niedziela, 28 kwietnia 2024 20:23
Reklama

Płyta Gdynia 1988-2018 - Premiera i koncert w Muzeum Miasta Gdyni

Gdynia 1988-2018 to wyjątkowy album, będący swoistym hołdem złożonym Trójmiejskiej Scenie Alternatywnej lat osiemdziesiątych przez współczesne, związane z Gdynią zespoły i muzyków. To również próba nowego spojrzenia na kultowy, wydany w 1988 roku, album Gdynia, który zawierał pamiętne nagrania formacji takich jak Pancerne Rowery, Bielizna czy Apteka.
Płyta Gdynia 1988-2018 - Premiera i koncert w Muzeum Miasta Gdyni

O Zespołach

Gdynia

1988-2018

 

 

STRONA A

  1. drewnofromlas – Złap Wiatr oryg. Unnra / J. Czernikowski
  2. Nowa Ziemia 2 - Weno, Ciesielski, Krychowiak – Nikt nam nie weźmie młodości / oryg. Pancerne Rowery / Czerwone Gitary / K. Klenczon – M. Gaszyński
  3. Kiev Office – Miłość w Jugosławii / oryg. Bielizna / J. Figura – J. Janiszewski
  4. Molto Delay feat. The Pau – Ład ład bumcyk zet / oryg. Po prostu / T. Krzymuski – Sz. Szprada
  5. Michael Warren feat. Soon – Lubię to / oryg. Sake / R. Krzywicki, D. Michalak, J. Pietraszkiewicz – R. Krzywicki, D. Michalak

STRONA B

  1. Królestwo – Szampan / oryg. Call System / J.Pękacik – R. Bryński
  2. Lastryko – Frontline / oryg. Rocka’s Delight / L. Ślązyk, G. Zając, K. Krzymiński
  3. Leśne Zwierzęta feat. William Malcolm – Synteza / oryg. Apteka / J. Kodymowski
  4. Tranq – Buty / oryg. Po prostu / T. Krzymuski – Sz. Szprada
  5. Band_A – AAA / oryg. Apteka / J. Kodymowski

 

Mix, Mastering: Piotr Pawlak (oprócz 1 – produkcja: Miłosz Karpowicz, Piotr Orzechowski oraz 4 – produkcja: Michał Jeziorski)

Realizacja dźwięku: Michał Miegoń (2, 3, 4, 7, 10, 4), Michał Jeziorski (4), Kacper Graczyk (9), Jacek Winiarczyk (6), Miłosz Karpowicz, Piotr Orzechowski (1), Michael Warren (5), Michał Andrys (8), Jacek Puchalski (8), Szymon Swoboda (7)

Nagrano w: Radio Gdańsk (8), Sound 8 (2,3,4, 10), Scala. A.(4), Bodega (6), Sala prób w Bochnie (9), Tartak Studio (1), Michael Warren studio (5), Two rabbits (8), Vintage Records (7)

Okładka i grafika: Mariusz Waras

Koordynacja: Agata Abramowicz

Wydawnictwo: Muzeum Miasta Gdyni 01/2019

Wszelkie prawa producenta zastrzeżone. Kopiowanie, wypożyczanie, publiczne odtwarzanie, nadawanie bez zezwolenia zabronione

 

Sfinansowano ze środków Fundacji PZU

 

BAND A

Przekaz: Band A ma przekaz czysty i jasny. Wolność, nieskrępowanie, swoboda. Nigdy nie planuje, nie ustala. Improwizuje, rozmawia o wszystkim wyłącznie dźwiękami. Band_A jest tylko tu i teraz. Nagrania to rejestracja momentu powstawania myśli i emocji, momentu wymiany zdań pomiędzy muzykami. Utwór AAA zespołu Apteka przekazany został tak, jak wybrzmiał - w umysłach, pod palcami, dokładnie w momencie nagrania. Ani sekundę prędzej, ani sekundę później.

Maciej Szkudlarek – gitara basowa

Tomek Gadecki – saksofon

Michał Gos – perkusja

Krzysztof Stachura – gitara

Drewnofromlas

 

drewnofromlas to szóstka znajomych z 3miasta i okolic, których połączyła MUZYKA.

Oprócz grania prowadzą także wydawnictwo pod szyldem tartak records. Do tej pory wydali dwie EPki [2007 i 2008], a dzięki współwydawcom (crowdfunding), dwa albumy długogrające (tu wpisz tytuł) [2013] i trudne wakacje [2015].

