego oraz przedstawią plany na najbliższy sezon turystyczny. Nie zabraknie też pysznej żołnierskiej grochówki.

Majówka z Muzeum Emigracji

Muzeum Emigracji (ul. Polska 1) zaprasza 2 maja na Dzień Polonii i Polaków za Granicą. To okazja do wymiany doświadczeń i interaktywnej zabawy dla całej rodziny.

Dworzec Morski cofnie się w czasie do lat 30. ubiegłego wieku. Na fasadzie budynku znów pojawi się historyczny napis Gdynia–Ameryka, który od 1934 roku był siedzibą Linii Żeglugowych Gdynia –Ameryka (GAL, Gdynia America Line). Linie prowadziły przewozy pasażerskie na trasach m.in. Gdynia-Kopenhaga-Halifax-Nowy Jork i Gdynia-porty Ameryki Południowej. Miejsca docelowe tych podróży, szczególnie Nowy Jork, staną się inspiracją do warsztatów i animacji dla całej rodziny.

Każdy z uczestników będzie mieć okazję zrobienia rodzinnej fotografii
z historycznym budynkiem, zabytkowymi samochodami i ucharakteryzowanymi przechodniami, spieszącymi się na statek do Nowego Yorku. Z otrzymanym paszportem będzie mógł podróżować po różnorodnych atrakcjach przygotowanych w Muzeum.

W programie atrakcje dla mniejszych i większych – koncert zespołu Jerz Igor, warsztaty taneczne, klasyki kina amerykańskiego na dużym ekranie, bajka improwizowana oraz warsztaty kreatywne, podczas których dzieci wraz z rodzicami będą miały szansę m.in. wyprodukować prawdziwe poduszki
w kształcie łódek z marynistycznym motywem, a także wypisać pocztówkę
z Ellis Island na papierze, który same zrobią w trakcie warsztatów czerpania papieru. Do tego wnętrze Dworca Morskiego zamieni się w wielki trawnik
z żywymi roślinami, na których przypomnimy proste gry podwórkowe.

Więcej informacji na stronie: www.polska1.pl

Po muzeum z latarką

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza 5 maja o godz. 18.00 na wydarzenie „Kto nie boi się ciemności?”, czyli oprowadzanie dla dzieci (od lat 6) z latarkami po wystawie „Po drugiej stronie ilustracji” Roberta Romanowicza.

Trzy, dwa, jeden… gasną światła, pustoszeją wnętrza i na jednym piętrze muzeum, gdzie znajduje się  miniaturowy świat  ilustracji, bohaterowie zaczynają swoje drugie życie. Zanurzeni w ciemnościach, z latarkami w dłoniach, uczestnicy będą poszukiwać zagadkowych bohaterów ilustracji. Przyjrzą się im dokładnie i poznają ich historie.
Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy.

A może nad morze – majówka z Centrum Nauki Experyment

Jak oceanografowie radzą sobie ze sztormami? Jak zorganizować wyprawę badawczą na Antarktykę? Czy Bałtyk jest czysty i … ile plastiku zjadamy, nawet o tym nie wiedząc? Na te i wiele innych pytań postara się odpowiedzieć Centrum Nauki Experyment wraz naukowcami z Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w ramach tegorocznej majówki.

Od soboty 29 kwietnia do środy 3 maja odwiedzający Experyment będą mogli bliżej przyjrzeć się pracy oceanografów, usłyszeć na czym polegają badania naukowe z zakresu fizyki, chemii, biologii i geologii morza, porozmawiać bezpośrednio z naukowcami oraz wziąć udział w fascynujących interaktywnych warsztatach.
W programie: spotkania z naukowcami Instytutu Oceanografii UG, warsztaty otwarte, podczas których w specjalnie przygotowanych akwariach będzie można obejrzeć żywe zwierzęta i rośliny Bałtyku, a także prezentacja sprzętu, który jest obowiązkowym wyposażeniem każdej jednostki badawczej.

