Środa, 10 sierpnia 2022 04:24
WAŻNE!
Reklama
Reklama
Reklama

XXI Miedzynarodowy Festiwal Organowy w PELPLINIE

PELPLIN Z uwagi na trwające prace remontowe w katedrze, główne koncerty festiwalowe odbywać się będą w środy od 31.07 do 28.08 w kościele przykatedralnym pw Bożego Ciała w Pelplinie.
XXI Miedzynarodowy Festiwal Organowy w PELPLINIE

Organizatorem głównym koncertów jest Fundacja Promocji Sztuki im. Gabriela Fauré

działająca od 2003 roku (w ubiegłym roku obchodząca 15-lecie nieprzerwanej i czynnej działalności!), wraz z ich pomysłodawcą – aktywnie koncertującym na całym świecie organistą GEDYMINEM GRUBBĄ, który w 2016 roku obchodził 20-lecie pracy artystycznej.

Fundacja w ciągu wszystkich lat działalności zorganizowała ponad 700 koncertów, a Gedymin Grubba w 2017 roku został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką honorową ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ, a przed kilkoma miesiącami KRZYŻEM ZASŁUGI nadanym przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę za międzynarodową działalność kulturalną na rzecz Polski.

Sam Festiwal Pelpliński trwa nieprzerwanie od 1999 roku.

Od wielu lat jest w grupie największych przedsięwzięć kulturalnych tego typu w Polsce i w Europie, skupiających artystów i słuchaczy z całego świata. To zarazem (od początku istnienia!) największe i najważniejsze wydarzenie tego profilu w Diecezji Pelplińskiej i na całym Kociewiu. W Festiwal zaangażowanych jest aż 11 Diecezji w Polsce, także kościoły na Ukrainie i Białorusi (m.in. Katedra Grodzieńska), łącznie ponad 70 punktów koncertowych! Wydarzenia te mają charakter solowy, kameralny, chóralny i symfoniczny, przez co stajemy się w tym czasie swego rodzaju "letnią filharmonią" tego miejsca.

Tylko w ramach Festiwalu, w ciągu ostatnich 20 lat zorganizowaliśmy blisko 600 koncertów z udziałem ponad 1.500 wykonawców z 30 krajów Europy, państw Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Azji, Australii i Oceanii.

Tradycyjnie na wszystkie koncerty wstęp wolny!

31.VII
Gail Archer - organy /USA/
Barokowy Zespół Overtone /Wrocław/
(skrzypce barokowe, viola da gamba, klawesyn)

7.VIII
Kevin Clarke - organy /USA/
a Due /Kraków/Gdańsk/
(flet prosty/obój, wiolonczela)

21.VIII
Joerg Abbing - organy /Niemcy/
Contrapunctus /Gdynia/
(sopran, skrzypce, wiolonczela, klawesyn)

14.VIII
OGRÓD BISKUPI
Duo Ardente /Kraków/
(wiolonczela, akordeon)
Promocja młodych talentów Gminy Pelplin

28.VIII
Gedymin Grubba - organy /Gdańsk/
Ensemble Toccante /Poznań/
(sopran, flet traverso, skrzypce, wiolonczela, klawesyn)

 


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Reklama