niedziela, 25 września 2022 22:43
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Tajemnice tczewskich organów. Na ratunek zabytkowi, z pomocą cegiełki

Kościół pw. Podwyższenia Świętego Krzyża jest najstarszym zabytkiem miasta. Historyczną wartość mają też tajemnicze, zabytkowe organy. Mają one niezwykle interesującą historię. Nic zatem dziwnego, że parafia św. Krzyża postanowiła zebrać kwotę potrzebną na renowację. A kwota jest niemała, bo ok. 300 – 400 tys. zł
Tajemnice tczewskich organów. Na ratunek zabytkowi, z pomocą cegiełki
Autor: W. Mocny

Niestety wartość renowacji instrumentu to koszt w wysokości 300-400 tys. zł, który aktualnie trudno udźwignąć parafii. Zaznaczmy że kierownictwo parafii nie załamuje rąk. 31 stycznia odbyło się nabożeństwo w formie uroczystego koncertu - „Świąteczne Uwielbienie, podczas którego w sposób symboliczny żegnaliśmy się z radosnym czasem kolęd i pastorałek. Postanowiono wówczas o zorganizowaniu zbiórki w formie cegiełek pokoncertowych.

Mowa o nagranej wersji wideo z koncertu „Świąteczne uwielbienie”. Jeżeli ktoś nie mógł pojawić się, albo zwyczajnie obawiał się uczestnictwa z powodu pandemii koronawirusa, dzięki „wideocegiełce” będzie mógł wziąć udział w koncercie przed ekranem własnego komputera, laptopa czy tak modnego ostatnio smartphona.

 

Zanim podamy szczegóły dotyczące tego tajemniczego instrumentu muzycznego, warto dodać, że odpowiedzialnymi za wspomniany film – cegiełkę, są panowie z firmy „Wojtek z Technika Szkodziński oraz Karol Chołaszczyński Studio”. Ktoś pomyśli: „nie warto naprawiać starych organów” i... nie będzie miał racji! Tego rodzaju instrumenty kościelne wydają niezwykle interesujące dźwięki. Warunek jest jednak taki, że muszą one działać! A w Farze od dawna funkcjonują cyfrowe organy, co jest zrozumiałe.

Przy okazji mieszkańcy Tczewa, uczestniczący w ostatnim koncercie, uczcili urodziny miasta – dzień wkroczenia do Tczewa polskich wojsk frontu pomorskiego - 30 Stycznia. Z powodu pandemii zdecydowano, by sporządzić wideo z koncertu. Oczywiście wysokość wpłaty jest dobrowolna.

Dodajmy, że warto się zaopatrzyć w nagranie, by posłuchać ciekawych aranżacji w wykonaniu chórzystów z NO SAINTS z Gdańska. (Galerię zdjęć z koncertu zobaczysz na naszym portalu: tczewska.pl).

Mateusz Kotwica, tczewski organista opowiedział nam o nietypowej zbiórce.

 

(...)

Warto wiedzieć o organach
Rozróżnia się pięć rodzajów #traktury :
- mechaniczną,
- pneumatyczną,
- elektro-pneumatyczną,
- elektryczną/elektromagnetyczną.
- mechaniczno-pneumatyczną (dźwignia Barkera).
Za wikipedia.plOceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Reklama