Piątek, 12 sierpnia 2022 08:32
WAŻNE!
Reklama
Reklama
Reklama

To trzeba zobaczyć! Copenhill - stok narciarski w Kopenhadze na dachu spalarni śmieci. FILM!

Copenhill - kompleks narciarski, który leży na wzgórzu Amger Bakke, to profesjonalny stok narciarski, pokryty igielitem. Posiada wyciąg orczykowy i taśmociąg służący narciarzom. Zbudowany na dachu spalarni śmieci, stanowi od pół roku ogromną atrakcję turystyczną. Niewątpliwie to niezwykłe na świecie dzieło architektury przyciąga tłumy turystów i narciarzy.

 

Najlepszy widok na miasto

Copenhill, znajduje się na tzw. wzgórzu Amager Bakke, powstałym na betonowym dachu ogromnej spalarni śmieci, niczym nie przypominającej uciążliwą działalność. Budynek spalarni, na której zbudowano potężny betonowy dach, specjalnie zaprojektowany pod stok narciarski, w niczym nie przypomina spalarni, ale wygląda jak nowoczesny biurowiec. Amager Bakke ma 85 metrów wysokości. Na dachu kawiarni na szczycie wzgórza znajduje się platforma widokowa, z której można podziwiać całą stolicę. Wjeżdża się bezpłątnie wielką windą.

Największym stok narciarski w Danii

W Danii jest 530 000 aktywnych sportowców w całym kraju, a jazda na nartach jest popularnym sportem w Danii, pomimo że warunki do uprawiania tego sportu w kraju są niezwykle skromne. Amager Bakke - największy duński stok jest świetną ofertą i dodatkiem dla narciarzy, którzy korzystają z popularnych wyjazdów do Szwecji, Norwegii i Alp.

Według Duńskiej Federacji Narciarskiej nie można przecenić znaczenia ośrodka narciarskiego w Amager Bakke, a stok jest punktem orientacyjnym dla wielu Duńczyków, którzy jeżdżą na nartach każdego roku, w tym także dla 17 000 zorganizowanych członków w około 80 duńskich klubach narciarskich. Związek narciarski widzi perspektywy w projekcie Coenhill, zarówno pod względem możliwości treningu, jak i ćwiczeń fizycznych, lecz także dlatego, że narciarstwo jest tradycyjnie drogim sportem. Copenhill, czyli Amager Bakke (Amager Wzgórze) zapewnia dostęp do jazdy na nartach również części populacji, która została odcięta od sportu ze względów ekonomicznych.

Dla duńskich sportowców, z których kilku bierze udział w igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata i Europy, ustanowienie wzgórza zapewnia aktywność i trening przez cały rok, pozwala prowadzić kursy instruktorskie i trenerskie oraz stałe centrum treningowe i siłowe zapewniające sportowcom utrzymywanie formy.

Zapojektowany przez wiodących na świecie projektantów od stoków narciarskich

Ponieważ Dania nie ma tradycji opracowywania i projektowania ośrodków narciarskich, postanowiono współpracować z jednymi z najlepszych na świecie biur projektowych, w zakresie rozwoju obiektów rekreacyjnych. Było to niezwykle ważne, ponieważ „góra” została zbudowana z betonu, a geometrię można było minimalnie zmienić po wzniesieniu samego budynku.

Trasy narciarskie zostały zaprojektowane we współpracy z wiodącymi na świecie projektantami stoków narciarskich - amerykańską firmą International Alpine Design in Colorado (IAD). IAD zaprojektował wiele największych i znanych ośrodków narciarskich na świecie. Między innymi: Åre i Sälen w Szwecji, Vail i Beaver Creek w Kolorado, Tandådalen i Trysil w Norwegii, Arai w Japonii, Heavenly Mountain w Kalifornii itp. W projekcie wykorzystano także Davida Ny ze Skandynawskiego Shapera i Nikolaja Vanga z Playground CPH, tworząc ekscytujące środowisko freestyle na ziemi. David Ny był odpowiedzialny za zaprojektowanie i wdrożenie tras narciarskich podczas ostatnich czterech Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Nikolaj Vang jest 16-krotnym mistrzem Danii w halfpipe i slopestyle i jest duńską ikoną narciarstwa i snowboardu.

