poniedziałek, 29 kwietnia 2024 17:51
Reklama

Gala zamknięcia X Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci

GDYNIA Za nami Gala Zamknięcia X Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci. W Teatrze Muzycznym zebranych gości powitali prowadzący Paulina Guzik i Krzysztof Ziemiec, którzy przypomnieli, że w stulecie Odzyskania Niepodległości Patronat Honorowynad Festiwalem NNW objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda.
Gala zamknięcia X Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci
Nagrodę główną Złoty Opornik przyznano filmowi Marii Dłużewskiej „KRÓTKIE POPOŁUDNIE NA MAZURACH”

Autor: mat. prasowe

Nagrody i wyróżnienia X Festiwalu Filmowego NNW

 

PLATYNOWY OPORNIK

 

Nagrodę specjalną za całokształt twórczości, za niezłomność w podejmowaniu trudnych tematów, bezkompromisowość i niezależność w pracy twórczej – na X. Festiwalu Filmowym Niepokorni Niezłomni Wyklęci – otrzymał Michał Lorenc, jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów muzyki filmowej. W imieniu laureata nagrodę z rąk ministra Jarosława Sellina, odebrali Arek Gołębiewski i Jan Ruman.

ZŁOTY OPORNIK

Jury X Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci w składzie: Krystyna Krauze, Urszula Rybicka, Jan Ruman, Piotr Niwiński i przewodniczący Mateusz Werner postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

Nagrodę główną Złoty Opornik przyznano filmowi Marii Dłużewskiej „KRÓTKIE POPOŁUDNIE NA MAZURACH” za ukazanie w lakonicznej formie doświadczenia życiowego zapomnianego barda Solidarności w sposób pełen prostoty, ciepła i humoru. Nagrodę Marii Dłużewskiej wręczyła Anna Maria Anders. Reżyser przyznała „Karmię się moimi bohaterami, mam poczucie bezpieczeństwa w życiu, bo mam wspaniałych przyjaciół i poczucie sensu tego, co robię. Jeśli państwo też tak uważacie, to ja się bardzo cieszę”.

Trzy równorzędne wyróżnienia otrzymały następujące filmy:

„PAMIĘĆ ŚLADÓW” Ignacego Szczepańskiego – za przejmującą opowieść o losach najmłodszej Sybiraczki i jej rodziny, dzięki której współczesny widz może dotknąć ludzkiego doświadczenia walki o przetrwanie w nieludzkich warunkach, ale także siły miłości i więzi rodzinnych.

„ADA KRYSIA WILLENBERG” Krzysztofa Żurowskiego – za piękny i czysty portret bohaterki, jej poruszające świadectwo o Zagładzie przekazywane izraelskiej młodzieży oraz polskiemu widzowi.

„1966” Rafała Geremka – za odkrywcze spojrzenie na historię PRL-u i odwagę w formułowaniu tezy o roli Wielkiej Nowenny w oporze społeczeństwa polskiego wobec systemu komunistycznego.

KONKURS RADIOWY

Konkurs Radiowy oceniało jury w składzie: przewodniczący Henryk Rozen, Anna Sekudewicz, Piotr Witt, Irena Piłatowska-Mądry. Werdykt odczytał Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek.

NagrodęGłówną otrzymał dokument „Ludzie Solidarności Walczącej” Magdy Skawińskiej ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. W uzasadnieniu napisano – „za ukazanie w lapidarnej, mistrzowskiej formie, skomponowanego z wypowiedzi świadków historii i nagrań archiwalnych wyrazistego obrazu organizacji walczącej o niepodległość Polski”.

Cztery równorzędne wyróżnienia honorowe za wybór ciekawego tematu, ukazaniemniej znanych faktów i okoliczności związanych z bohaterami walki o niepodległą Polskę oraz zaciekawą formę przyznano następującym audycjom:

1. „Jak wiele człowiek może znieść – wspomnienia żony Generała Augusta Emila Fieldorfa >>Nila<<” Marzeny Bakowskiej z Radia Gdańsk.

2. „Prawdziwy partyzant” Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

3. „Trauma i duma” Alicji Grembowicz ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

4. „Życie niewłaściwie urozmaicone”Krzysztofa Wyrzykowskiego ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

NAGRODA SPECJALNA PREZESA TVP

Nagrodę specjalną Prezesa TVP otrzymał film Dariusza Walusiaka „Gurgacz. Kapelan wyklętych”. Prezes TVP Jacek Kurski wręczając nagrodę powiedział: „Cieszę się, że tu jestem, bo chcę złożyć niski pokłon dla tego pięknego Festiwalu, który jest bardzo Polsce potrzebny, bo przywraca godność bohaterom polskim, opowiadając historie do tej pory nieopowiedziane”. „Ta historia nie kończy się ze śmiercią ks. Gurgacza, potrzebujemy go teraz, aby był w niebie naszym orędownikiem. Chcemy, żeby został świętym, był wspaniałym człowiekiem, mistykiem, który oddał życie za naszą polską sprawę” – mówił Dariusz Walusiak.

