czwartek, 29 września 2022 00:36
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Finance43: Gdzie szukać oszczędności? Top 10 pomysłów

Każdy ma możliwość znalezienia w swoim budżecie mniej lub bardziej istotnych dziur i miejsc, przez które uciekają pieniądze. Czasem to pomysły dobrze znane, a czasem zaskakują.
Finance43: Gdzie szukać oszczędności? Top 10 pomysłów

Żeby więc trochę oszczędzić, warto zwykle zacząć po prostu od przejrzenia obecnych wydatków, według Finance43.

  1. Rachunki telefoniczne. Każdy, kto co dwa lata po prostu wybiera sobie ofertę na przedłużenie abonamentu, teraz na pewno przepłaca. A najlepsze w tym wszystkim jest, że dziś zdecydowanie bardziej opłacalne są umowy na kartę, w których można mieć to samo, co w abonamencie, ale za dwa razy niższą stawkę.

  2. Usługi bankowe. Płaci za nie większość z nas i te najczęściej wykorzystywane wydają się kosztować niewiele: 3 złote, czasem 7. Ale większości z nich można z powodzeniem uniknąć. Jeszcze więcej oszczędzą posiadacze nieużywanych kart kredytowych, którzy płacą nawet kilkadziesiąt złotych za odnowienie.

  3. Subskrypcje internetowe. Płacenie za usługi nie jest tylko rozsądne. To także wyraz wdzięczności dla twórców, pod warunkiem jednak, że faktycznie korzystasz z Netflixa czy Spotify. Przejrzyj też listę swoich odbiorców na Patronite i przestań płacić za zbędne funkcje portali.

  4. Aplikacje mobilne. Gry z mikropłatnościami albo przydatne programy, ale obłożone horrendalnie wysokim rocznym abonamentem to zwykle wyrzucony pieniądz. Anuluj subskrypcje, które niczego ci nie dają.

  5. Energia elektryczna. Na zmianie operatora możesz zyskać kilka złotych. Znacznie więcej ugrasz, jeśli po prostu zaczniesz wyłączać nieużywane odbiorniki i światło w pomieszczeniu, z którego wychodzisz. Po prostu nie marnuj prądu.

  6. Opłaty za wodę. Zamień kąpiel na prysznic. Zakręcaj wodę, kiedy myjesz ręce. Kup oszczędniejszą spłuczkę albo po prostu ustaw ją na pracę z mniejszą ilością wody. Sprawdź, czy możesz włączyć tryb oszczędzania wody w pralce lub zmywarce i ograniczaj marnotrawstwo.

  7. Rozrywka. Nie musisz odmawiać sobie wszystkiego, ale nie musisz wychodzić „na miasto” co tydzień. Jeśli jednak chcesz, postaraj się znaleźć inne miejsca niż te w najbardziej popularnym regionie. Wiele kawiarni czy restauracji położonych na uboczu zapewni lepszą atmosferę i będą one tańsze.

  8. Jedz w domu. Od czasu do czasu wypad do restauracji jest bardzo przyjemny, ale już codzienne kupowanie kanapek w piekarni, zamiast robienie ich sobie w domu to wyrzucony pieniądz. Nie dostajesz niczego, czego nie możesz zrobić samodzielnie, a koszt jest bardzo wysoki.

  9. Transport. Nie musisz wszędzie chodzić na piechotę, ale też naprawdę nie zawsze trzeba jechać do sklepu samochodem. Jeśli masz do przejścia drogę, którą pokonujesz w pół godziny, to nie ma sensu nawet odpalać silnika. Idąc piechotą, zrobisz przysługę swojemu zdrowiu i portfelowi.

  10. Kosmetyki. Woda perfumowana, która kosztuje 200 złotych, nie jest w niczym lepsza od tej za kilkanaście. Poza najdroższymi perfumeriami też można kupić dobre zapachy, a szampon do włosów, za który zapłacisz trochę więcej w hurtowni fryzjerskiej, będzie wydajniejszy niż ten, który kupujesz taniej w supermarkecie.

Na tym się lista oczywiście nie kończy, bo miejsca, w których można szukać oszczędności są różne w każdym domowym budżecie. Są tacy, którzy zdecydowanie powinni pakować kasę w nowe części do rowerów, elektroniczne gadżety, a są i tacy, którzy oszczędzą, jeśli zamiast trzykrotnej zmiany telefonu w ciągu roku wreszcie kupią sobie model z górnej półki, który wystarczy na lata. Nikt nie chce rezygnować z przyjemności, a w oszczędzaniu też nie o to chodzi. Celem jest raczej efektywne wydawanie pieniędzy na to, co daje najwięcej radości.


Oceń

Reklama
Reklama