Poniedziałek, 15 sierpnia 2022 05:59
WAŻNE!
Reklama
Reklama
Reklama

Obciążniki do prób obciążeniowych

Obciążniki, czyli po prostu ciężary, do prób obciążeniowych, wykorzystywane są w niektórych urządzeniach transportu bliskiego, takich jak dźwigi. Sposób i warunki przeprowadzania prób obciążeniowych reguluje odpowiednie rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki społecznej z 2003 r. Określa także jakie dokładnie urządzenia są obarczone koniecznością przeprowadzenia prób obciążeniowych. Wielu przedsiębiorstw nabywających nowe maszyny dźwigowe musi zatem przeprowadzić serię określonych testów. Dopiero na ich podstawie wydawane jest zaświadczenie, zezwalające na użytkowanie danego urządzenia.
Obciążniki do prób obciążeniowych
Autor: pcd.pomorskie.pl

Próby obciążeniowe w urządzeniach transportu bliskiego

Próby obciążeniowe wykonuje się przede wszystkim w celu sprawdzenia stopnia wytrzymałości konkretnej maszyny. Dzięki temu uzyskujemy pewność, że nadaje się ona do wykonywania swoich normalnych funkcji. Chodzi bowiem nie tylko o bezpieczeństwo samej maszyny, ale także obsługującej go osoby, transportowanych (w pionie i poziomie) obiektów, jak i innych osób i maszyn obecnych na placu pracy.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, urządzenia zaliczane do transportu bliskiego powinny być w stanie przenieść:

- w przypadku obciążeń statycznych – 150 procent nominalnego obciążenia (dotyczy urządzeń wyposażonych w napęd ręczny) lub 125 procent (dotyczy urządzeń napędzanych w inny sposób),

- w przypadku obciążeń dynamicznych – 110 procent obciążenia nominalnego.

Jak przeprowadzić próbę obciążeniową?

Próba obciążeniowa musi zostać przeprowadzona przez wykwalifikowanych w tym kierunku specjalistów. Najczęściej, korzysta się w tym celu z usług firm specjalizujących się w przemyśle dźwigowym. Dysponują one odpowiednim sprzętem – takim jak ciężary do wykonywania testów – bez których nie na możliwości przeprowadzenia próby. W zależności od rodzaju maszyny i zakresu mas, z którymi będzie pracować, dobierany jest odpowiedni ciężar testowy.

Poszukując firmy doświadczonej w przemyśle dźwigowym, warto zwrócić uwagę na Pomorskie Centrum Dźwignicowe. Oferta pcd.pomorskie.pl skierowana jest zarówno do prywatnych przedsiębiorców, jak i dużych koncernów i spółek. Obciążniki Pomorskiego Centrum Dźwignicowego są przeznaczone do zakupu, wynajmu, jak i dzierżawy na długi termin. Ich obciążenie maksymalne wynosi 240 ton (dotyczy obciążników) lub 1500 ton (dotyczy worków balastowych).

W przypadku indywidualnych zamówień, Pomorskie Centrum Dźwignicowe oferuje możliwość produkcji obciążnika o wybranym ciężarze w powyższym zakresie. Zaliczają się tu obciążniki wykonane ze stali zwykłej, stali nierdzewnej, żeliwa, betonu i ABS-u.

Ponadto, Pomorskie Centrum Dźwignicowe oferuje dodatkowe usługi w zakresie przemysłu dźwigowego, takie jak: zaprojektowanie obciążnika zgodnie z wymogami klienta, wykonanie projektu łączników lub mocowań zgodnie z wymogami klienta, produkcja części do urządzeń transportu bliskiego (takich jak łączniki, elementy montażowe), sprzedaż części (lin, zawiesi, trawersów, śrub, szekli, łańcuchów). Pomorskie Centrum Dźwignicowe dostarcza także certyfikat potwierdzający rezultat przeprowadzonych testów, co stanowi warunek jego dopuszczenia do pracy.


Oceń

Reklama
Reklama