Sobota, 2 lipca 2022 01:26
Reklama
Reklama

28 osób trafiło o szpitala. Rzecznik PKP: nie wiemy dlaczego towarowy wjechał na tor główny

SMĘTOWO Specjalna komisja ustali okoliczności środowego wypadku na stacji Smętowo Gr. Składem pociągu „Pogoria” podróżowało ok. 200 pasażerów. 28 osób trafiło do szpitala, na szczęście nikt z podróżnych oraz obsługi pociągu nie został poważnie ranny. Wszystkim zapewniono opiekę i możliwość dalszej podróży.
28 osób trafiło o szpitala. Rzecznik PKP: nie wiemy dlaczego towarowy wjechał na tor główny
Autor: źródło: kociewiak.pl

Ze wstępnych ustaleń wynika, że pociąg relacji Gdynia - Bielsko-Biała najechał na skład towarowy.

- Nie wiemy z jakich powodów na stacji Smętowo pociąg towarowy STK pomimo sygnału stój, zabraniającego wyjazdu z toru bocznego, wjechał na tor główny – mówi Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. - Spowodowało to starcie z pociągiem Pogoria (Gdynia Główna - Bielsko Biała/Zakopane) prawidłowo jadącym torem głównym. Wykoleiła się lokomotywa pociągu PKP IC oraz siedem z jedenastu wagonów.

Z informacji przekazanej przez rzecznika prasowego wynika, że w zdarzeniu poszkodowanych zostało 28 osób, które trafiły do szpitala. W związku ze zdarzeniem na stacji w Smętowie powołany został specjalny sztab kryzysowy z udziałem prezesów PKP Polskich Linii Kolejowych S.A i PKP Intercity, w którym uczestniczy minister Andrzej Adamczyk. Sztab na bieżąco koordynuje prace służb. Przed godz. 1.00 przyjechały autobusy, które zabrały pasażerów do Bydgoszczy. W dalszą podróż podróżnych do Bielska Białej zabrał specjalnie podstawiony skład. Wszystkie osoby otrzymały poczęstunek i wodę.

Na miejsce zdarzenia dysponowano dwa pociągi ratownictwa technicznego. Będą wykorzystane do wkolejania lokomotywy i wagonów. Organizowana jest zmieniona komunikacja przez stację Smętowo.

Informacje o zmianach w kursowaniu pociągów podawane są na stacjach i przystankach. Zmienioną trasą przez Toruń i Iławę pojechały 4 pociągi dalekobieżne (Gdynia Główna - Jelenia Góra, Łeba - Katowice, Hel - Przemyśl Główny, Katowice - Gdynia Główna).

Uruchomiony został i cały czas można dzwonić na specjalny numer infolinii, pod którym rodziny poszkodowanych mogą dowiedzieć się o swoich bliskich 58 302 32 32. Dodatkowo został uruchomiony numer 22 473 00 81, pod którym podróżni mogą dowiedzieć się o możliwości odzyskania bagażu i ubiegania się o odszkodowanie.

Zobacz więcej zdjęć

Zobacz również FILM z akcji ratunkowej

 


Oceń

Komentarze
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 19°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Reklama