Poniedziałek, 15 sierpnia 2022 06:06
WAŻNE!
Reklama
Reklama
Reklama

Problemy z bagażem, które najczęściej spotykają podróżujących

Planując podróż samolotem, koniecznie powinniśmy rozważyć sposób, w jaki dostaniemy się na lotnisko. Poszczególne opcje dojazdu mają swoje wady, jak i zalety. Przy wyborze rodzaju transportu, poza czasem i wygodą, warto wziąć pod uwagę również to, co w drodze na lotnisko będzie działo się z naszym bagażem.
Problemy z bagażem, które najczęściej spotykają podróżujących
Zdjęcie pochodzi z serwisu Adobe Stock.

Problemy z bagażem – zanim wsiądziesz na pokład

Problemy z bagażem mogą pojawić się już w czasie dojazdu do portu lotniczego. Pod tym względem najgorzej wypada podróż autokarem z lukiem bagażowym, w którym walizka lub plecak nie są w żaden sposób chronione. Prawdopodobieństwo, że któryś ze współpasażerów – omyłkowo lub specjalnie – zabierze nasz bagaż jest dość wysokie. Co gorsza, umieszczając walizkę lub plecak w luku bagażowym często nie otrzymujemy pokwitowania, co może stanowić poważną przeszkodę w uzyskaniu odszkodowania z ubezpieczenia turystycznego. 

Nieco lepszym rozwiązaniem okazuje się dojazd pociągiem, w którym bagaż znajduje się nad naszą głową i mamy go prawie cały czas “na oku”. Na lotnisko możemy też dojechać własnym samochodem lub taksówką, w których walizki mamy właściwie przez cały czas pod kontrolą. Na dotarciu na lotnisko ewentualne problemy z bagażem się jednak nie kończą. 

Kłopoty z bagażem – na lotnisku, w drodze i na miejscu

Częściej do kłopotów z bagażem dochodzi jednak w trakcie podróży lotniczej. Najbardziej narażeni są na nie pasażerowie odbywający lot z przesiadką. Za problemy zwykle odpowiedzialny jest czynnik ludzki, a tylko w 15 procentach przypadków dochodzi do nich wskutek błędów w wydruku biletów lub procedur bezpieczeństwa. 

Jakie problemy z bagażem najczęściej spotykają osoby podróżujące samolotem? By się tego dowiedzieć, sięgamy do raportu przygotowanego przez SITA World Tracer. Na szczęście te najpoważniejsze – czyli zgubienie bagażu – zdarzają się najrzadziej, bo stanowią zaledwie 7 procent wszystkich zgłoszonych przypadków (około 35 milionów sztuk w skali całego świata). Dwukrotnie częściej pasażerowie zgłaszają uszkodzenia bagażu – to 15 procent wszystkich skarg. Najwięcej z nich dotyczy sytuacji, gdy bagaż dociera na miejsce później niż jego właściciel (77 procent).

Problemy z bagażem. Jak ich uniknąć?

Aby uniknąć kłopotów z bagażem, które mogą przytrafić się nam podczas podróży na lotnisko, najlepiej jest wybierać bezpieczne środki transportu. O ile to możliwe, do portu lotniczego postarajmy się dotrzeć własnym samochodem, gdzie walizki mamy cały czas pod kontrolą. Najlepiej zrobimy zostawiając auto na dozorowanym parkingu, który zapewnia bezpośredni transport na lotnisko. Obsługa zawiezie nas pod terminal komfortowym busem, a usługa wliczona jest podstawowy koszt parkowania (więcej na ten temat na stronie https://pandaparking.pl/).

Warto również wykupić ubezpieczenie turystyczne. Dzięki niemu uzyskamy zwrot przynajmniej części wartości zgubionych przedmiotów. Ubezpieczyciel może też wypłacić odszkodowanie za opóźniony bagaż, co okaże się szczególnie ważne, jeśli znajdowały się w nim narzędzia lub dokumenty niezbędne do wykonania zawodowych obowiązków.

 


Oceń

Reklama
Reklama