Na płytach zespół zawarł dotychczasowe fascynacje muzyką klubową, inspirując się mistrzami takich gatunków jak: jazz, soul, dub czy jungle.

W 2016 roku zauroczenie chicagowskim footworkiem zaowocowało wydawnictwem z sześcioma remiksami utwórów „moc” i „ilekolwiek” autorstwa japońskich producentów juke/footwork [Ghetto Institute 2016].

 

aga – śpiew, teksty

milo – gitara/space echo, programowanie

orz – bas

jay – perkusja, roland spd-s

jan mru – dub/fx

majki – ableton push

 

 

Przekaz:

Podejście do tego, co robimy opisują słowa: miłość, pasja, powietrze, potrzeba, radość, ekspresja, zabawa.

 

Kiev Office

 

Od zawsze na bakier z trendami, wierni etosowi wolności w muzyce oraz w tekstach.
Gdyński kwartet przebył ewolucje – od przebojowego post-punka po mocniejsze brzmienia, zakorzenione w tradycji takich grup jak Ścianka, Bielizna czy Apteka.
Koncertowali zarówno z formacją Schizma, No Means No ale i ze Stendkiem. Kiev Office w swych tekstach odkrywają sekrety polskich miast, w szczególności Gdyni: jej podwórek, mrocznych oficyn i życia pod presją wymagań współczesności. Wszystko w nieoczywistej oprawie muzycznej, serwowane razem z bałtyckimi glonami. Przez krzaki, bunkry, podziemne korytarze i rzadko odwiedzane enklawy autochtonów – docieramy wraz z zespołem do samego jądra ciemności. W swej bogatej dyskografii mają takie płyty jak Anton Globba (hołd dla grupy TOTART), Zamenhofa (zbiór etiud inspirowanych Chylonią) czy Modernistyczny Horror.

 

Michał Miegoń – wokal, gitara, syntezator
Joanna Kucharska – wokal, gitara basowa
Marcin Lewandowski – gitara, gitara basowa , wokal
Krzysztof Wroński – perkusja

 

Przekaz: Ucieknij w niszę – przed rutyną, przed systemem, przed banałem.
 

Królestwo

Królestwo to uformowana w 2016 roku grupa muzyczna, w której skład wchodzą muzycy takich grup jak 1926, Dule Tree, Alterton. Zespół eksploruje obszary z pogranicza math-noise-post rocka i yassu tworząc minimalistyczne, repetytywne struktury muzyczne.

Paweł Rucki – perkusja
Sebastian Goertz – gitara basowa

Max Białystok – wokal, gitara

 

Przekaz:

Powietrze i woda noszą słone baśnie z pogranicza akustyki i elektryczności. Muzyczne bajanie o zaklętych krainach młodej demokracji pogrążonych w odwiecznym głodzie słońca, tańca i smaku. Namaste Shalom Velevetka.

 

Lastryko

 

Lastryko to trzech muzyków związanych z trójmiejską sceną alternatywną tworzących muzykę z pogranicza psychodelii, krautrocka i rocka alternatywnego. W twórczości grupy słychać jego nadmorskie pochochodzenie oraz inspiracje rodzimym science fiction.

Zespół zagrał szereg koncertów w Polsce oraz Krajach Bałtyckich, włączając w to supporty przed amerykańskim Tortoise, japońskim Toe, czy chilijskim Follakzoid.

Debiutancki album powstawał w procesie kolektywnej improwizacji. Ostatecznie zarejestrowany został materiał transponowany do bardziej zwięzłych form, dzięki czemu muzyka zespołu stała się bardziej komunikatywna, jednocześnie nie tracąc na pomysłowości. Album nazwany po prostu Lastryko został wydany nakładem Music is The Weapon.

 

Skład

Artur Bieszke – wokal, gitara

Jacek Rezner perkusja

Wojtek Lacki – gitara basowa

 

Przekaz: Luźno kontrolowany lot na fali sci-fi nad Zatoką Gdańską, późnym wieczorem, poza sezonem.

 

 

Leśne Zwierzęta

 

 

Leśne zwierzęta wychodzą z ukrycia, chociaż schowały się tam przed zgiełkiem nowoczesnego, industrialnego miasta. W norach i dziuplach chowają swoje instrumenty i tajemnice. Karmią się torfem, smacznymi interwałami, dźwiękami sitaru, bębnów z głębi puszczy, echem gitar i drganiem strun głosowych. Czasem ugryzą coś z elektroniki pozostawionej w lesie przez nieuważnych turystów. Nawet gdy ich nie widzisz, one widzą ciebie. Chowają się za drzewem, pod mchem, za krzakiem winorośli. Wsłuchaj się w jesienny wiatr, usłyszysz muzykę.

