Poniedziałek, 4 lipca 2022 13:43
Reklama
Reklama
Reklama

W Pomorskiem powstanie 5 obwodnic. Umowa na dokumentację obwodnicy Sztumu już jest wraz z wyceną inwestycji!

Sporządzenie pełnej dokumentacji obwodnicy wraz z wariantowaniem przebiegów przewiduje podpisana umowa na trasę omijającą Sztum w ciągu drogi krajowej nr 55. Droga ma powstać w ramach Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.
W Pomorskiem powstanie 5 obwodnic. Umowa na dokumentację obwodnicy Sztumu już jest wraz z wyceną inwestycji!
Autor: GDDKiA w Gdańsku

Umowa Wykonawca,„Kontrakt” Biuro Projektowo-Konsultingowe,opracuje koncepcję programową(wraz z wariantowaniem przebiegów),materiały do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (z jej uzyskaniem) oraz projekt budowlany wraz z materiałami do wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Wartość podpisanej umowy wynosi 2 398 500 zł.

 

Bezpieczna i nowoczesna

- Celem budowy obwodnicy Sztumu w ciągu drogi krajowej nr 55 jest poprawa bezpieczeństwa, odciążenie i zwiększenie płynności ruchu oraz zmniejszenie czasu przejazdu DK55, a także poprawa jakości życia mieszkańców – mówi Piotr Michalski, rzecznik GDDKiA Oddział w Gdańsku. - Obecnie układ drogowy w mieście opiera się na drodze krajowej i ruch tranzytowy nakłada się duży ruch lokalny powodujący zatory drogowe. Obwodnica będzie miała parametry drogi głównej ruchu przyspieszonego (GP) o przekroju po jednym pasie w każdym kierunku bądź naprzemiennie dwa w jedną i jeden w drugą, tzw. 2+1 (w zależności od wyników analiz). Orientacyjna długość obwodnicy to ok. 6 km (w zależności od wariantu). Inwestycja obejmierównież trzy skrzyżowania oraz infrastrukturę towarzyszącą.

 

Program budowy 100 obwodnic Pomorskiem

W ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 w woj. pomorskim powstanie pięć obwodnic:

 

- Brzezia w ciągu DK25 (trwa przetarg na realizację prac budowlanych),

 

- Człuchowa w ciągu DK22/25 (trwa przetarg na rozszerzone studium techniczno ekonomiczno-środowiskowe -STEŚ-R),

 

- Słupska i Kobylnicy w ciągu DK21 (trwa przygotowanie dokumentacji, tzw. STEŚ-R)

 

- Starogardu Gdańskiego w ciągu DK22 (jest sporządzone studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe (STEŚ); został złożony wniosek o wydanie DŚU),

 

- Sztumu w ciągu DK55 (została podpisana umowa na dokumentację).

 

O Programie w ramach programu powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 830 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych. Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł. Ich budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Inwestycje związane z budową nowych obwodnic będą realizowane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. Jednym z najważniejszych efektów realizacji programu będzie poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej.

 

(tomm)Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 26°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Reklama