Wszystkie atrakcje w ramach weekendu majowego będą dostępne w cenie biletu na wystawę.
Więcej informacji: www.experyment.gdynia.pl

Maj zaczyna się w Teatrze Gdynia Główna

W tym roku w długi weekend majowy odbędzie się 5 spektakli, wśród których znajdą się propozycje zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.Teatr Gdynia Główna (pl. Konstytucji 1) zaprasza:

– 30 kwietnia o godz. 12.00 na spektakl „Śpiąca Królewna” na podstawie baśni braci Grimm i Charlesa Perraulta w reż. Luby Zarembińskiej.
Znana wszystkim doskonale baśń opowiada o królewnie, na którą zła wiedźma rzuca urok. Luba Zarembińska i Piotr Srebrowski przybliżą dzieciom urokliwy świat baśni w przystępnej formie teatralnej. Za pomocą wyrafinowanych i ręcznie robionych lalek dwójka aktorów przenosi widzów w świat baśni.
Bilety: 20 zł

– 1 maja o godz. 12.00 „Wielkie Ciasto” inspirowany opowiadaniem J.R.R. Tolkiena „Kowal z Podlesia Większego” w reż. Piotra Srebrowskiego.
Organizatorzy zapraszają wszystkich teatralnych łasuchów na ucztę dla ducha i ciała. Kuchmistrz Wielkiej Kuchni zaprasza na spotkanie z Kowalczykiem, Gwiezdnym Żółwiem, Alfem i resztą wspaniałych, skonstruowanych z pomysłem kuchennych bohaterów.
Do tego rozchodzący się po całym teatrze zapach ciasta – czego chcieć więcej w niedzielne popołudnie?
Bilety: 20 zł

– 1 maja o godz. 19.00 na spektakl „Burmistrz” Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reż. Ewy Ignaczak.
To opowieść o szarym polskim miasteczku, w którym pod ojcowską władzą tytułowego Burmistrza żyją szarzy mieszkańcy. Wszyscy z nich to lokalni patrioci. Któregoś dnia na miasteczko spada nagle wywiedziona z przeszłości Prawda. Społeczność za wszelką cenę chce przed nią uciec.
Bilety: 30/35 zł.

– 2 maja o godz. 12.00 na spektakl Czerwony Kapturek w reż. Piotra Srebrowskiego.
Czy cukierki są rozwiązaniem na wszystkie problemy? Czy Wilka da się oswoić? Czy władza oznacza bezkarność? W trochę innej historii Czerwonego Kapturka bohaterowie będą musieli znaleźć odpowiedzi na te pytania.
Bilety: 20 zł.

– 2 maja o godz. 19.00 na sztukę „Epitafium dla władzy” insp. myślą Cesarza Ryszarda Kapuścińskiego w reż. Ewy Ignaczak.
Uniwersalna, rozpisana na trzech aktorów, angażująca widza emocjonalnie i intelektualnie opowieść o mechanizmach.
Bilety: 30/35 zł.

Szczegóły na www.teatrgdyniaglowna.pl i www.facebook.com/TeatrGdyniaGlowna

Festyn Majowy przy Źródle Marii

Rada Dzielnicy Wielki Kack zaprasza 3 maja w godz. 15.00-19.00 na doroczny Majowy Festyn Rodzinny przy Źródle Marii.

Zgodnie z tradycją trzeciomajowe świętowanie rozpocznie się nabożeństwem majowym. Po nim organizatorzy zaproszą na krótkie spotkanie z kaszubską kulturą i występ zespołu folklorystycznego Kaszubianki. Najmłodsi będą mogli sprawdzić się w kreatywnych warsztatach, a nieco starsi w rodzinnych rozgrywkach zręcznościowych oraz grze leśnej, połączonej z biegiem na orientację. Nie zabraknie również konstytucyjnych akcentów: quizu wiedzy konstytucyjnej i koncertu pieśni patriotycznych.

Ponadto w programie: nordic walking pod okiem instruktorów, pokazy musztry w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej 2. Morskiego Pułku Strzelców, szybki kurs ratownictwa medycznego, strefa relaksu oraz Majówka z Planszówkami. Gości czeka też przegląd artystyczny Młodych Talentów Wielkiego Kacka, a także wiele innych atrakcji pozwalających na twórcze i rodzinne spędzenie Majówki.Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Reklama