NAGRODA IM. BŁOGOSŁAWIONEGO WŁADYSŁAWA BUKOWIŃSKIEGO

Poeta, eseista, krytyk literacki Przemysław Dakowicz otrzymał nagroda za umiejętne opowiadanie historii w literaturze. Wręczyli ją Marek Franczak i István Kovács.

Laureat stwierdził, że „Poeta i pisarz zawsze powinien umieć mówić, nie może mu brakować słów. Miałem przygotowaną piękną historię, ale nie opowiem jej, bo chciałem powiedzieć coś innego – literatura niekiedy odczuwa, że nic nie znaczy, wtedy kiedy staje wobec prawdy wielkiego życia, a niekiedy gorzkiej prawdy śmierci. Chciałem się pokłonić wielkim żywym cieniom naszej przeszłości – admirałowi Józefowi Unrugowi, Ryszardowi Siwcowi, powstańcom węgierskim, księdzu Toufarowi oraz duchowi księdza Wacława Bukowińskiego. To jest niezwykle zaszczytna nagroda”.

NAGRODA DYREKTORA FESTIWALU

Arkadiusz Gołębiewski przyznał nagrodę dla Sławomira Cioka, reżysera filmu „Na zawsze pilot Spitfire’a i Dywizjonu 303” – za artystyczną pomysłowość i myślową precyzję w przedstawieniu bohatera polskiego dywizjonu Witolda Aleksandra Herbsta, jako człowieka pełnego humoru, żywej inteligencji i rycerskiego ducha. „Wszystko, co robiłem w ostatnim czasie, to było miotanie się pomiędzy trzema słowami Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci – taki był bohater mojego filmu. Nagroda za formę filmową cieszy mnie szczególnie” – stwierdził reżyser.

NAGRODA IM. JANUSZA KRUPSKIEGO

Dorota Kania reżyser filmu „Ryngraf” otrzymała nagrodę z rąk syna Janusza Krupskiego – Łukasza. To nagroda za odwagę i trud w poszukiwaniu tematów oraz postaci niepokornych, niezłomnych, wyklętych. Kapituła nagrody im. Janusza Krupskiego przyznała też wyróżnienie dla Tadeusza Arciucha i Macieja Wojciechowskiego za film „Niedokończone msze wołyńskie”.

PITCHING FORUM

W tym roku, dzięki wsparciu finansowemu PISF, odbyła się na Festiwalu NNW trzecia edycja Pitching Forum, w której przyznano następujące nagrody:

Nagrodę specjalną ufundowaną przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, w wysokości pięciu tysięcy złotych dla projektu filmu „Na północ od Piekła” w reżyserii Macieja Janiszewskiego, produkcja LIMVA Paweł Zawadzki. Nagrodę wręczyła minister Elżbieta Więcławska-Sauk, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, a odebrał ją producent – Paweł Zawadzki.

Nagrodę dla najlepszych projektów zaprezentowanych na Pitching Forum, ufundowane przez Telewizję Polską, wręczyła Anna Ferens z biura programowego Telewizji Polskiej i Krzysztof Karwowski, dyrektor Agencji Kreacji Publicystyki, Dokumentu i Audycji Społecznych Telewizji Polskiej. Nagroda w wysokości 5tysięcy złotych dla projektu filmu „Żwirko i Wigura. 15 dni chwały” w reżyserii Piotra Kloca, produkcja PRINTOMATO Magda Piotrowska-Kloc. Nagrodę odebrał reżyser.

Nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych dla projektu filmu „Powstaniec” w reżyserii Anny Piasek Bosackiej, produkcja Fundacja Sztuki i edukacji filmowej Sztuka Poznania. Nagrodę odebrała Anna Piasek-Bosacka.

Sponsorami głównymi X Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci są PKO Bank Polski oraz PKN ORLEN.

Festiwal został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury.



mat. prasowe

mat. prasowe

Nagrodę specjalną za całokształt twórczości, za niezłomność w podejmowaniu trudnych tematów, bezkompromisowość i niezależność w pracy twórczej – na X. Festiwalu Filmowym Niepokorni Niezłomni Wyklęci – otrzymał Michał Lorenc

mat. prasowe

mat. prasowe

Konkurs Radiowy oceniało jury w składzie: przewodniczący Henryk Rozen, Anna Sekudewicz, Piotr Witt, Irena Piłatowska-Mądry. Werdykt odczytał Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek.


Podziel się
Oceń

bezchmurnie

Temperatura: 18°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama