Czwartek, 30 czerwca 2022 21:39
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W Gdańsku powstaną fabryka baterii i centrum badawcze. Zatrudnią nawet pół tysiąca ludzi

Ponad 200 mln dolarów kosztować będzie inwestycja szwedzkiej firmy Northvolt w Gdańsku. Już za 2 lata powstanie zakład produkujący baterie i ogniwa energetyczne. Działać będzie także centrum badawczo-rozwojowe. Nowy zakład to prawie pół tysiąca miejsc pracy.
  • Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
W Gdańsku powstaną fabryka baterii i centrum badawcze. Zatrudnią nawet pół tysiąca ludzi

Zakład powstanie na terenie Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego.

Fabryka innowacji

Szwedzka firma Northvolt planuje uruchomienie w Gdańsku fabryki modułów bateryjnych i magazynów energii. Produkowane na Pomorzu baterie będą wykorzystywane w przemyśle, np. w elektrycznie zasilanych pojazdach górniczych. W zakładzie będą także składane, z komponentów dostarczanych z innych zakładów firmy, kompletne systemy bateryjne.

– Nasz zakład to strategiczna dla Polski i bezprecedensowa w regionie inwestycja w najnowocześniejszy zakład o wysokim stopniu automatyzacji i digitalizacji. To również krok w stronę uniezależnienia przemysłu od paliw kopalnych – mówi Robert Chryc-Gawrychowski, prezes Zarządu Northvolt Poland.

Co ważne, to nie będzie jedynie fabryka. Równolegle powstanie centrum badawczo rozwojowe. Firma planuje bowiem współpracę z uczelniami wyższymi oraz szkołami zawodowymi z całego regionu.

Większa moc na Pomorzu

Branża związana z bateriami i ogniwami to przyszłość rozwoju przemysłu.

– W Europie systematycznie rośnie sprzedaż samochodów elektrycznych, a za nią zapotrzebowanie na nowoczesne systemy magazynowania energii. Po licznych inwestycjach w innych regionach kraju, kolejny znaczący projekt z dziedziny elektromobilności realizowany będzie na Pomorzu – podkreśla Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Northvolt jest doskonałym przykładem, że Pomorze jest doskonałą lokalizacją pod duże projekty przemysłowe – dodaje marszałek.

Gdzie powstanie fabryka

Obiekt o powierzchni 50 tys. mkw. zostanie wybudowany na terenie Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego, w pobliżu gdańskiego potu i terminala kontenerowego DCT. To niemal doskonała lokalizacja, dobrze skomunikowana zarówno z krajem, jak i zagranicą. Warto także podkreślić, że w procesie inwestycyjnym bardzo dobrze współpracowały Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego oraz Invest in Pomerania.

– Na przestrzeni ostatnich lat Pomorze udowodniło, że w ramach całego ekosystemu instytucji zajmujących się promocją gospodarczą w naszym regionie, potrafimy doskonale współpracować i koordynować nasze działania – zaznacza marszałek Struk.

Pierwsze baterie powinny zejść z taśmy montażowej za około 2 lata.


Oceń

Komentarze
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 21°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Reklama