Środa, 10 sierpnia 2022 19:06
WAŻNE!
Reklama
Reklama
Reklama

Jak usunąć tłustą plamę z kartki papieru?

Żyjemy często w biegu. W pośpiechu szykujemy dziecko do szkoły, przygotowujemy rzeczy niezbędne do pracy, szukamy zgubionych kluczy od samochodu. W między czasie, chcąc zrobić kilka rzeczy na raz i zaoszczędzić parę cennych minut, decydujemy się zjeść kanapkę jednocześnie kończąc wypisywanie ważnego dokumentu. Nagle kawałek posiłku upada na kartkę z ważnymi zapiskami.
Jak usunąć tłustą plamę z kartki papieru?

Jak uratować dokument?

Jest kilka sposobów na to jak usunąć plamy z papieru. Pierwszy z nich wymaga użycia zwykłych papierowych serwetek oraz rozgrzanego żelazka. Zabrudzony arkusz układamy na gładkiej powierzchni i czystej serwetce, przykrywamy go drugą, następnie rozgrzewamy żelazkiem. Tłuszcz z kartki powinien przenieść się na serwetkę. Zaleca się wymianę jej co jakiś czas, aż do całkowitego zniknięcia plam. Do tego sposobu można dołożyć również skruszoną kredę, która również będzie absorbować w siebie tłuszcz. Wystarczy dodatkowo posypać zabrudzony obszar skruszoną kredą i również co jakiś czas ją wymieniać. Zamiast serwetki możemy skorzystać jeszcze z papierowego ręcznika kuchennego, bibuły lub ligniny. Zamiennikiem kredy może być talk. Jeśli plama nie jest duża i nie znajduje się na o obszarze zapisanym, można delikatnie zamazać ją korektorem biurowym, bądź użyć do tego białej farby akwarelowej. Należy robić to delikatnie i ostrożnie. Najlepiej użyć w tym celu patyczka higienicznego, delikatnie przyciskając końcówkę zamoczoną w farbie do zabrudzonego miejsca. Przy próbie pozbycia się plamy, dobrym sposobem może okazać się zwykły pszenny chleb. Użyć należy części bez skórki, delikatnie dociskając chleb do plamy. Kiedy chleb wchłonie tłuszcz, trzeba go wymienić i powtarzać czynność do momentu zniknięcia plamy. Jeśli papier, który został poplamiony, jest dość gruby, można spróbować wyczyścić go mąką ziemniaczaną. W tym celu trzeba posypać nią brudne miejsce i pocierać je delikatnie, najlepiej wilgotną delikatną ścierką. Należy robić to ostrożnie, aby nie uszkodzić papieru. Kolejnym sposobem na to jak usunąć plamy z papieru jest użycie płynnych środków odtłuszczających typu- alkohol, benzyna, płyn do mycia naczyń, rozpuszczalnik. Należy jednak być ostrożnym, ponieważ zbyt duże ilości tych cieczy mogą rozmiękczać papier. W celu usunięcia tłustego śladu, należy nałożyć na niego kilka kropek płynu. Kiedy plama zblednie, wystarczy podłożyć pod kartkę np. bibułę, a plamę delikatnie osuszać wacikiem kosmetycznym lub zwykłą watą. Kiedy wszystkie sposoby okażą się nieskuteczne, jedynym wyjściem może okazać się skserowanie dokumentu. Jednak przed tym, warto upewnić się, czy wykonana kopia, będzie miała taką samą wartość co oryginał. Jeśli na kartce widnieje ważny podpis, bądź ksero nie będzie akceptowane, jednym z rozwiązań będzie pozostawienie plamy lub uzyskanie nowego dokumentu.

Czy istnieje cudowny środek na tłuste plamy na papierze?

Jedynym najskuteczniejszym sposobem, na walkę z tłustymi plamami, jest wyłącznie profilaktyka. Ograniczenie jedzenia i picia w trakcie przeglądania dokumentów, czy czytania książek, w pełni uchroni papier przed niechcianymi zabrudzeniami. Ważne jest również, aby nie dopuścić do wyschnięcia plamy, gdyż utrudni to ich usunięcie. Czynności, mające na celu pozbycie się tłuszczu, muszą być wykonywane kilkukrotnie. Niestety nie ma jednego uniwersalnego sposobu na plamy, a pozbycie się ich wymaga sporo czasu i cierpliwości.

Więcej tego typu porad znajdziesz w serwisie Domowe-Sposoby.pl


Oceń

Reklama
Reklama