 

Skład:

Emilia Pollok – wokal, instrumenty klawiszowe,

Michał Andrys – gitara, sitar, elektronika

Gościnnie:

Maksymilian Kreft – perkusja, perkusjonalia

William Malcolm – narracja, melorecytacja

Michał Miegoń – gitara basowa, vibe

 

Przekaz: Wyjdź z miasta, wejdź do lasu. Włącz się, dostrój i posłuchaj.

 

 

Michael Warren

Absolwent wydziału inżynierii dźwięku i produkcji muzycznej Uniwersytetu Wolverhampton w Wielkiej Brytanii. Ukończył studia ze specjalizacją w kompozycji filmowo-telewizyjnej oraz miksie. Swoje doświadczenie zawodowe zbierał w studiach nagraniowych w Birmingham, a w Polsce pracował jako realizator i producent w trójmiejskich studiach takich jak Humidor Records, Audioplanet, współpracował ze studiem animacji poklatkowej Trefl. Komponuje muzykę do filmów, grafiki komputerowej, spektakli teatralnych (m.in dla studia Kadr, Łódzkiej i Gdyńskiej Szkoły Filmowej, Teatru Wybrzeże) oraz innych form audiowizualnych. Występuje na polskiej scenie elektronicznej, w roli producenta i twórcy audiowizualnych live-aktów. Wraz z Martą Nowaczyńską tworzył elektroniczny duet Radmor.

 

W produkcji utworu brały również udział siostry Marta i Weronika Nowaczyńskie, znane między innymi z grupy SOON oraz trójmiejski muzyk Marcin Lewandowski, jeden z twórców zespołu Judy's Funeral.

 

Przekaz: Dobra muzyka oparta jest przede wszystkim na zaskoczeniu.

 

 

Molto Delay

Muzyka, którą tworzą, jest reakcją na ukazanie się potwierdzonej informacji o nadchodzącym końcu świata. Laureaci Monolitów Davida Bowmana. Twórcy zaprzeczają, jakoby mieli o czymkolwiek pojęcie i podkreślają, że marzą o niespodziewanym zakończeniu kariery tuż przed osiągnięciem oszałamiającego sukcesu.

 

Skład:

Maciej Werk – gwałtowne zerwanie wstęgi

Michał Jeziorski – nieudana próba dialogu z maszyną Turinga

Gościnnie: Michał Miegoń – skok w nadprzestrzeń

The Pau – ślizg na posadzce winylowej

Przekaz: Kontestacja systemu binarnego, niezgodność fazowa, saturacja przestrzeni publicznej.

 

Nowa Ziemia 2 – Weno, Ciesielski, Krychowiak

Projekt stworzony przez gitarzystę Artura Krychowiaka, w którym, w odróżnieniu od jego solowego projektu Nowa Ziemia, gra z zaproszonymi przez siebie muzykami. Na potrzeby płyty Gdynia 1988-2018 w składzie zespołu pojawił się Weno (Sautrus) i Konrad Ciesielski (Blindead, Octopussy). W 2016 roku ukazała się płyta Nowa Ziemia 2, stworzona w kooperacji z Dawidem Adrjanczykiem (Akpatok) i Michałem Banasikiem (Tranq).

Przekaz: Naturalny przekaz foniczny stworzony na potrzeby kształtowania umysłów współczesnej młodzieży.

Skład:

Weno – wokal

Artur Krychowiak – gitara barytonowa

Konrad Ciesielski – perkusja, klawisze

Tranq

Tranq to Trójmiejska grupa muzyczna, która porusza się w klimatach psycho pop, triphop, electro, minimalistic, alternative, tworząc hybrydę klimatycznych i przejmujących dźwięków. Na czele zespołu stoi wokalistka Luna Bystrzanowska. Na swoim koncie mają LP Take a pill oraz EP 10Ö8 W październiku 2018 roku zespół wydał na świat drugą EP o tytule Pauza Play.

 

Skład:

Luna Bystrzanowska – wokal, teksty

Michał Banasik – gitara, gitara basowa

Kacper Graczyk – elektronika, klawisze

Przekaz: Wolność dla sztuki i wszystkich środków przekazu. Możemy wszystko. Ty możesz wszystko.

 




Podziel się
Oceń

bezchmurnie

Temperatura: 19°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama