Niedziela, 7 sierpnia 2022 20:33
WAŻNE!
Reklama
Reklama
Reklama

Kredyt gotówkowy na 15 lat - czy warto?

Banki komercyjne, jakie działają na terenie Polski, oferują ogromną liczbę zobowiązań kredytowych. Okazuje się, że kredyt gotówkowy można dzisiaj dobierać zgodnie z własnymi preferencjami i możliwościami finansowymi. Sprawdź, czy lepiej jest podejmować długą, na przykład na 15 lat współpracę z instytucją bankową, a może jednak bardziej korzystna jest szybka spłata zaciąganego zobowiązania? Różne możliwości regulowania należności względem banku przedstawiamy w poniższym artykule. Kredyt gotówkowy - im dłużej spłacasz, tym są większe koszty
Kredyt gotówkowy na 15 lat - czy warto?

Przede wszystkim należy podkreślić, że kredyt gotówkowy powinien być wybierany indywidualnie, a każdy kredytobiorca musi podjąć racjonalną decyzję względem możliwości jego spłaty. Nie warto brać pod uwagę chwytliwych reklam, haseł czy opinii znajomych. Każdy kredyt gotówkowy musi być spłacony, ale kredytobiorca nie powinien odczuwać z tego tytułu zbytecznego dyskomfortu.

Jedną z możliwości jest krótki kredyt gotówkowy. Aby móc taki zaciągnąć należy wykazywać odpowiednią zdolność w kwestii wypłacalności. Krótki okres współpracy z bankiem wiąże się z mniejszymi kosztami dodatkowymi - kredytobiorca spłaci mniej odsetek. Wadą jest natomiast wysoka, comiesięczna rata. Właśnie dlatego należy dobrze oszacować swoje możliwości finansowe. Takie rozwiązanie jest dobre dla tych klientów, którzy potrzebują finansowego wsparcia w obliczu niespodziewanych wydatków i mają gwarancję poprawy sytuacji finansowej w krótkim czasie.

Kredyt gotówkowy - dłuższy czas współpracy z bankiem, to niższe raty

Banki udostępniają także oferty kredytowe, zgodnie z którymi współpraca z kredytobiorcą może trwać nawet kilkanaście lat. Taki kredyt gotówkowy to szansa na otrzymanie znacznych środków pieniężnych i spłatę należności z niskich, comiesięcznych ratach, które nie zaburzają domowego budżetu. Ze zgodą na wieloletnią współpracę z bankiem, na przykład na 15 lat, wiąże się jednak pewne ryzyko. Czy mamy pewność, że za kilka lat nasza sytuacja finansowa będzie wciąż na tyle dobra, by móc regulować ustalone należności? Czy chcemy na tak długi okres podejmować współpracę z bankiem, tym samym zmniejszyć zdolność kredytową w obliczu konieczności zaciągnięcia kolejnego kredytu? Czy przez 15 lat chcemy odczuwać presję związaną z koniecznością przekazywania konkretnej kwoty do banku? Na te pytania trzeba odpowiedzieć, zanim jeszcze do banku zostanie złożony wniosek o kredyt gotówkowy. Tylko przyszły kredytobiorca może samodzielnie zdecydować, czy kredyt na wiele lat jest opłacalny, a jego warunki atrakcyjne.

Kredyt gotówkowy - jakie zobowiązanie wybierają Polacy?

Polacy nadal zwracają uwagę na wysokość comiesięcznej raty i okres trwania współpracy z bankiem. Znacznie częściej wybierają kredyt gotówkowy na wiele lat, na przykład na 15 lat, by tylko móc regulować niskie, comiesięczne raty. Nie biorą pod uwagę faktu, że wraz z kolejnymi ratami, spłacają także odsetki w znacznej ilości. Bardziej liczy się możliwość utrzymania płynności finansowej w długim okresie. Kredyt gotówkowy nie może stać się zbytnim obciążeniem i chociaż polskie społeczeństwo sukcesywnie się wzbogaca, to nadal obawiamy się długów i minimalizujemy ryzyko wpadnięcia w tzw. pętlę zadłużenia. Wolimy ponieść większe koszty, ale za to móc spłacać kredyt w pełnym komforcie.

Jak wybrać najlepszy kredyt gotówkowy?

Wybór najlepszego zobowiązania, jakim jest kredyt gotówkowy, musi być indywidualny. Nie da się określić uniwersalnego produktu, który spełniałby potrzeby i odpowiadał na możliwości finansowe każdego potencjalnego kredytobiorcy. Jak wiec wybrać kredyt gotówkowy? Kalkulator będzie idealnym narzędziem, by oszacować koszty danego zobowiązania. Dzięki niemu można sprawdzić, jakie dodatkowe opłaty wiążą się z zaciągnięciem kredytu na kilka lat, a jakie klient poniesie w czasie lat kilkunastu. Na tej podstawie może ocenić opłacalność. Wystarczy, że w odpowiednie rubryki wpisze wartość kredytu, comiesięczną ratę, oprocentowanie, wysokość prowizji czy inne koszty, jakie są konieczne, by móc w ogóle otrzymać finansowe wsparcie.

Kolejnym narzędziem, które służy do oceny atrakcyjności oraz opłacalności zobowiązania kredytowego, jest ranking. Takie zestawienia porównują najważniejsze czynniki, którymi charakteryzuje się dany kredyt gotówkowy. W jednym miejscu i w krótkim czasie udaje się sprawdzić, który bank proponuje najmniejsze raty, najdłuższy okres kredytowania czy nie pobiera dodatkowych kosztów.

Należy pamiętać, że wszelkie dane udostępniane w rankingach czy wyliczane przez kalkulator kredytowy, są jedynie szacowane. Te konkretne kredytobiorca może otrzymać dopiero po złożeniu wniosku o kredyt gotówkowy i otrzymaniu decyzji pozytywnej. Warto jednak z nich korzystać, by móc zweryfikować atrakcyjność, opłacalność, ale też szanse na otrzymanie tego rodzaju finansowego wsparcia.


Oceń

Reklama
Reklama