Sam budynek jest podzielony na cztery osobne stoki, każdy z własnym systemem wind. Dwa niższe stoki są sklasyfikowane na zielono i mają nachylenie 14 i 18%. Trzecie nachylenie jest niebieskie, z nachyleniem ok. 25%, a ostatni jest czerwony / czarny z nachyleniem 20-45%. Chociaż stoki mają różne kolory kategorii, cały teren narciarski w Amager Bakke jest pokryty zielonymi sztucznymi matami.

Trzy dolne stoki zostały wyposażone w przenośniki taśmowe, które wiozą narciarzy na początek stoków. Przenośniki są szczególnie dobre dla początkujących, ponieważ są łatwe i bezpieczne w użyciu. Ostatnie zejście ma własną windę płytową, ponieważ jest zbyt strome dla przenośników taśmowych.

Ski Center. Sprzęt, karnety narciarskie i zmiana odzieży

Centrum narciarskie Amager Bakke ma powierzchnię około 600 m2 i jest ważną częścią ośrodka rekreacyjnego. Tutaj goście mogą wypożyczyć i kupić sprzęt, kupić karnety narciarskie, zmienić ubrania oraz usiąść i odpocząć po ekscytującym dniu na wzgórzu. Godzina korzystania ze stoku kosztuje 150 DKK. Ceny karnetów są uzależnione od czasu. Ośrodek narciarski - podobnie jak inne części Amager Bakke - zaprojektowany został przez BIG.

Tagparken. Znajdź własną drogę przez 10 tras parku

Na zielonej powierzchni dachu powstało ogromne zielone miejsce i plac zabaw, na którym odwiedzający mogą biegać, wędrować, bawić się lub cieszyć się widokiem czy śledzić działania innych na wzgórzu. Prawie 3000 m2 powierzchni dachu zostało wykorzystane do stworzenia ekscytującego zielonego krajobrazu, który pozwala odwiedzającym odkryć możliwości terenu i znaleźć własną drogę przez znajdującą się tam roślinność.
W 10 miejscach znajduje się seria nierówności i pagórków na powierzchni dachu, gdzie goście mogą patrzeć na wzgórze, zatrzymywać się i ćwiczyć.

W pozostałych częściach dachu i na towarzyszących mu schodach ewakuacyjnych wytyczono 10 różnych szlaków pieszych i biegowych, które obejmują wszystko: od inspirujących krajobrazów turystycznych po krótkie trasy sprintu i dłuższe, trudne trasy treningowe. Niektóre trasy zostaną włączone w pełen przygód krajobraz, który powstanie na powierzchni dachu, gdzie będzie można też skakać z kamienia na kamień, aby się biec dalej. Zapewnia to bardziej ekstremalne i wymagające wrażenia z biegania. Ścieżki te zawierają stoki od 5% do 35% nachylenia. Przed budynkiem zostanie stworzony tor saneczkowy i narciarski, gdzie miłośnicy freestyle mogą trenować, a początkujący mogą wypróbować umiejętności narciarskie.

Finansowanie stoku

Obiekt rekreacyjny został zbudowany przez fundusz non-profit - Amager Bakke Foundation. Amager Bakke Foundation odpowiada za finansowanie, budowę i zarządzanie obiektem rekreacyjnym. Fundacja ma profesjonalną radę, której członkowie reprezentują wszechstronną wiedzę i doświadczenie w budownictwie, finansach, rozwoju biznesu i marketingu. Całkowity koszt założenia obiektu rekreacyjnego wyniósł 91,3 mln DKK (koron duńskich).
Fundusz zapewnił obsługę obiektu rekreacyjnego prywatnemu operatorowi CopenHill, który odpowiada za codzienną działalność i organizację działań. Dodajmy, że stok jest oświetlony.