Środa, 29 czerwca 2022 15:07
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pomorscy terytorialsi niosą pomoc w pandemii

7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio powołała koordynatorów, którzy sprawują opiekę nad osobami starszymi, najbardziej narażonymi na zakażenie wirusem SARS-CoV-2, które zamieszkują Trójmiasto oraz rejon działania batalionów lekkiej piechoty w Malborku i Słupsku.
  • Źródło: 7 PBOT/ Maciej Szalbierz
Pomorscy terytorialsi niosą pomoc  w pandemii
Autor: Marcin Tymiński, Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku, DWOT

Pandemiczna rzeczywistość dla każdego jest sytuacją, która rodzi pewien niepokój i utrudnia codzienną egzystencję. Są jednak osoby, które w tym trudnym czasie wymagają większej uwagi, troski i opieki. To osoby starsze, które ze względu zaawansowany wiek są szczególnie narażone na zakażenie wirusem SARS-CoV-2 i związane z tym objawy chorobowe. Nierzadko to ludzie samotni lub niesamodzielni, którzy wymagają pomocy w codziennych obowiązkach. Wśród nich są również kombatanci walczący o wolną Polskę i działający w podziemiu niepodległościowym. To ludzie szczególnie bliscy pomorskim terytorialsom, którzy dziedziczą tradycję i dokonania żołnierzy Armii Krajowej.

 

7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio powołała koordynatorów, którzy sprawują opiekę nad takimi osobami na terenach podlegających batalionom lekkiej piechoty w Malborku i Słupsku oraz na terenie Trójmiasta. Żołnierze słupskiego batalionu wspierają kombatantów ze Stowarzyszenia Zachowania Pamięci Armii Krajowej "SZPAK", natomiast na terenie Sławna niosą pomoc kombatantom ze Stowarzyszenia "Odra-Niemen". Koordynatorzy w Malborku wspierają kombatantów i osoby starsze we współpracy ze Związkiem Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Elblągu, kierowanym przez Lidię Kusz. Żołnierze przeprowadzają wywiady środowiskowe, robią codzienne zakupy, realizują recepty i wykupują leki. Ponadto pomagają w transporcie do lekarza lub na rehabilitację osób niesamodzielnych, przygotowują posiłki, wykonują niezbędne prace domowe i wspierają w podstawowych czynnościach życia codziennego. Podobne zadania realizują koordynatorzy zaangażowani na terenie Trójmiasta.

Ponadto 8 grudnia w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, wojewoda pomorski Dariusz Drelich oraz kmdr Tomasz Laskowski - dowódca 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy spotkali się z przedstawicielami Pomorskiej Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej do spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych. Tematem briefingu była pomoc udzielana w czasie pandemii (choć nie tylko) weteranom walk o niepodległość RP, kombatantom, ofiarom represji czy działaczom opozycji w czasach PRL.

 

- Spotkanie to jest symbolicznym wyrazem szacunku dla tych, którzy mieli odwagę stanąć po właściwej stronie. Bardzo dziękuję Pomorskiej radzie konsultacyjnej ds. kombatantów, działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych za wsparcie dla osób, które pozostają pod jej opieką - powiedział wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

 

Z kolei minister Jan Józef Kasprzyk przypomniał, że jego urząd podejmuje wszelkie starania, by osoby, którym Rzeczpospolita zawdzięcza wolność, miały godne życie. Są to nie tylko świadczenia pieniężne, ale także zmiany w prawie.

 

- Ten rok pokazał, że mimo wszelkich trudności potrafimy być wspólnotą - zaznaczył Jan Józef Kasprzyk, dziękując wojewodzie i członkom rady za podejmowane działania.

 

W 2020 roku 1366 osób z województwa pomorskiego otrzymało pomoc finansową z budżetu Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

 


Oceń

Komentarze
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 23°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Reklama