Środa, 10 sierpnia 2022 04:38
WAŻNE!
Reklama
Reklama
Reklama

Felieton: „Z troską o nasze sprawy”. O sytuacji w polskiej służbie zdrowia.

Nietrudno postawić diagnozę stanu opieki zdrowotnej w Polsce. Każdy z nas z łatwością może wyliczyć kolejne jej mankamenty, prócz tych, które wykazała Pani Małgorzata Solecka.
Felieton: „Z troską o nasze sprawy”. O sytuacji w polskiej służbie zdrowia.

Nie można jednak abstrahować od przyczyny tego stanu i od czasu w jakim się to zaczęło. Nie jesteśmy dziećmi i wiemy, że za wieloletnie zaniedbania nie powinno się obwiniać tylko obecne władze. Może się mylę, ale odnoszę wrażenie, że większość lekarzy przyłączyła się do chóry Anty-PiS. Trzeba sobie zdać sprawę z zaniedbań w innych dziedzinach życia społecznego, które też wymagały pilnej interwencji.

Z całą pewnością finansowanie potrzeb służby zdrowia jest stanowczo za niskie. Ale nie chodzi wyłącznie o finanse.

Do załamania poziomu opieki zdrowotnej wpływ miał olbrzymi odpływ lekarzy i pielęgniarek za granicę. I tu rodzi się pytanie - czy to jest wina tylko obecnych władz? Trzeba na to sobie uczciwie odpowiedzieć.

Wyjście z tego kryzysu wymaga pieniędzy, ale przede wszystkim czasu, którego nie przeskoczymy. Wykształcenie brakujących kadr wymaga kilku do kilkunastu lat, a może i więcej. Na razie więc musimy energicznie naciskać parlament i rząd, by przyspieszyć obecne finansowanie.

Zrozumiała jest troska wielu kolegów o stan opieki zdrowotnej w Polsce, ale i o stan zdrowia przepracowanych lekarzy i pielęgniarek.

Trzeba jednak sobie uświadomić, że taka sytuacja niektórym kolegom bardzo odpowiada. Pacjenci bowiem nie mający szans uzyskania porady w normalnym trybie, trafić muszą do prywatnych gabinetów. Dobrze, że chociaż taką szansę mają.


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Reklama