niedziela, 25 września 2022 23:31
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Skarby biblioteki na wyciągnięcie ręki czyli wirtualny spacer w przeszłość miasta

TCZEW. Wszyscy lubimy tajemnicze opowieści, wszystkich nas, niezależnie od wieku, pasjonuje odkrywanie „skarbów” przechowywanych na zapomnianych strychach, ukrytych w domowych zakamarkach, czy eksponowanych w muzealnych gablotach. Dziś mamy do nich dostęp prosto z domu w zdigitalizowanej wersji, dzięki zbiorom miejskiej biblioteki. Wydaje się, że wartość tych eksponatów szczególnie cenna w chwilach, gdy zewsząd pojawiają się apele by pozostać w domu.
 Skarby biblioteki na wyciągnięcie ręki czyli wirtualny spacer w przeszłość miasta
Autor: MBP Tczew

Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie posiada w swoich zbiorach unikatowe przedmioty, historyczne perełki, archiwalne materiały, wzbogacające i systematyzujące wiedzę na temat burzliwych dziejów Grodu Sambora.

 

600 pocztówek i inne archiwalia

Są to rękopisy, medale, XIX-wieczne mapy, odbitki prasowe wykonane techniką drzeworytniczą, karty pocztowe z przełomu wieków, plany miasta, kroniki, miedzioryty… Wszystkie one potrafią „mówić”, snuć zapierające dech w piersiach opowieści, zdradzać miejskie tajemnice, prezentować świat miniony, odległy, a jednocześnie tak bliski, bo przeniesiony na papier: opisany, naszkicowany, sfotografowany.

Pracownicy książnicy zapraszają do „zwiedzania” Skarbnicy – tczewskiej biblioteki wirtualnej! - jak mówią o zbiorach bibliotekarze. Jest to pierwszy etap udostępnienia zdigitalizowanych zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie.

Z samymi obiektami, jak również z ich szczegółowymi opisami zapoznać się można na stronie www.skarbnica.tczew.pl

Na początek zapraszamy do przeglądania ponad 600 pocztówek, zakupionych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tczewie na przestrzeni blisko 20 lat. Zaprezentowane eksponaty, pochodzące z kolekcji Ireneusza Dunajskiego, Tomasza Spionka oraz Stanisława Zaczyńskiego, zostały opracowane w oparciu m.in. o Studium Historyczno-Urbanistyczne Miasta Tczewa, Ewidencję Dóbr Kultury, mapy katastralne, archiwalia oraz dostępne w zbiorach Sekcji Historii Miasta publikacje tematyczne.

 

Cyfrowe wędrówki

- Zachęcamy Państwa do zapoznawania się z pierwszą częścią eksponatów. Skarbnica będzie systematycznie uzupełniana o nowe obiekty – zapewnia Krzysztof Korda, dyr. MBP w Tczewie. - Obecnie, kiedy wszystkie instytucje kultury są zamknięte, uchylamy przed Państwem rąbka tajemnicy i otwieramy wieko naszej bibliotecznej „skrzyni skarbów”. Gwarantujemy, że każdy pasjonat burzliwych dziejów Grodu Sambora znajdzie tu coś dla siebie. Zachęcamy do wyruszenia w tę jedyną w swoim rodzaju, niepowtarzalną podróż „w czasie i przestrzeni”, podróż, której punktami docelowymi będą widoki prezentowane na awersach kart korespondencyjnych. To właśnie dzięki wirtualnej skarbnicy poznają Państwo sekrety miasta, którego już nie ma, miasta którego nie pamiętają nawet najstarsi mieszkańcy, miasta które się zmieniało, ulegało licznym przeobrażeniom, było świadkiem, a zarazem mimowolnym uczestnikiem ważnych wydarzeń dziejowych.

Na zdjęciach prezentujemy wybrane pocztówki ze zbiorów, udostępnione dzięki uprzejmości tczewskiej biblioteki.

 

Po ponownym otwarciu biblioteka zaprasza do nowej siedziby przy ulicy Kościuszki 2 (wejście od strony murów obronnych). Kontakt ze Skarbnicą oraz z Sekcją Historii Miasta Miejskiej Biblioteki Publicznej: [email protected], tel. 572 779 200

 

opr. (tomm)/MBP w Tczewie


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Reklama