Poniedziałek, 4 lipca 2022 14:53
Reklama
Reklama
Reklama

Nadchodzi VII Pomorskie Święto Wisły. Będą zawody sportowe, pokazy tangowe i husaria!

W dniach 29 – 30 sierpnia, a zatem już na najbliższy weekend, zaplanowano VII Pomorskie Święto Wisły. Niestety z przyczyn niezależnych od organizatora, impreza nie może odbywać się w Tczewie, dlatego miejscem głównych wydarzeń będzie gmina Gniew.
Nadchodzi VII Pomorskie Święto Wisły. Będą zawody sportowe, pokazy tangowe i husaria!

Nie tak dawno działacze Stowarzyszenie Kultury Fizycznej i Turystyki „Kociewiak” w sprawie przygotowań do tej imprezy spotkali się z władzami Gniewa m.in. zastępcą burmistrza Joanną Kamińską oraz dyrektorem Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gniewie Beatą Czają-Osiak.

 

- Od kilku lat współpracuje przy organizacji tej imprezy w tym Flash – Mobie, który odbywa się w ramach wydarzenia tej imprezy, jakim jest III Milonga Księcia Sambora – mówi dyr. Beata Czaja – Osiak. - Cieszę się, że nad tą imprezą patronat objął burmistrz Maciej Czarnecki. - Do tej pory było to święto turystyczno – kulturalne, ale teraz włączono w to także wydarzenia sportowe, także przy udziale naszego ośrodka. Chodzi o turniej piłkarski da drużyn męskich i turniej siatkarski dla kobiet, które rozegrają się 30 sierpnia. Mam nadzieję, że będą to udane imprezy i początek owocnej współpracy.

 

A co jeszcze w ramach VII Święta Wisły? Zaplanowano: VI Międzynarodowy bieg nad Wisłą na 10 km (29.08 Most Tczewski godz. 14.00); Rajd Gwieździsty Rowerowy do Gniewa (29.08 Zamek w Gniewie); spływ kajakowy, rajd motocyklowy, pokaz umiejętności husarzy, gniewskich odtwórców historii, turniej szachy, a nawet festyn wiślany. Jak widać emocji, także tych sportowych nie zabraknie.

 

Poparcie gniewskiego samorządu

Udało nam się zainteresować władze gminy imprezą. Gminie zależy zwłaszcza na takich przedsięwzięciach, które cyklicznie ją promują, podkreślając zalety ziemi gniewskiej i całego regionu.

 

- Cieszymy się, że takie przedsięwzięcie łączące wydarzenia sportowe i rekreacyjne jest organizowane na naszym terenie – mówi Joanna Kamińska, Z-ca Burmistrza Miasta i Gminy Gniew. - Rzeka Wisła łączy kilka powiatów i gminy Kociewia, które VII Święto Wisły promuje. To także integracja środowiska lokalnego i uczestników spoza naszej gminy Gniew – biegaczy, kajakarzy, tancerzy, a nawet odtwórców historii.

 

Tango, zwiedzanie zamku i pokazy husarzy

Część wydarzeń odbędzie się przy współpracy z Hotelem Zamek Gniew.

- Współpraca zaczęła się 7 lat temu, gdy Ryszard Różycki przypłynął Wisłą pięknym statkiem parowym, ogłaszając że tutaj w Gniewie odbędą się wydarzenia „Święta Wisły” i chcemy by tak nadal było – zwraca uwagę Przemysław Dorotyn, dyrektor sprzedaży i marketingu Hotelu Zamek Gniew. - Wcześniej głównym ośrodkiem tej imprezy był Tczew, teraz to w Gniewie pierwszy raz odbędą się najważniejsze wydarzenia. To ważny krok dla nas, żeglugi wiślanej i turystyki wiślanej na naszym terenie. Dzięki Zbigniewowi Mocny na dziedzińcu zamku gniewskiego oraz placu przed ratuszem odbędą się także pokazy tanga, w ramach III Milongi im. Księcia Sambora. Zapraszamy wszystkich chętnych do starcia swoich butów przy tańcu.

Na uwagę zasługuje organizowana w ramach Święta Wisły III już Milonga Księcia Sambora, której miejscem tradycyjnie będzie dziedziniec Zamku w Gniewie oraz gniewski plac na Starówce. Organizatorzy dla uczestników tej części aktywności, zaplanowali zwiedzanie zamku oraz pokaz umiejętności husarskich. Ale milonga nie mogłaby być tym samym, gdyby nie pokazy tanga argentyńskiego tancerzy z całej Polski, a nawet spoza jej granic.

W niedzielę o godz. 15.00 na gniewskim rynku gniewskim tangerosi zaprezentują pokazy taneczne. Będą mogli też zwiedzić odrestaurowany zabytkowy budynek Gminnego Ośrodka Kultury oraz Dom Marysieńki. Od godz. 17.00 aż do 22.00 tanegerosi będą wirować w rytmie tanga na dziedzińcu zamkowym. Pokazy będą dostępne bezpłatnie dla publiczności – oczywiście po spełnieniu rygoru sanitarnego.

Właśnie z uwagi na koronawirusa impreza odbywa się w ścisłym reżimie sanitarnym. Organizatorzy, unikając większych zgromadzeń uczestników i widzów, przygotowali poszczególne elementy Święta Wisy w różnych miejscach Gniewa, a także w Tczewie.

Miejmy nadzieję, że mimo zagrożenie COVID – 19 impreza odbędzie się jak w poprzednich latach.

Dodajmy, że jako Gazeta Tczewska objęliśmy patronatem VII Pomorskie Święto Wisły, tę ważną dla promocji Kociewia imprezę.

 

(tomm)Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 27°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Reklama